Skocz do zawartości

Ubuntu Astronomy 16.04


Auron84

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Nowok76 napisał:

Czy ta kamerka to nie jest czasem jakiś klon ASI 120 ?

Przetwornik ma jak w ASI 290. IMX290. Do guidowania wydaje się super, bo ma mały pixel. Do focenia też wydaje się być dobrą opcją z zakresu kamer bez chłodzenia. Jest dość wszechstronna.

Edytowane przez wechciu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie zapytanie (kolejne). W ekos wybieram sprzęt itd. W polu wyboru guiding oznaczam PHD2. robię "SAVE", otwieram ponownie, a tam "internal". Czy ma to jakieś znaczenie, czy wystarczy, że w phd użyję portu przewidzianego dla "internal". Pytam, ponieważ używając ustawień symulatorów w ekos (teleskop, ccd, guider )  ia w phd indi lub symulator, to w phd każdorazowo wychodzi mi błąd kalibracji. Internal guiding natomiast jakoś tam sobie działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Usuń plik ~/.local/share/kstars/userdb.sqlite i stwórz profile od nowa. Będziesz mógł w profilu wybrać i zapisać dowolny guiding.

Próbowałeś uruchomić tę kamerę ze sterownikiem V4L2CCD? To sterownik "uniwersalny" obsługujący wszelkiego rodzaju webcamy. Może zadziała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uruchom terminal i wydaj na nim polecenie: rm -rf ~/.local/share/kstars/userdb.sqlite

Po tej operacji w Ekos należy stworzyć i zapisać nowy profil ze sterownikami urządzeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Zainstalowałem ubuntu 22.04 i zainstalowałem pakiet astro, mam natomiast problem z realVNC server. Program instaluje się z paczki bądź z konsoli niestety przy próbie włączenia nic się nie dzieje, program się nie uruchamia. Komputer mam bez monitora więc tylko zdalna obsługa wchodzi w grę. Próbowałem też TeamViewer ale po odłączeniu HDMI od monitora pojawia się tylko czarny ekran.

Jak tak dalej pójdzie to zostanę przy windzie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy na pewno potrzebujesz VNC?

Kstars odpalasz na komputerze z monitorem, więc na tym bez monitora potrzebujesz tylko sterowników. Jeżeli chcesz używać PHD to nie potrzebujesz VNC. Możesz po prostu zalogować się do komputera przez SSH z opcją -X (lub -Y) i wtedy możesz odpalić program z interfejsem graficznym. Działa to tak, że przez SSH lecą komendy do wyświetlania grafiki i komputer z monitorem renderuje okno. W sieci lokalnej działa to wystarczająco szybko żeby używać komfortowo aplikacji graficznych, jeśli tylko nie wymagają grafiki 3d, bo to już trochę laguje. 
Poza tym zachęcam do zainstalowania „byobu”. To jest program, który w terminalu tworzy zakładki i pozwala na przeskakiwanie pomiędzy wieloma terminalami, dzielenie ekranu itp. 
Co najważniejsze jeśli odpalisz coś w byobu to zobaczysz to też na innym komputerze, który odpali byobu. Terminale będą dzielone a nie odseparowane jak normalnie. Ja np. mam skrypt który startuje byobu i następnie serwer indi na komputerze zdalnym (tym przy teleskopie) i wtedy jak połączę się przez SSH z mojego centrum dowodzenia to mogę zobaczyć terminal z odpalonym serwerem indi ale też tworzyć nowe terminale i np. uruchomić PHD.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.