Skocz do zawartości

Ubuntu Astronomy 16.04


Auron84

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 26/11/2017 o 21:49, Nowok76 napisał:

Musi zadziałać

No i zadziałało  :-)  Ale oczy mam już kwadratowe od patrzenia się w monitor.  Jestem zielony w temacie i takiego bałaganu narobiłem tymi wszystkimi pomysłami z różnych instrukcji, update, upgrade, instalacje i inne, że nie wiedziałem gdzie to ma ręce a gdzie nogi. Firefox też przestał działać.  W końcu skasowałem całe Astrobery Server i wgrałem je jeszcze raz na kartę SD i bez żadnych update'ów dość szybko zaczęło działać, przez vnc.  Ale nie wiem czy bym pamiętał w jakiej kolejności co zrobiłem. Co prawda dziwnie to wyglądało jak po wpisaniu astroberry.local/desktop/ w Firefox, zaczęło mi się dużo stron Firefoxa włączać, jedna po drugiej. Nie pamiętam co z tym zrobiłem ale zadziałało.

Potem odłączyłem od RPi monitor, klawiaturę i mysz  i po restarcie tylko z podłączonym do RPi zasilaczem, udało się  przez WiFi zobaczyć desktop RPi na Win10.  Krokowcami montarzu na astroeq też udało mi się poruszyć.

Ciekawe czy jutro będzie wszystko pamiętać :-)

Jeszcze tylko z datą i czasem walczę, bo bez podłączonego kabla internetu moich zmian nie pamięta.

Edytowane przez Adm2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wpisałem w przeglądarkę to co w ostatnim poście opisałem, to nie wiem ile stron Firefoxa zaczęło mi się samych otwierać, więc zamknąłem to.

Cieszę się że przez VNC zadziałało.

Są 3 sposoby połączenia, SSH, VNC i przeglądarka. Znalazłem instrukcję jak VNC podłączyć to i jej spróbowałem.

SSH zrozumiałem że nie pokazuje desktopu na RPI, tylko w wierszu poleceń można pisać.

 

Do tej pory bawiłem się z Arduino, EQmod i Stellarium, Sat tracker i tam wszędzie ta sama data i czas musiał być we wszystkich współpracujących programach wpisany, bo Stellarium musi wiedzieć jak niebo wygląda o jakiej porze .

To jak gdzieś pójdę z RPi gdzie nie ma internetu to GoTo będzie poprawnie działało, jak zła data i godzina będzie wpisana?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj po wpisaniu adresu na wyszukiwarce i  passwordu chwilę później, w okienku wyszukiwarki cały ekran zaczął się kopiować dużo razy, dopóki go nie zatrzymałem.

Wyglądało  jak na zdjęciu.

Teraz spróbowałem i już tego nie robi :-) 

Fantastyczne :-)

ekran.JPG

Edytowane przez Adm2
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
6 godzin temu, _vk_ napisał:

Próbowałem wgrać iAstroHub 3.0.7 ma moje rpi, ale obraz jest ciut za duży ma 16GB kartę. Macie może zmniejszony obraz albo wiecie jak to zrobić?

Na RPi tylko AstroberryServer  . Takie jest moje zdanie.  Masz tam wpełni skonfigurowany zestaw do astrofoto, a local aces point to jest strzał w dziesiątkę dla ludzi

którzy robią wypady ze sprzętem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, r.ziomber napisał:

GPS jako zegar czasu rzeczywistego

 

11 godzin temu, rambro napisał:

Dzięki.

A czy człowiek zielony w temacie będzie potrafił te moduły podłączyć i uruchomić,  czy trzeba jakieś dodatkowe  programy pisać ?

Widzę że jest coś o tym napisane w linku, nie zauważyłem za pierwszym razem :-)

Czy spróbować jeszcze raz szczęścia i poszukać tutków, jak GPS podłączyć do RPi  ? :-)

Zapomniałem wcześniej napisać, co do mojego podłączenia WiFi, że mój kolega był wcześniej i mi przestawił jakiś adres IP w komputerze, żeby potrafił z RPi się porozumiewać.

