Skocz do zawartości

PCet do timelapsów


massud

Rekomendowane odpowiedzi

Witam .

 

Mam pytanie ,bo przymierzam sie do wymiany   wysłużonego juz PC.

Obecnie "śmigam " na Phenomie II x2 560   (@4 GHz), zintegrowanej na płycie grafice ATI RADEON HD4200 (@750MHz)

Zrobienie w  Lightroomie  timelapsa z ok 500-900 RAWów  ( >30MB każdy)  przekracza moje granice cierpliwości.:D

Jeżeli już sie uda to......zapuszczam kompa wieczorem i rano sprawdzam efekty.

Najczęściej jednak  zostaję "zdradzony o świcie" i  Phenom  ulega "polegnięciu", znaczy się BSOD.

 

Jaką wybrać platformę/konfigurację , powiedzmy do ok 1500 ? MoBo, proceor i RAM.

Resztę mam całkiem sprawną ( Corsair  VS550, Crucial MX200,  WD Passport 1TB USB3.0)

 

Naczytałem się mądrości i teoretycznie o sprawnej pracy w LR/PS   decyduje  bardziej  taktowanie pojedynczego rdzenia  niż ich mnogość.

Może ktoś to potwierdzić?

 

Iść w sprawdzone  I5/I7 (które ?) , może I3-7350 4,2GHz, a może  któryż z Ryzenów R5?

Może coś ze stajni Intela , ale niekoniecznie najnowszej  generacji? Jeżeli będzie tańsze ,a równie/bardziej  wydajne do LR to tym lepiej .

Jaka Mobo do obu platform ?Zależy mi na maksymalnym wykorzystaniu możliwości SSD SATA3, i dużej ilości gniazd USB (3.0 wzwyż).

 

Jeżeli Ryzeny, to z jaką kartą graficzną (bo tu jestem zielony, praktycznie od zawsze miałem integry).

 

A może wcale zmiana na w/w nie będzie odczuwalna w stosunku do Phenoma pracujacego na 4GHz?

 

Byłbym wdzięczny za  propozycje  płyta/procek/ram ( ew. grafa dla Ryzenów) w  okolicy 1500-1800 zł.

Intele, najchętniej z  literką "K" na końcu :)

Jeśli coś  będzie znacząco tańsze, niewiele przy tym odstające wydajnością - to tym lepiej)

 

pozdrawiam,

massud

 

 

 

 

Edytowane przez massud
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jeżeli chcesz się bawić w składanie filmów to co najmniej 4 rdzenie Intela. RAM 16GB i w  miarę przyzwoita karta. Pocieszę Cię, że  timalapsy nie są  jakieś super wymagające dla sprzętu. Na Twoim miejscu poszukałbym jakiegoś poleasingowego sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie składałem w listopadzie ubiegłego roku komputer i poszedłem w i5-6600 (szukać na Allegro), Corsair Vengeance LPX 2x8 GB (2133 MHz) i Gigabyte GA-B150-D3H. Grafiki nie podaję, jeśli nie szukasz. Zmieścisz się w podanej kwocie, ale nie wiem, czy to w tej chwili optymalny wybór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, dzieki za odzew.

@iluvatar - a jaka konfigurację ....uznałbyś za  optymalną, pomijając oczywiście najdroższe i7 ?

Ciekawostka dla mnie jest, ze następca 6600, czyli 7600  jest w sklepach nawet nieco tańszy.

Czyżby mniejsze TDP skutkowało spadkiem wydajności ?

 

Który chipset  H110, B150, Z170  i dlaczego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że powinieneś zmienić oprogramowanie a nie sprzęt jeśli masz robić tylko timelapsy.

 

Ja ostatnio na swoim starszym sprzęcie z 2009 roku (IntelCore2 Quad Q9300 2500Mhz, 8Gb ram , dysk 128 ssd+ 4Tb caviar, Nvidia Geforce GT 430) wywoływałem w DPP canona 2000 minirawów z 5DmkII w czasie około 2.5 godziny.

Kolejne pół godziny zajęło mi przygotowanie w virtualdub nieskompresowanego pliku avi w fullHD (wyszło około 5 Gb) by następnie w około 15 minut przekonwertować go kodekiem h264 do transmisji 8Mb/s i rozmiaru około 300 Mb.

 

Nie wiem ile masz ramu  ale powiększ , no i zmień dysk jak nie masz ssd.

 

ps. jeśli nie robisz w 4K to pełne 30Mb rawy to strata miejsca , czasu i większe szumy np. w nocnych timelapsach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, massud napisał:

Panowie, dzieki za odzew.

@iluvatar - a jaka konfigurację ....uznałbyś za  optymalną, pomijając oczywiście najdroższe i7 ?

Ciekawostka dla mnie jest, ze następca 6600, czyli 7600  jest w sklepach nawet nieco tańszy.

Czyżby mniejsze TDP skutkowało spadkiem wydajności ?

 

Który chipset  H110, B150, Z170  i dlaczego ?

