Skocz do zawartości

Ubuntu Astronomy 16.04


Auron84

Rekomendowane odpowiedzi

Jakby nikt nie napisał, to na youtube są filmy o Raspberry z display'em, to możesz porównać.

Tylko że ich ikonki ubuntu są o wiele większe i czytelne w porównaniu z AstroberryServer.

Próbowałem z kolegą zmienić rodzielczość na mniejszą, ale cały czas ta sama jest, nie chce się zmienić.

Kaczorek na poprzednich stronach ( to było jednak w innym wątku) zalecał HDMI.

Edytowane przez Adm2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Adm2 napisał:

Jakby nikt nie napisał, to na youtube są filmy o Raspberry z display'em, to możesz porównać.

Tylko że ich ikonki ubuntu są o wiele większe i czytelne w porównaniu z AstroberryServer.

Próbowałem z kolegą zmienić rodzielczość na mniejszą, ale cały czas ta sama jest, nie chce się zmienić.

Kaczorek na poprzednich stronach ( to było jednak w innym wątku) zalecał HDMI.

A jaka ta rozdzielczość jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obraz Astroberry Server jest przygotowany na Raspberry Pi 3 i jeśli w ogóle zadziała na niższych wersjach to raczej będzie działał słabo.

Rozdzielczość jest ustawiona na 1920x1080, ale w przeglądarce można włączyć skalowanie i dopasowanie do ekranu.

Jeśli podłączacie monitor/wyświetlacz przez HDMI to rozdzielczość można zmienić w pliku /boot/config.txt (parametr hdmi_mode). Lista trybów video znajduje się w tym samym pliku (linia 213 i kolejne - interesują wartości w kolumnie hdmi_group=DMT).

 

Edytowane przez RadekK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem ten temat i wychodzi na to że ten mały komputer Rpi3 wystarczy do zarządzania całym setupem.

Załóżmy setup NEQ6 sterowany przez BT, canon 450D, guider t7 astrocamera(chinski klon asi120, albo rising techa), 2 grzałki na guider i teleskop(fajnie by było jakby mógł sterować tymi grzałkami) . No i teraz pytanie czy taki Raspberry będzie w stanie sterować tym wszystkim, zakładając, że będzie w zasięgu domowej sieci wifi przez którą bym odbierał dane/kontrolował sesję?

No i jeśli to wszystko działa na ubuntu, to chyba mogę zrobić maszynę wirtualną na laptopie, wgrać tam ten system i wszystkie potrzebne rzeczy, a potem jak się wszystko zgra to ogarnąć raspberry i instalować to na nim?

Guidingu nawet jeszcze nie mam pod windowsem, ale pytam wybiegając w przyszłość. No i polecacie ten KStars więc nawet bez raspberry ale z tym systemem na laptopie mogłoby być nieźle.

Edytowane przez TomekDw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się zgadza poza planem przenoszenia z maszyny wirtualnej na RPi (chyba że całość odtworzysz na RPi po tym jak pobawisz się na maszynie wirtualnej). RPi to procesor arm więc nie odpalisz tego w popularnym VirtualBox. Przy odrobinie zachodu możesz spróbować z Qemu. Zamiast tego zainstaluj obraz Ubuntu Astronomy 16.04 od Olega (jak w tytule) i potestuj wersję na desktopie (w VirtualBox). Jak już będziesz gotowy na przesiadkę na RPi to wrzuć obraz  Astroberry Server na kartę microSD.

PS. Nie mam pewności czy klony ASI będą działać na takim zestawie, ale jeśli taki masz to przetestuj i daj nam znać.

PS2. Grzałek na razie nie uda Ci się sterować z RPi. Na razie ;-)

Edytowane przez RadekK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, RadekK napisał:

Wszystko się zgadza poza planem przenoszenia z maszyny wirtualnej na RPi (chyba że całość odtworzysz na RPi po tym jak pobawisz się na maszynie wirtualnej). RPi to procesor arm więc nie odpalisz tego w popularnym VirtualBox. Przy odrobinie zachodu możesz spróbować z Qemu. Zamiast tego zainstaluj obraz Ubuntu Astronomy 16.04 od Olega (jak w tytule) i potestuj wersję na desktopie (w VirtualBox). Jak już będziesz gotowy na przesiadkę na RPi to wrzuć obraz  Astroberry Server na kartę microSD.

PS. Nie mam pewności czy klony ASI będą działać na takim zestawie, ale jeśli taki masz to przetestuj i daj nam znać.

PS2. Grzałek na razie nie uda Ci się sterować z RPi. Na razie ;-)

Super, dzięki za odpowiedź. Całość chciałem odtworzyć na RPi po pobawieniu się na wirtualnej. Klon asi jeszcze w drodzę, ale mogę przetestować go na ubuntu jak przyjdzie i wtedy się tu wypowiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Adm2 napisał:

Wygląda u mnie na to, że na 16GB karcie SD  Astroberrysever zajmuje 14,8GB.  Czyli zostaje nie wiele a  driver do mojego touchscreen ma  4,7GB...więc nici z tego.

najpierw koń w 114 a teraz 4,7 gigowy driver do raspberry :o

rok 2018 ledwo się zaczął a już ostra jazda :D

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.01.2018 o 21:45, TomekDw napisał:

Super, dzięki za odpowiedź. Całość chciałem odtworzyć na RPi po pobawieniu się na wirtualnej. Klon asi jeszcze w drodzę, ale mogę przetestować go na ubuntu jak przyjdzie i wtedy się tu wypowiem.

