Skocz do zawartości

Ubuntu Astronomy 16.04


Auron84

Rekomendowane odpowiedzi

Generalnie czytając opis tej dystrybucji to posiada ona wszystko z tego co napisałeś :) ponoć dobrym programem do stackowania materiału jest lxnstack , ale chętnie poczytam Twoje opinie na ten temat, z góry dzięki. Screenshoot  pochodzi z najnowszego wydania

 

 

Edytowane przez Auron84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z jolohuba (za duża kobyła przy setupie)przesiadłem się na Rpi3 .Na RPi zainstalowany Ubuntu z kStars.

Działa rewelacyjnie, popieram przedmówcę Maxim się chowa .

Druga sprawa to astroberry świetnie się nadaję do zdalnego sterowania setupem.Nie potrzebujesz kompa przy teleskopie bo RPi odwala całą robotę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kstars to dla mnie kombajn doskonały - duża ilość katalogów do pobrania obiektów na niebie, nieodmiennie kojarzy mi się ze Stellarium - to planetaRIUM jest śliczne i funkjonalne po prostu

- bardzo dużo możliwości konfiguracji

bardzo dużeym plusem u mnie jest bezpośrednie połączenie do aktualizowania komet i innych obiektów - na bieżąco

- w maximie bez szans (możliwe że się nie znam) - radziłem sobie tak że szukałem znanej maximowi gwiady w pobliżu i stamtąd szukałem komety dopiero

- w Kstars - dwa kliki

kolejna rzecz planowanie sesji i tego co ciekawe na niebie - można poszukać dużo szybciej tego co do focenia prawie w zenicie niż kolejne kombinacje i planowanie sesji 

dużo zrobionych już sterowników dla sprzętów astro żeby Indii mógł je w pełni obsługiwać

a jeśli coś nie chce działać - byłem w szoku jak szybko poprawki do sterowników implementowane są w kolejne paczku update sterowników - prawie jeden dziennie update - i to chyba specjalnie dla mnie tylko :) - poza moim sterownikiem niewiele się zmieniało w paczkach (wszystko klikane na forum zapaleńców tego projektu)

kolega już napisał że jest gotowy obrazek na RaspberryPi z ubuntu - gigantyczna poprawa dla pracujących w terenie ;)

 

jak coś jeszcze mi się przypomni - zaraz dopiszę

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie to leży? Nie mogę znaleźć w przestrzeniach internetu.

 

EDIT

ok mam 

 

https://sourceforge.net/projects/ubuntu-astronomy-16-04/

Niestety widzę tylko wersję 64bit. Ciekawe czy pójdzie na starszych lapkach.

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaklęcia rzucasz i tak z poziomu commandline 

wszystko masz tutaj

 

http://www.indilib.org/

 

i jak zeznał Radek Kaczorek (swoją drogą napisał sterownik dla Jolo Huba chyba ) - Kstars Indi itd jest (uwaga marketingowy bełkot) ztargetowany na Ubuntu ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oleh Malyi (twórca tej dystrybucji) miał problem ze zbudowaniem najnowszej wersji Stackistry (0.3.0) i dołączył dość leciwą. Już się konsultowaliśmy i następne wydanie UAs będzie miało najnowszą; póki co można sobie samemu przebudować wg instrukcji z pliku README (punkt 6.1, w tym „Ubuntu i libav”).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Nowok76 napisał:

Ja z jolohuba (za duża kobyła przy setupie)przesiadłem się na Rpi3 .Na RPi zainstalowany Ubuntu z kStars.

Działa rewelacyjnie, popieram przedmówcę Maxim się chowa .

Druga sprawa to astroberry świetnie się nadaję do zdalnego sterowania setupem.Nie potrzebujesz kompa przy teleskopie bo RPi odwala całą robotę .

 

No wreszcie coś rusza w tym temacie. Zawsze zastanawiałem się, skąd taka cisza. Ja w RPA używałem rPI3 z Indii do sterowania zdalnego :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Tadeopulous napisał:

zaklęcia rzucasz i tak z poziomu commandline 

wszystko masz tutaj

 

http://www.indilib.org/

 

i jak zeznał Radek Kaczorek (swoją drogą napisał sterownik dla Jolo Huba chyba ) - Kstars Indi itd jest (uwaga marketingowy bełkot) ztargetowany na Ubuntu ...

Hmmm... Co do ostatniej części Twojej wypowiedzi to się nie zgodzę. Nie wiem skąd wziąłeś ten cytat, ale piszesz bzdury i nieprawdę. Akurat Radek zrobił wiele dla projektu INDI, i to bezinteresownie.Jezeli używasz astroberry Server to możesz mu podziękować, bo to jego dzieło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 hours ago, Tadeopulous said:

... i jak zeznał Radek Kaczorek (swoją drogą napisał sterownik dla Jolo Huba chyba ) - Kstars Indi itd jest (uwaga marketingowy bełkot) ztargetowany na Ubuntu ...

 

Czuję się wywołany do tablicy... To prawda, że napisałem sterownik do JoloHuba oraz kilka innych na raspberry pi: dla lubiących lutować astroberry-diy, a dla nie lubiących astroberry-piface, astroberry-piface-cad astroberry-altimu, astroberry-amh, sterownik koła filtrowego Quantum Wheel i sterownik dla GPS. Te dwa ostatnie w projekcie głównym INDI. Prawdą jest również to, że jestem autorem Astroberry Server, gotowego obrazu na raspberry pi.

