Skocz do zawartości

Ubuntu Astronomy 16.04


Auron84

Rekomendowane odpowiedzi

1.  Na RPi instalujesz to co powyzej. W routerze otwierasz port 443.  Tylko musisz mieć stałe IP, lub dynamiczne (jeżeli ktoś Ci bedzie je podawał).

2. Nie pchaj się w klony RPi. Nie sprawdzają się.

3. Nie zatrzyma się . Chyba że zaplanujesz sesje do końca , czyli do zaparkowania telepa.

4. Można, ale po co? jak możesz się połączyć z RPi przez www :-)

 

Edytowane przez Nowok76
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za wyjaśnienia. Skorzystałem z gotowca astroberry server . Zainstalowałem https://github.com/rkaczorek/astroberry-server. Podziękowania dla autora. Miałem problem z obrazem, bo moja karta 16GB ma mniej sektorów niż obraz dysku dd dostępny na stronie. Czekam na pogodę.

 

Kilka wstępnych spostrzeżeń.

Brakuje RTC w RPI, ale pewnie można podłączyć GPS, dedykowany moduł lub odczytać godzinę z montażu, w którym mam GPS. Na razie na miejscówce nie przewiduję podłączenia do internetu, więc po ntp zegar się nie zsynchronizuje. Wbudowany fits viewer potrzebuje informacji  o matrycy bayera (dla mojej kamery Meade DSI III musiałem ustawić filter RGGB, aby zapisało się w pliku FITS przy akwizycji)

 

Podoba mi się:

- zdalny dostęp www (noVNC)

- planetarium KStars i aktualizacje obiektów

- automatyzacja, planowanie sesji (możliwość zapisania i wczytania)

- ustawienia sekwencji

- plate solve offline i online

- współpraca z skysafarii (po WiFi) i obsługa joysticka

- wbudowany punkt dostępowy WIFI (do astroberry i internetu)

- urządzenie jest bardzo małe, ma wbudowane 4 porty USB

- udostępnianie plików Samba

- możliwość budowania "Aligment model" dla montażu.

 

Jeżeli ktoś ma jakiekolwiek pojęcie o Linuxie warto się zapoznać z Indi, Kstars i Ekos. Można najpierw na zwykłym PC uruchomić Ubuntu Astronomy Live i przetestować działanie z posiadanym sprzętem. Moim zdaniem względem np. Maxim DL obsługa jest prostsza i wygodniejsza, a możliwości bardzo duże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 8/28/2017 o 14:08, rambro napisał:

4. Czy można wykorzystać do sterowania Kstars pod Windows?

Można, ale wtedy połączenie pomiędzy KStars - INDI Server (na RPi) jest wąskim gardłem i jeśli się zerwie to sesja wylieci w powietrze (bo jest po stronie KStars).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kompendium wiedzy o tworzeniu wirtualnych portow szeregowych RS-232 poprzez siec. Moze sie to przydac np do zdalnego sterowania teleskopem czy innymi urzadzeniami astronomicznymi.

Programy socat i ser2net.

http://techtinkering.com/2013/04/02/connecting-to-a-remote-serial-port-over-tcpip/

Edytowane przez r.ziomber
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zachęcony pozytywnymi opiniami na temat oprogramowania, które spisuje się lepiej niż Maxim w obsłudze setupu do astrofoto, zagłębiłem się w lekturę tego wątka.

Jednak z każdym kolejnym postem mój entuzjazm stawał się coraz mniejszy...

Ja wiem, to dyskusja ludzi swobodnie poruszających się po zagadnieniach informatyki, ale dla mnie laika, to jak słuchanie rozmowy w obcym języku - nic nie rozumiem.

Czy ktoś mógłby w sposób "łopatologiczny" wyjaśnić jak się do tego zabrać, aby również móc skorzystać z dobrodziejstw tego oprogramowania, bez potrzeby rozpoczęcia studiów informatycznych? :emotion-5:

Posiadam jeden wolny komputer, w tej chwili z systemem Win7, więc mógłbym spróbować...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"You can try this out without permanently installing it on your hard drive in several ways. The *.iso image produces a “live” DVD. Download the *.iso image and install it on a DVD or USB flash drive. Boot up on it and it will run without affecting your current system. Try programs out, but nothing will be saved to your computer's hard drive. "

http://ubuntuastronomy.ap-i.net

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstrzele się w wątek, choć chyba powinienem założyć nowy.

Koledzy jak wygląda sytuacja z Raspberry Pi jeśli chciałbym złożyć sobie mini zestaw RB Pi 3 z TFT 3,5" który będzie działał jako komp do obsługi kamerki (ASI 120mm lub może coś z serii IMX) ale bez używania zdalnie (póki co)?

