Skocz do zawartości

mto - solidny montaż


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

witam wszystkich! :D

jestem nowym forumowiczem (długo ślędzę wasze boje) i mam problem ze znalezieniem sztywnego i taniego montażu do mto.

wczorajszej nocy doginałem w garażu do 1.00, żeby zrobić amatorską platformę - astrograf :P(oczywiście bez możliwości prowadzenia ). jak na krótkie czasy, to wydaje mi się, że powinno być dobrze, zobaczymy w poniedziałek jak dostanę odbitki z dzisiejszego "ściemniania".

p.s. chciałem dodać, że jestem zupełnie atechniczny i bardzo prostą konstrukcję robiłem prawie tydzień (po pracy, oczywiście) i wszelkiego rodzaju porady z zakresu "zrób to sam" nie wchodzą w rachubę >:(. szukam poprostu czegoś stabilnego i w miarę taniego ;D, na czym będę mógł zawiesić mto+konwerter2x+canon t70 ( lub zenit ET) i naświetlać kilkadziesiąt minut ::)

wiem, że na astrokraku jest jakaś konstrukcja do mto( ale niestety prawie 400 blaszek polskich nowych kosztuje :- ::)

pozdrawiam

marcin 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>szukam poprostu czegoś stabilnego i w miarę taniego , na czym >będę mógł zawiesić mto+konwerter2x+canon t70 ( lub zenit ET) i >

>naświetlać kilkadziesiąt minut

 

Wybacz ze cie rozczaruje ale ogniskowa 2000mm + kilkadziesiat minut i jeszcze tanio to ... zapomnij - mysle ze na twoje wymagania musial bys wydac jakies 2000Euro (opcja tansza).

 

Odpusc sobie robienie dlugich czasow z taaaaka ogniskowa - zbuduj koziolka + kup obiektyw Pentacona 135mm lub 200mm i probuj z Zenitem.

 

Pozdrawiam,

 

Michal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Aquarius

Niestety marcin1323, Michał ma całkowitą rację :(. Przy takich ogniskowych i takich długich czasach ekspozycji, potrzebna jest bardzo solidna podstawa (statyw) oraz bardzo precyzyjna głowica montażu. A to oznacza w praktyce baaardzo dużą kasę. Niestety astrofotografia (zwłaszcza o podanych przez Ciebie parametrach), nie toleruje żadnej impriwizacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie co , chyba będę musiał zrobić przecenę na moje wymagania ;D ;D ;D ( odstąpię po rozsądnej cenie ;) )

Drogi Michale 2000 euro to suma, która jest poza zasięgiem mojego kieszonkowego kalkulatora. Co zaś się tyczy koziołka, to ten temat przerabiałem już kilka razy. na forum jest kilka niezłych opisów, lecz oprócz chęci trzeba mieć jeszcze umiejętności - pierwszego mam za dużo, a drugiego za mało.

A gdyby jednak pozostawić taką ogniskową, tylko znacznie

zredukować czasy? ::) chodzi mi głównie teraz o księżyc i planetki. Łysego próbowałem robić ze "zwykłego" statywu fotograficznego Vanguard VT-100, efekt był delikatnie rzecz ujmując marny >:( >:( >:(. Przy 1000 mm ostrość była jeszcze do zaakceptowania, ale na konwerterze..., lepiej nie pisać.

 

Jeszcze pytanko o klisze do księżyca : czy jeżeli zastosuję mniejszą czułość i odpowiednio skoryguję dłuższym czasem, to jakość zdjęcia będzie porównywalna z 200 ASA i np. 800 ASA ( przyjmując, że nie kadruję zdjęcia)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Do Ksieżyca i Słońca spokojnie stosuj drobnoziarniste 100 ASA a kup sobie za to dobry i sztywny, np drewniany statyw a palstikowo aluminiowego Vanguarda zostaw pod Zenita ze standartem do fotografowania rodzinki, do tego się to może nada 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no, to muszę się zacząć przechadzać po pchlich targach ;D, ale swoją drogą, to swgo czasu w Kutnie widziałem coś bardzo stabilnego (na oko minimum 20 kg ) lite stalowe, mocno zakurzone, stare jak świat a na tym czymś uszkodzony ( jeśli można tak nazwać brak okularu i pękniętą wpół soczewkę obiektywu) teleskop. z tego co pamiętam cena nie była wygórowana (okolice 150 złotych)

co do łysego, to pędzę robić fotki na mojej prowizorce (to nawet za dużo powiedziane ;)), jeśli 100 starcza..., do pracy rodacy! 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Ja też uwielbiam MTO jak z twojego profilu i niebawem opublikuję slajdy 100ASA z zaćmienia przez niego zrobione z konwerterem 2x właśnie z solidnego, drewnianego statywu z czasami nawet do 1 sekundy z filtrem oczywiście, już wywołane i w poniedziałek idą do skanowania !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie śmiem przeoczyć :D, ja swoje wypociny ( o wiele krótsze czasy, ale zwykła błona 200 jest mniej wymagająca od slajdów) puszczę w eter w poniedziałek wieczorem, lub we wtorek. ma się rozumieć, że robione MTO ;D

wiesz co Janusz, a może założymy towarzystwo Miłośników Teleskopów Orientalnych ? ;D ;D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość leszekjed

Moim MTO zdjęcia zaćmienia robił Dave gdy wracaliśmy z Warsztatów z Jezior. Ten sprzęt jest bardzo mobilny i podręczny szczególnie w komplecie z aparatem fotograficznym.

A do swojego MTO dorobiłem 'solidny montaż', który widać na mojej stronie: http://www.lx-net.prv.pl/mto1.htm

Nie jest to jednak konstrukcja, którą można 'wystrugać' w domu. Niestety potrzebny jest warsztat z usługami toczenia. Montaż jest typu Alt/Az i sterowany jest całkowicie z pilota oraz oprogramowania goto.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za poardy, Leszku, Twój montaż już kilka razy podziwiałem w sieci, ale co ja tu się będę produkował...? analfabeta techniczny jestem i tyle :P, to tak jakbyś kazał dziecku w przedszkolu obliczać silnie ( a może miałby większe szanse... ;D )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.