Co do aktualnie dobrych rozwiązań zazwyczaj sprawdzam portal PurePC, który przygotowuje co miesiąc polecane konfiguracje w różnych przedziałach cenowych. Ja 6600 kupiłem na Allegro za 850 zł (nówka z pełną gwarancją) od firmy IT, trzeba szukać sztuk, które nie były montowane z pełną gwarancją.

Co do chipsetu, to brałem B150, żeby nie dopłacać do Z170.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Darek_B

Darek, dzięki za sugestie.

Sęk w tym ,że 750D ma tylko pełne RAW,  "rebele" nie dają sRAWów, niestety.

Ale sprawdze DPP - w sumie to nigdy go nie używałem inaczej  jak przeglądarki.

Dysk mam szybki (Crucial MX200), magazynowy WD 1TB i przenośny WD też 1TB na USB 3.0

Virtualdub na  tym procku chodzi zupełnie znosnie. 

Wąskie gardło pojawia sie w Lightroomie.

 

@JaLe

Poszukuję  wsród ofert poleasingowych, dzięki.

 

...nawet laptop z i5-3320   jest 3-4 x szybszy w LR.  

 

 

 

Edytowane przez massud
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, massud napisał:

@Darek_B

Darek, dzięki za sugestie.

Sęk w tym ,że 750D ma tylko pełne RAW,  "rebele" nie dają sRAWów, niestety.

Ale sprawdze DPP - w sumie to nigdy go nie używałem inaczej  jak przeglądarki.

Dysk mam szybki (Crucial MX200), magazynowy WD 1TB i przenośny WD też 1TB na USB 3.0

Virtualdub na  tym procku chodzi zupełnie znosnie. 

Wąskie gardło pojawia sie w Lightroomie.

 

@JaLe

Poszukuję  wsród ofert poleasingowych, dzięki.

 

...nawet laptop z i5-3320   jest 3-4 x szybszy w LR.  

 

 

 

Po co RAW do timalapsów ?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.06.2017 o 15:54, massud napisał:

Obecnie "śmigam " na Phenomie II x2 560

To jest procesor na podstawce AM3. Na tej samej podstawce są 6 rdzeniowe procesory. W zależności od płyty głównej (a dokładnie jej sekcji zasilania) kup model 1045T (95W) albo 1090T (125W). Ten drugi ma też możliwość podkręcania.

 

Nie wiem ile masz pamięci RAM ale 8 GB to minimum.

 

W półśrodki typu i5 bym się nie bawił. Wydasz masę kasy a wydajność +30% względem tego co wyżej (1090T). Jak już to dołożyć chociaż do Ryzena 1600X, ale z dobrą płytą i 16 GB RAM to już 2000 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

płyta M4A785TD-M EVO, czyli obsługuje  procesory do 140W.

RAM jest 8GB, chwilowo 6, bo jedna kość sypała błędami.

 

Z tego co się orientuję, do Ryzenów potrzebuję  też karty graficznej.....

Jeżeli do 2kpln mam jeszcze dokupować grafike, to raczej nie ten kierunek.... aż tak mi nie zależy na tych lapsach :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Marek_N napisał:

To jest procesor na podstawce AM3. Na tej samej podstawce są 6 rdzeniowe procesory. W zależności od płyty głównej (a dokładnie jej sekcji zasilania) kup model 1045T (95W) albo 1090T (125W). Ten drugi ma też możliwość podkręcania.

 

Nie wiem ile masz pamięci RAM ale 8 GB to minimum.

 

W półśrodki typu i5 bym się nie bawił. Wydasz masę kasy a wydajność +30% względem tego co wyżej (1090T). Jak już to dołożyć chociaż do Ryzena 1600X, ale z dobrą płytą i 16 GB RAM to już 2000 zł.

Jeszcze miesiąc temu pracowałem na Phenomie 560 BE (dwa rdzenie 4ghz) - niestety na mojej płycie odblokowanie dodatkowych 2  rdzeni powodowało zwiasy....

 

Chyba okazyjnie kupiłem Phenoma 1090t (400zł) i różnica przy składaniu zdjęć w DSS czy PS-ie itp...jest nie przesadzając kolosalna w porównaniu do starego procka:)

Obecnie pracuje na 1090t - podkręconym do 6x3,7ghz, przy 12 gb ram, dysku ssd goodrama 120gb i radeon 5770 - tylko z chęcia karte bym zmienil na jakąs chociaż R7 250x....:)

Nawet w benchmarkach - wyprzedzam niektóre I7 (te 4 rdzeniowe oczywiście) :)

Wszystko śmiga jak talala:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, no  i  teraz.... zainteresowałem się tym 1090T.

Jeżeli to miałoby znacząco podnieść komfort  robienia timelapsów za tak rozsądną cenę ,to  różnice  nic  tylko wydać na Samyanga 10/2.8   czy 135/2 żeby wiecej tych timelapsów robić :).

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, massud napisał:

Hmmm, no  i  teraz.... zainteresowałem się tym 1090T.

Jeżeli to miałoby znacząco podnieść komfort  robienia timelapsów za tak rozsądną cenę ,to  różnice  nic  tylko wydać na Samyanga 10/2.8   czy 135/2 żeby wiecej tych timelapsów robić :).