Bez tego bym pewnie do tej pory z tym siedział.

Edytowane przez Adm2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu mam przygody.

Dostałem monitorek 3.5" touchscreen, sprawdziłem czy działa, podłączając go do mojego stacjonarnego Acera z zasilaczen od RPi  i pokazuje desktop, więc wszystko dobrze.

Potem wcisnąłem monitorek w RPi3 i podłączyłem kabel HDMI, zasilacz 5V  2,5A podłączyłem do RPi i nic się nie dzieje. Czytałem że zasilacz trzeba podłączyć tylko w jedno miejsce, albo do RPi albo do monitorka, ale monitorek nie ma tyle zabezpieczeń, więc zalecają do RPI.

Rozkręciłem zasilacz i chyba F1 to bezpiecznik. Nie przewodzi prądu i nie wiem czy on się "przepala" w taki sposób, ale jego szklana obudowa była popękana.  Nigdzie nie znalazłem w skromnej dokumentacji ile prądu ten monitorek ciągnie.

To jaki zasilacz jest potrzebny , skoro 2.5A to za mało?    Można ten bezpiecznik jakimś innym zamienić, bo takiego jeszcze nigdy nie widziałem i nie wiem gdzie go szukać?

Samo RPi,  dobrze na tym zasilaczu działa/działo. 

 

RPi PSU.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiał ładny prąd popłynąć, że się tak przepalił. Obawiam się, że mogłeś mieć w podłączanym układzie zwarcie, lub nieostrożnie zwarłeś wyjście zasilacza. Większość ma zabezpieczenia na przetwornicy od strony wyjścia (przy zwarciu przetwornica schodzi z napięciem do zera). Te białe kabelki jak się domyślam są od 230V więc problemem mógł być już sam układ zasilacza/przetwornicy.

Jeśli się zmieści to sugeruję kupno takiego gniazda https://sklep.avt.pl/gnizado-bezpiecznikowe.html oraz takiego bezpiecznika https://sklep.avt.pl/bezpiecznik-80-ma.html

Gniazdo jest przykręcane na obudowę ale jak nie chcesz jej dziurawić to można je umieścić w obudowie tylko najpierw zmierz, czy się zmieści i po lutowaniu zaizoluj blaszki gniazda aby nie dotykały do innych elementów.

Wartość bezpiecznika szacuję, jeśli masz gdzieś podaną wartość to oczywiście należy wstawić o podanej wartości. Po wymianie na próbę trzeba obciążyć najpierw zasilacz niewielkim prądem. Jeżeli nie masz doświadczenia z układami elektronicznymi to sugeruję jednak kupno nowego zasilacza - to nie są duże kwoty a zdrowie ważniejsze. Pamiętaj, że występuje w nim niebezpieczne dla zdrowia i życia 230V ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

Lubię grzebać w elektronice, z rozsądkiem :-) Tzn mam przeczucie czego nie wypada robić :-)  Nawet chyba mam taką obudowę bezpiecznika. Ale jak na zasilaczu jest napisane 2500mA, to bezpiecznik nie powinien być większy niż 2500mA?   Może 3A?  Na tym spalonym nie widzę żadnych napisów pod lupą.

Nie wiem czemu tak się stało. Podłączyłem go do monitorka i działał. 10 minut później do RPi z założonym monitorkiem i zasilacz padł.

Mam też takie coś https://botland.com.pl/przetwornice-step-down/2967-przetwornica-step-down-lm2596-15v-35v-3a.html

Ale, jak to podłączę do zasilacza 12V i na wyjściu mierzę napięcie, to cały czas pokazuje pełne napięcie zasilacza i nie da się regulować śrubką.