Czy soft obsługuje kamerki z 12/14 bit i czy radzi sobie z długimi czasami powyżej 60sekund?

Jaki jest stopień trudności z ustawieniem wszystkiego?

Zależy mi na miniaturowym zestawie, który docelowo miałby być prawie kieszonkowy, w oparciu o obiektyw 135/2 i pewnie jakiś cmos kolor, ale to osobny wątek/problem.

Pozdro :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie działać bez problemu. Najprościej wyświetlacz podłączony do HDMI na RPi. Jeśli będziesz używał ekranu dotykowego to nie będzie to zbyt wygodne bo system nie jest zaprojektowany dla ekranów responsywnych ale spokojnie można go tak używać. Astroberry Server o którym mowa wyżej to gotowy obraz na RPi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie mogę doczekać się odpowiedzi, więc ponawiam pytanie.
Odpiszcie proszę nawet jeśli nie miało ono sensu.

Zrobiłem sterowanie osią RA do montażu cg5 ale na niszowym procku (M16C). Chciałbym przenieść to co zrobiłem do tej pory na bardziej uniwersalną platformę. Myślę o RPi.
Chcę zaprojektować płytkę rozszerzającą  do RPi z kapeluszem (HAT), RTC i trzema driverami silników krokowych.

Nie wiem z jakim oprogramowaniem powinienem zintegrować mój sterownik – na razie RA + sterowanie wyzwalanie aparatu, potem DEC i Focus.

Czytam o INDII, ASCom, PHD, Stellarium ale na razie mam straszny mentlik.
Pokierujcie mnie proszę od jakich specyfikacji, standardów powinienem zacząć by zrobić coś uniwersalnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest parę przykładów w necie jak ludzie avikowali oryginalnymi kamerkami do RPi. Jednak moim zdaniem jest to dość nie praktyczne ze względu na krótką taśmę kamerki.

Będziesz musiał mieć RPI w okolicy wyciągu.

   Nie wiem o co chodzi z tym sterowaniem montażu cg5 , po co sie męczyć jak przecież INDI ma sterowniki do większości montaży , prawdopodobnie do Twojego też. Sprawdź na stronie INDI.  Jeżeli będą to wystarczy na RPi  zainstalować Astroberry Server z Kstars i Ekos.  Ekos świetnie współpracuje z PHD2, z tym nie ma problemu.

  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili mam skonstruowaną przejściówke GPIO --> ST4 oraz mam nadzieję niedługo wytnę obudowę do kamery raspberry pi z mocnowaniem statywym 1/4". Spróbuję użyć tej aplikacji:

https://www.cloudynights.com/topic/493690-starspi-guiding-with-an-android-device/

Testowo widzi ona kamere i udaje się dojść z czasami naświetlania do ok 1s, aczkolwiek wydaje mi się, że możnaby dłużej, ok 2-3s gdyby lepiej ogranąć dość straszny sterownik v4l2 do tej kamerkii , jak również użyć kamery w wersji NoIR. Kabel kamery który mam ma 50 cm a można kupić jeszcze dluzszy. Jako że kamera będzie guidować SW Star Adventurer z ogniskowymi 200-300mm, a piksel kamery jest bardzo mały (1.2um), spróbuję zastosować dość dziwny guider - obiektyw o ogniskowej 55mm i f1.8. Testowo widziałem przez niego gwiazdki praktycznie w kazdym polu, a jego pole widzienia jest mniej więcej podobne do pola widzenia aparatu z obiektywem 200mm. W tej chwili czekam na wykonanie obudowy oraz okazję do testów.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Nowok76 napisał:

Jest parę przykładów w necie jak ludzie avikowali oryginalnymi kamerkami do RPi. Jednak moim zdaniem jest to dość nie praktyczne ze względu na krótką taśmę kamerki.

Będziesz musiał mieć RPI w okolicy wyciągu.

   Nie wiem o co chodzi z tym sterowaniem montażu cg5 , po co sie męczyć jak przecież INDI ma sterowniki do większości montaży , prawdopodobnie do Twojego też. Sprawdź na stronie INDI.  Jeżeli będą to wystarczy na RPi  zainstalować Astroberry Server z Kstars i Ekos.  Ekos świetnie współpracuje z PHD2, z tym nie ma problemu.

  

Jeśli chodzi o odleglość od wyciągu, to mikroskopijna waga raspberry pozwala je po prostu umieścić na tubie teleskopu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, _vk_ napisał:

sterowanie wyzwalanie aparatu,

Sterowanie wyzwalaniem aparatu mozesz zrealizowac za pomoca programu gphoto2. Umozliwia nawet ustawienie parametrow ekspozycji jak i transfer zdjec na komputer.

https://medium.com/@cgulabrani/controlling-your-dslr-through-raspberry-pi-ad4896f5e225

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 9/19/2017 o 15:03, _vk_ napisał:

Mam pi camera v1.3 + nosek 1.25 cala, raspberry pi B+. Czy próbowaliście użyć podobnego zestawu (+ obiektyw lub telep) jako guidera. Czy phd2 lub open pdh wspiera rpi cama, czy tylko kamerę podpiętą po usb?