Klon Asi nie będzie działać w Linuxie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, _vk_ napisał:

Adm2 - wg mnie trochę ponag 8 GB a nie 14,8. Skąd masz takie dziwne dane?

Chińczyk/sprzedawca przysłał mi link do drivera, zciągnąłem *.rar, przekopiowałem na kartę SD z Astroberryserver  programem WinSCP.  Jak już driver był na karcie SD,  rozpakowałem go, jak widziałem w różnych instrukcjach robią, i zrobił się taki duży.

Jako *.rar ma 1,3GB

Po rozpakowaniu, driver zamienił się w .img   - nie wiem czy tak ma być.

Edytowane przez Adm2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się pochwalę, że zainstalowałem sobie (od razu na 3 laptopach) Ubuntu Astronomy :)

Wiem, że sam fakt nikomu tu nie zaimponuje, mnie owszem, bo to dopiero chyba druga instalacja Unixa w całej mojej 25-letniej karierze przy komputerze (z windozą  :smokin:)
Pierwsze wrażenie kapitalne! :firefire:

Jak na razie za guider będzie robić PS3Eye pod V2L. Nie wiem dlaczego PHD go nie widzi bezpośrednio (inne programy - owszem), będę próbował przez INDI.
No i kwestia długich czasów - czy ktoś wie czy można osiągnąc coś samym softwarem ?
 

PS. A może wydzielimy wątek o Rpi?

Edytowane przez Agent Smith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1/9/2018 o 23:37, szuu napisał:

najpierw koń w 114 a teraz 4,7 gigowy driver do raspberry :o

rok 2018 ledwo się zaczął a już ostra jazda :D

cytuję samego siebie żeby oprócz śmiesznostki dla wtajemniczonych był z tego też jakiś pożytek dla kogoś kto chciałby popróbować raspberry ale się na tym nie zna.

 

oczywiście nie istnieje coś takiego jak driver dla raspberry zajmujący 4,7 giga, miałby to tyle samo sensu co stutonowa przyczepka do roweru.

to, co ściąga się w tych dużych plikach rar to cały system z ekranem odpowiednio skonfigurowanym do działania. nawet jeżeli zmieści się na jednej karcie razem z astroberry to nie można ich uruchomić równocześnie. wgrywając na dysk równocześnie windows 8 i windows 10 nie otrzymamy dzialającego windows 18 ^_^ natomiast widziałem że są też do ściągnięcia o wiele mniejsze, kilkudziesięciomegowe "pakiety instalacyjne", zawierające o wiele mniejszy kawałek systemu i skrypt, który wkopiowuje to do działającego raspberry zastępując jądro i moduły. może to by zadziałało z astroberry. natomiast sam driver to już zupełnie malutki kawałek, może kilkadziesiąt kilobajtów (nie wiem, zgaduję), w każdym razie pod względem wielkości zupełnie niezauważalny.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki kolego szuu, za wytłumaczenie.

Nie jest łatwe odgagnąć co jest co, jak prosiłem chińczyka o instrukcję i przysłał mi zdjęcia i link i w kółeczku zaznaczył na zdjęciu co mam sciągnąć.

Ale był na tej stronie i sam driver, rzeczywiście nie duży.   Udało mi się go wsudować w RPI i touchscreen zaczął działać.

Bawiłem się rozdzielczością, literki się zrobiły na tyle duże że są czytelne. Poprzestawiałem trochę ikonki na ekranie, monitorowanie w prawej górnej części ekranu usunąłem, bo mi zasłaniało inne rzeczy.  Prawie wszystko jest dobrze.

Tylko jak włączam Kstars i Ekos, to obraz Ekos jest większy niż monitor i samego dołu nie widzę. Mogę go przesuwać na boki i do dołu, ale do góry nie.

Jak by było jakieś rozwiązanie na to, żeby cały ekran Ekos było widać, nie zwiększając rozdzielczości, bo wtedy literki są bardzo małe i nieczytelne,  to już niewiele  by mi do szczęścia brakowało.

 

DSC_0267.JPG

DSC_0269.JPG

 

Edytowane przez Adm2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę znaleźć nic co się web menager nazywa.  Jest coś co się resize nazywa, ale bardziej niż teraz nie chce się pomniejszyć.

Fajnie by było, jakby wszystko można było na tym monitroku zrobić, to laptpa nie trzeba nosić ze sobą. Mam tylko antyczny laptop, na XP, który ledwo ciągnie. 

Ale pewnie będę musiał zrezygnować z monitorka, bo patrzyłem  jak moduł GPS podłączyć, do pinów 1,6,8,10  a pin 1 jest zajęty przez monitorek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.