Skocz do zawartości

Ubuntu Astronomy 16.04


Auron84

Rekomendowane odpowiedzi

Mnie się astroberry sypało strasznie. Brak uprawnień, trzeba było przez sudo z konsoli odpalać. Do tego procesy się wieszały.  BT zamulał, ogólnie źle wspominam.

Do maliny wgrałem iAstroHub-a. Dosyć prymitywne, ale robi robotę. Z chęcią wpakował bym na kartę coś bardziej okienkowego i popróbował. Macie może jakieś swoje gotowce na malinę w  .iso ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Mxer napisał:

Mnie się astroberry sypało strasznie. Brak uprawnień, trzeba było przez sudo z konsoli odpalać. Do tego procesy się wieszały.  BT zamulał, ogólnie źle wspominam.

Do maliny wgrałem iAstroHub-a. Dosyć prymitywne, ale robi robotę. Z chęcią wpakował bym na kartę coś bardziej okienkowego i popróbował. Macie może jakieś swoje gotowce na malinę w  .iso ?

 

 

Teraz jakiego systemu używasz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1/17/2018 o 08:16, Mxer napisał:

Mnie się astroberry sypało strasznie. Brak uprawnień, trzeba było przez sudo z konsoli odpalać. Do tego procesy się wieszały.  BT zamulał, ogólnie źle wspominam.

I to się nazywa prawdziwy bełkot... Wytłumacz nam wszystkim jak to możliwe że gotowy obraz systemu u ciebie skutkował brakiem uprawnień i musiałeś cokolwiek odpalać z sudo (nb. nawet nie wiem co ty tam chciałeś z sudo odpalać, jeśli cały system startuje sam, po zapisaniu na kartę microSD, bez ingerencji użytkownika). Procesy Ci się wieszały? w linuxie???? Jesteś odkrywcą czegoś nowego w kernelu. Powinieneś to opubliikować, żeby Linus Torvalds poprawił jądro systemu! Koniecznie. Dla dobra ludzkości! Podobnie z zamulającym BT. Wyjasnij nam wszystkim co znaczy "zamulający BT" (działający wolno? nie wiem czy wiesz, ale BT działa z reguły z ustaloną prędkością albo nie działa w ogóle). A może zwyczajnie nie masz pojęcia o czym piszesz, ale fajnie brzmi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1/20/2018 o 19:48, TomekDw napisał:

No dobra mam wirtualną maszynę z ubuntu astronomy i klon asi działa jako ZWO camera w PHD, ale nie wiem jak podłączyć montaż-NEQ6 przez bluetooth

A o jaki klon asi chodzi? (Bo juz sie pogubilem ;))

edit: dobra, znalazlem.

czy moglbys sie podzielic tym driverem od chinczyka?

Edytowane przez Agent Smith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Udało mi się uruchomić moduł GPS Neo6, w miarę szybko jak na mnie, bo tylko w 3 dni :-) 

Ale miałem ochotę kilka razy położyć to wszystko na podłogę i rozdeptać.


We wszystkich instrukcjach jakie znalazłem było napisane, żeby zmienić coś w pliku /etc/inittab.
U mnie było tam pusto, czytałem że w nowszych wersjach " czegoś",  już tego tam nie ma, więc szukałem co z tym zrobić i na koniec znalazłem instrukcję która nie zawiera tej modyfikacji.
Ściągnąłem gpsd i zadziałało.  


Czasami działa od razu, czasami czekałem długo i nic się nie pokazywało w gpsd. Próbowałem tylko Firefoxem. Restart RPi i kolejna próba.
Ale zauważyłem, że jak używam VNC, to GPS działa za każdym razem.


Robiłem kilka prób. Podczas kiedy byłem na desktopie Astroberry przez Firefox i gpsd pokazywał 0 wszędzie, wszedłem na Astroberry przez VNC i od razu cyferki się pokazały .
Nie wiem od czego to zależy, ale już wiele razy próbowałem i na VNC gps pokazuje pozycję i inne cyferki za każdym razem a na Firefoxie czasami.

Próbowałem też moim starym laptopem Win XP  połączyć się z Astroberry ale nie wychodziło. Kolega był popatrzyć na to i też nie dało rady. Powiedział, że może nowszy moduł Wifi na usb by pomógł.


Potem ściągnąłem aplikację VNC na telefon i też działa.
Jeszcze nie wiem co i jak, bo widzę że telefon ma kłopoty w rozróżnieniu czy chcę wcisnąć/przesunąć/powiększyć ekran, czy w programie Kstars / Ekos, np. jak chcę mapę nieba przekręcić, to cały ekran się przesuwa a mapa nie, ale dwa razy się udało włączyć Track, więc tylko trzeba to opanować.
Najważniejsze że data i godzina się ustawia. Jeszcze nie sprawdzałem czy moja pozycja się aktualizuje w różnych programach, ale jakby nie, to zawsze można z gps'u przepisać.

Edytowane przez Adm2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 5 miesięcy temu...
52 minuty temu, wechciu napisał:

Witajcie. Zainstalowałem w malinie "astroberry" niestety nie mam do niej dostępu przez przeglądarkę z powodu certyfikatu. Mogę się tylko przez VNC połączyć. Może mi ktoś pomóc w usunięciu tego problemu?

Zatwierdz stronę jako nie bezpieczną .  Musi iść na 100%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obraz systemu ma 4GB. Możesz się upewnić, że ściągnąłes bez błędów sprawdzając czy suma kontrolna SHA256 obrazu jest zgodna z podaną na stronie projektu.

Jaką wersję Raspberry Pi używasz?

Co do kamery... nie mam pojęcia czy ta kamera jest obsługiwana przez PHD natywnie. Jeśli nie to możesz jej używać dodając ją do profilu w Ekos, a następnie wybierając w PHD kamerę INDI (o ile jest wspierana, bo nie znam tej kamery).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam RPi3 model B. Co do kamery, to usiłuję dodać ją do profilu ekos ale nie idzie. żadnej kamery (np. webcam) nie mogę (a może nie potrafię) dodać (w ekos nie ma takiego wyboru). Pod Windowsem śmiga mi to elegancko. Linux to dla mnie trochę nowość. 

 

Ostatecznie udało mi się zainstalować nową wersję. Nie zmieniło to jednak sytuacji z dostępem przez przeglądarkę. Pozostaje tylko VNC. Próbowałem zgodnie z instrukcją uruchomić instrukcję sudo systemctrl restart  novnc.service ale system odpowiedział command not found i tyle.

 

 

Edytowane przez wechciu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się odpalić nową wersję z przeglądarki. Co ciekawe, za pierwszym razem z przeglądarki nie chciała iść jak poprzednio, ale teraz już śmiga.

Ciągle walczę z kamerą, ale bez skutku. Podaję link do strony tej kamery. .   http://touptek.com/product/showproduct.php?lang=en&id=137 ,a mój model to GPCMOS02000KPA.  Może ktoś z kolegów pomoże mi w potrzebie. Kupowanie następnej kamery jest dla mnie problemem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.