Kamera RPi to spory problem. Teoretycznie to możliwe, w praktyce nie spotkałem się z udaną implementacją. Minimum, którego potrzebujesz to kamera obsługiwana przez v4l (video for linux).

 

W dniu 9/20/2017 o 11:12, _vk_ napisał:

Zrobiłem sterowanie osią RA do montażu cg5 ale na niszowym procku (M16C). Chciałbym przenieść to co zrobiłem do tej pory na bardziej uniwersalną platformę. Myślę o RPi. Chcę zaprojektować płytkę rozszerzającą  do RPi z kapeluszem (HAT), RTC i trzema driverami silników krokowych.Nie wiem z jakim oprogramowaniem powinienem zintegrować mój sterownik – na razie RA + sterowanie wyzwalanie aparatu, potem DEC i Focus.

Spójrz na ten wątek: http://www.indilib.org/forum/mounts/1971-may-i-introduce-my-raspberry-pi-controller-autoguider-tsc.html

Kolega zbudował sterownik silników krokowych do sterowania montażem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Próbuję to zrozumieć, bo chciałbym spróbować. Ciekawe czy mi się uda.

Czy RPi musi mieć podłączony monitor, klawiaturę i mysz za każdym razem jak się ją włącza, żeby bezprzedwodowe połączenie otworzyć, czy tylko raz się to robi i pamięta?

Bo nie wiem czy trzeba mieć jakiś monitorek do RPi czy można i bez niego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się dlaczego w Ubutnu Mate, mając system opracyjny z ikonkami, wszystkie instrukcje obsługi są w Mate terminalu robione.

To tak jakby mieć Windows 10 a wszystko robić w wierszy poleceń. I dobrze by było pamiętać naukę Dos z lat 80tych.

Ale jak by ktoś miał pomysł jak połączyć się z  desktopem Astroberry server na RPi  bezprzewodowo, z  Pceta na Windowsie 10, to podpowiedź jest miło widziana. Już czwarty dzień mi nie wychodzi.

Co prawda moj telefon widzi sieć astroberry. Jak napiszę ifconfig,  pokazuje mi 192.168.10.1 i jak wpiszę to w  Remote desktop na Win 10, to nie chce się połączyć.   W ogóle wszystko co tam wpisywałem nie działało.   PuTTy też próbowałem, bo kilka instrukcji z tym było.

Mam tylko jeden monitor z wtyczką hdmi i go przełączam cały czas pomiędzy RPi i Win10, więc nie widzę co RPi robi, jak z Windowsa10 próbuję się połączyć. Może trzeba potwierdzić probę połączenia na RPi?

To będzie dłuuuga zima :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Adm2 napisał:

Zastanawiam się dlaczego w Ubutnu Mate, mając system opracyjny z ikonkami, wszystkie instrukcje obsługi są w Mate terminalu robione.

To tak jakby mieć Windows 10 a wszystko robić w wierszy poleceń. I dobrze by było pamiętać naukę Dos z lat 80tych.

Ale jak by ktoś miał pomysł jak połączyć się z  desktopem Astroberry server na RPi  bezprzewodowo, z  Pceta na Windowsie 10, to podpowiedź jest miło widziana. Już czwarty dzień mi nie wychodzi.

Co prawda moj telefon widzi sieć astroberry. Jak napiszę ifconfig,  pokazuje mi 192.168.10.1 i jak wpiszę to w  Remote desktop na Win 10, to nie chce się połączyć.   W ogóle wszystko co tam wpisywałem nie działało.   PuTTy też próbowałem, bo kilka instrukcji z tym było.

Mam tylko jeden monitor z wtyczką hdmi i go przełączam cały czas pomiędzy RPi i Win10, więc nie widzę co RPi robi, jak z Windowsa10 próbuję się połączyć. Może trzeba potwierdzić probę połączenia na RPi?

To będzie dłuuuga zima :-)

Przede wszystkim musisz być zalogowany do sieci astroberry. 

Potem wpisz  adres_ip/desktop/   lub  localhost/desktop/

Musi zadziałać

Edytowane przez Nowok76
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RadekK napisałeś:

Cytat

Kamera RPi to spory problem. Teoretycznie to możliwe, w praktyce nie spotkałem się z udaną implementacją. Minimum, którego potrzebujesz to kamera obsługiwana przez v4l (video for linux).

RPi również jest obsługiwana przez v4l2.

 

btw dzięki za linka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.