Mimo wszystko, jak podłączę do tego mały silniczek, to można jego obroty regulować. I też nie wiem w takim wypadku jak  go ustawić na 5V, skoro miernik cały czas pokazuje pełne napięcie zasilacza. Widocznie przetwornica musi mieć jakieś przeciążenie na wyjściu a mój miernik go nie ma.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli bezpiecznik jest po stronie pierwotnej a tak sądzę po kolorach kabelków to prąd będzie płynął stosunkowo niewielki. Gdy po stronie wtórnej to ok. 3A. Po stronie wtórnej zasilacz oddaje moc ok. 12,5W co daje po stronie pierwotnej prąd ok. 12,5A / 230 V = ok. 54 mA gdyby zasilacz był bez strat, czyli SZACUJĄC 80 mA powinien być ok. Jeśli sprawdzisz na małym obciążeniu, że zasilacz jest sprawny to możesz stopniowo zwiększyć obciążenie i przy nominalnym 2,5A jeżeli przepali się 80 mA możesz zwiększyć na 100...125mA. Większego bym nie wstawiał bo o ile diody wytrzymają o tyle nie wiem ile wytrzyma uzwojenie transformatora, który tam widzę.

Co do przetwornicy sprawdza i reguluje się ją zwykle pod obciążeniem (producent zaleca z reguły jakieś minimalne), bo sterowanie wewnątrz scalaka jest prawdopodobnie PWM. Ja najczęściej stosuję obciążenie 50% mocy znamionowej i po dokonaniu regulacji pracują poprawnie. Przy zbyt małym obciążeniu przetwornica może nie ruszyć redukując prąd lub napięcie - zależnie jak ma zrobiony układ regulacji w pętli sprzężenia zwrotnego.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki .

Jednak  użyłem konwertera.  Okazało się że po prawie minucie  kręcenia potencjometrem, wszedł w zakres regulacji :-)

Ustawiłem na 5V. Najpierw podłączyłem RPi, żeby sprawdzić czy działa. Dioda się zaświeciła. Potem podłączyłem sam monitorek, który też działał.

Na koniec RPi z  monitorkiem i też zadziałało.

Jeszcze nie zainstalowałem drivera do funkcji Touch, bo muszę poczytać jak to zrobić i jaki driver, więc podłączyłem mysz.

Tylko że jak by się z tym kieszonkowym  zestawem chciało gdzieś pojechać, to i mikroskop trzeba wziąć ze sobą , bo malutkie wszystko jest i  ledwo widać na tym monitorku.

 

DSC_0137.JPG

Edytowane przez Adm2
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ale to nie taki naścienny. Mam kartę 16GB ale jak widać wyżej zapisując za pomocą Win32DiskImager'a obraz o parę sektorów się nie mieści. Czy ktoś gpartem może mi zmniejszyć rozmiar obrazu lub dać linka do już zmniejszonego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie jestem na etapie zakupów hardawre'u pod AstroBerry - poradźcie mi proszę:

- który model Rpi będzie najbardziej bezproblemowo działał z AB ? 

- jakiej wielkości display (chciałbym najmniejszy ale taki, na którym da się pracować - myślę 5" czy 7" ?

- czy display HDMI+USB może być czy raczej HDMI+ ? (koniecznie muszę mieć HDMI gdyż display będzie używany wymiennie jako podgląd do aparatu)

Coś jeszcze kupić na początek?

Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Agent Smith napisał:

Właśnie jestem na etapie zakupów hardawre'u pod AstroBerry - poradźcie mi proszę:

- który model Rpi będzie najbardziej bezproblemowo działał z AB ? 

- jakiej wielkości display (chciałbym najmniejszy ale taki, na którym da się pracować - myślę 5" czy 7" ?

- czy display HDMI+USB może być czy raczej HDMI+GPIO ? (koniecznie muszę mieć HDMI gdyż display będzie używany wymiennie jako podgląd do aparatu)

Coś jeszcze kupić na początek?

Dzięki!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.