Prawdą natomiast nie jest to, że INDI i KStars jest ztargetowany na Ubuntu (skąd Ty w ogóle wziąłeś taką moją wypowiedź @Tadeopulous???). Serwer INDI działa na dowolnym linuxie, Mac OSX, a nawet na windowsie. KStars za to, jak sama nazwa wskazuje, powstał na systemy linux z powłoką graficzną KDE, a więc w rodzinie ubuntu to Kubuntu. Nie zmienia to faktu, że doskonale działa na Ubuntu, Ubuntu Mate, a nawet na Fedora. Marketingowy bełkot i wolne oprogramowanie to dwie wykluczające się rzeczy, więc tego komentarza w ogóle nie rozumiem i nie komentuję. Serdecznie pozdrawiam miłośników linuxa, KStars i Ekos!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odrobinę offtopic ale czy macie doświadczenia z kontrolą RPi za pomocą połączenia wifi lub USB z tabletem?

Mam idee na malutki zestaw do guidingu SW Star adventurer, chcę zeby to nadawało się do wożenia w plecaku/latania z tym, to zależy mi na minimalizacji masy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opcja 1 - Instalujesz na androidzie dowolnego klienta VNC (bVNC Free) i obsługujesz pulpit zdalny. Nie oczekuj jednak, że ekran full HD będzie łatwy w obsłudze na telefonie. Można za to powiększać części ekranu.

Opcja 2 - Instalujesz KStars Lite na androida i masz ładną mapkę nieba i sterowanie zestawem podłączonym do RPi na którym powinieneś odpalić serwer INDI ze sterownikami do swoich urządzeń. Astroberry Server pozwala na uruchomienie i konfigurację przez interfejs webowy przez przeglądarkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie wątku, czyli Ubuntu Astronomy 16.04 - dobra dystrybucja z gotowymi narzędziami. Oleg ciągle ją aktualizuje więc jeśli nie jesteście wyjadaczami w linuxie to macie gotowca do używania w astronomii i astrofotografii. I tutaj jedna wskazówka - nie musicie rezygnować ze swojego ulubionego systemu, zainstalujcie VirtualBox, stwórzcie nową maszynę wirtuaną i w niej zainstalujcie Ubuntu Astronomy. Jeśli Wam się nie spodoba, to ją usuniecie bez szkody dla systemu który obecnie używacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wybaczcie panowie 

źle napisałem - nie chodziło  mi o to że kolega radek nic nie robi albo pisze tylko pod ubuntu i tylko jeden sterownik !

nienawidzę angielskich zapożyczeń stąd moje w nawiasie wyjaśnienie z targetowaniem 

i to miało być obraźliwe dla słowa targetowanie (dalej mnie zęby bolą jak to piszę)

A NIE że kolega / koledzy 

 

prawda to że mogłem źle zrozumieć żeby instalować ubuntu pod kstarsy i tu pewnie moja nadinterpretacja i tyle w temacie z mojej strony 

 

mam nadzieję że teraz moja wypwiedź jest w 9999999999999999% zrozumiała i jednoznaczna :D

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Dnia 6/11/2017 o 09:12, Tadeopulous napisał:

Ubuntu + Kstars + Indii = jak na razie nie znalazłem lepszego zestawu do sterowania wszystkim - nawet maxim się chowa z całym szacunkiem - rozpiszę się więcej jak wrócę do domu ...

 

Dnia 6/11/2017 o 21:03, WielkiAtraktor napisał:

Oleh Malyi (twórca tej dystrybucji) miał problem ze zbudowaniem najnowszej wersji Stackistry (0.3.0) i dołączył dość leciwą. Już się konsultowaliśmy i następne wydanie UAs będzie miało najnowszą; póki co można sobie samemu przebudować wg instrukcji z pliku README (punkt 6.1, w tym „Ubuntu i libav”).

Cześć Filip,
bardzo dziękuję.

Juz nie mam zadnych problemow ze zbudowaniem najnowszej wersji Stackistry (0.3.0).

Edytowane przez Oleh Malyi
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Zainteresowałem się tematem. Na razie sprawdziłem działanie mojego sprzętu (montaż i kamera) z dystrybucji  live na PC, ale docelowo chcę uruchomić serwer Indi na Rasberry PI3. Nie mam jeszcze RP3 więc nie mogę sprawdzić samemu.

1. Czy na RP3 zainstalować sam serwer, czy pociągnie też KStars + jakiś zdalny dostęp ?. Jeżeli zainstaluję sam serwer na PI3, to gdzie zapisywane są obrazy ? Czy są "w locie" przesyłane przez sieć na komputer na którym działa EKOS, czy muszę je później zgrać?.

2. Czy używa ktoś klonów RP3 np. z wydajniejszym procesorem lub większą ilością pamięci ?

3. Jeżeli serwer będzie zdalny to czy w przypadku problemów z połączeniem do komputera z Kstars, sesja się zatrzyma?

4. Czy można wykorzystać do sterowania Kstars pod Windows?

Może ktoś poda jakiś praktyczny opis co jest gdzie ma zainstalowane i w jaki sposób jest wykonywana sesja, łącznie z zapisywaniem materiału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.