 

 

 

teraz na allegro to nawet za mniej niż 400 zł kupisz:)

Wiesz 2 rdzenie a 6 różnica jest;)

A wydając 400 zł no i może plus kostke ramu 4gb (max 100zl) - będziesz miał komputer całkiem wydajny:)

aa i dysk ssd - ja za swojego zwyklego good rama CX200 dalem 180 zł:)

 

Rok temu maiłem Athlona II x4 630 (4x2800 ale podczas konserwacji zniszczyłem go hehe, wtedy kupiłem tak awaryjnie phenoma 560) - filmy na YT 4k - cięły się niemiłosiernie czy to na tym x4 czy x2.

Na x6 lecą płynnie - dopiero te z oznaczeniem 4k 60fps - mają już zacinki.

Więc różnica w wydajności jest duża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a właśnie próbowałeś odblokować swojego phenoma 560?
Bo na niektórych płytach głównych można odblokować 2 dodatkowe rdzenie i miec phenoma II X4 B60 - choć jak czytałem często zdarza się, że przynajniej jeden z nich jest niestabilny...

Mnie się nie udało - komp startował ale na pierwszym ekranie już był zawias....niestety:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem, nie wstaje niestety....

Mam jeszcze  gdzieś B545, który wstaje na 3 rdzeniach, ale to żadna zmiana.

Dysk mam niezły , chociaż i tak ogranicza go SATA2  płyty.

Przemyślę tą propozycje, jeżeli się zdecyduję, to pewnie dołożę  jakie 8GB a nie skromne 4 :).

 

Z drugiej  strony, to SATA2 ograniczające fajny SSD i brak USB 3.0   mocno  dokucza, bo zewnętrzny  HDD też  się na USB2.0  kiepsko 'kręci".

Samo  kopiowanie 30GB  z  szybkiej karty SD jest mordowane  własnie przez usb.

 

Jeżeli  ktoś ma  inne, równie ciekawe  propozycję, to czekam z niecierpliwością...

 

pozdrawiam,

massud

Edytowane przez massud
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, massud napisał:

Próbowałem, nie wstaje niestety....

Mam jeszcze  gdzieś B545, który wstaje na 3 rdzeniach, ale to żadna zmiana.

Dysk mam niezły , chociaż i tak ogranicza go SATA2  płyty.

Przemyślę tą propozycje, jeżeli się zdecyduję, to pewnie dołożę  jakie 8GB a nie skromne 4 :)

 

Jeżeli  ktoś ma  inne, równie ciekawe  propozycję, to czekam z niecierpliwością...

 

pozdrawiam,

massud

Nie doczytalem dysk juz masz:)

 

Przemysl wszystkie za i przeciw:)

Za ok 500zl mozesz miec cslkiem wyajny komputer.

Ale jak sie zdecydujesz na 1090t to i chlodzenie musisz zmienic.

Niezle sie grzeje.

Chlodzenie ktore chlodzilo 560 na 4ghz utrzymywalo temp max 55 stopni.

 

To samo chlodzenie zainstalowane na 1090t i podreceniu na 3,7 ghz daealo temp 65-67 stopni a to za duzo na ten procesor. Wg producenta max 62 stopnie.

Zainwestowalem w wiatraki w obudowie 4x120mm i temp max w stresie 60 stopni po godzinie w occt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, massud napisał:

 

Z drugiej  strony, to SATA2 ograniczające fajny SSD i brak USB 3.0   mocno  dokucza, bo zewnętrzny  HDD też  się na USB2.0  kiepsko 'kręci".

Samo  kopiowanie 30GB  z  szybkiej karty SD jest mordowane  własnie przez usb.

No ja tez mam sata2 ale i tak roznica w porownaniu z hdd ogromna.

A co do usb 3 to kup sobie kontroler usb3 pci-e 

Np cos takiego

http://allegro.pl/kontroler-4x-usb-3-0-pci-e-pciex-panel-przedni-i6306937203.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten  pomysł raczej odrzucę.

Bo jak dodatkowy kontroler (które i tak  nie zawsze działają  jak należy), to  może  i karta grafiki, dodatkowe 8 GB RAM,  a wtedy to  już kosztami zblizam się do   zestawu z wspomnianymi n początku i-5  , a tak zostanę ze starym  ," reanimowanym trupem".

 

Za 850 zł  zakupiłem  poleasingowy Dell E6230, który i tak robi te lapsy sporo szybciej niż obecny Phenom.

 

Gra nie warta świeczki,

 

Edytowane przez massud
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

minęło dobre pół roku...... ale jeżeli  ktoś  ma podobne problemy i dylematy to mój wybór  był następujący :

 

i3-8350K  @ 4,8GHz + arctic freezer 7 Pro

płyta z chipsetem Z370  (ASRock Z370 Pro4)

16GB DDR4  2400 @2666MHz  (GOODRAM Iridium)

Powiem tak : Paaaaanie, ale to teraz śmiga...

W końcu z chęcią usiadłem do LR i zaległych zdjeć / lapsów  ....

 

 

Edytowane przez massud
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.