Jump to content

co na niebie w drugiej dekadzie czerwca?


Recommended Posts

Dziesięć obiektów głębokiego nieba na czerwiec: M5, M101, M102, NGC 5566, NGC 5585, NGC 5689, NGC 5746, NGC 5813, NGC 5838, NGC 5907

 

Pięć najważniejszych obiektów lornetkowych: M5, M101, M102, NGC 5466, NGC 5907

 • Like 1
Link to post
Share on other sites

No to ja wczoraj, mając debiut lornetkowy nie zaliczyłem żadnego z tych obiektów.

Przy fatalnym podmiejskim niebie (mag max 3-3,5) złapałem kolejno:

M3, M81,M82, M51, M11,M5. 

Więcej mi się nie udało znaleźć (np M10 czy M12) ale warunki były bardzo słabe, równie dobrze mogłem zostać w domu i łapać te obiekty z balkonu.

Link to post
Share on other sites

Zainspirowany powyższym tematem (mamy środek czerwca) właśnie wróciłem z małych obserwacji.

Jako zupełnie początkujący wsparłem się Stellarium i wyszedłem z lornetką 15x70 (moim jedynym instrumentem do obserwacji) na próbę przed dom. Co szukałem (o dziwo znalazłem i widziałem:D):

 1. M5 -  bardzo wyraźny obiekt - okrągła mgiełka z bardzo gęstym środkiem,
 2. Kometę C/2015 V2 Johnson - mniej wyraźna, bardziej rozmyta kropka,
 3. M101- średnia wyrazistość,
 4. m51 galaktyka wir- tak ja gdyby rozmyty średnik,
 5. m94 - lekko rozmyta kropka/okrąg,
 6. NGC 4490 - najmniej wyraźny obiekt - rozmyty przecinek/średnik,
 7. z ciekawości i próby oceny dzisiejszych warunków Hip 74907 - gwiazda pod M5 -  wg Stellarium o wielkości gwiazdowej 10,35 mag

Generalnie moim zdaniem dzisiejsze warunki są dobre, ale w zimie widziałem dużo więcej gwiazd. Zastanawiam się czy wg powyższych obserwacji mam tzw. ciemne niebo przed domem.

Jak w skali powiedzmy 5 punktowej ocenilibyście moje miejsce obserwacji ? (gdzie 5 jest dla najciemniejszego miejsca w Polsce w okresie czerwca). Powyższe będzie mi pomocne przy decyzji wyboru zmiany sprzętu tj. lornetki na parametry 28x110, czytałem że potrzebuje ciemnego miejsca aby ją w pełni wykorzystać.  Dzięki

 • Like 2
Link to post
Share on other sites

Z horyzontem to najgorzej mam w kierunku N (chyba przez Kraków oddalony o 80km), najlepiej W później S, najciemniej E, ale odcina go ściana lasu oddalona o 150m. 

Czyli generalnie na miejscu nam warunki do astro średnie-dobre, czyli bez przemieszczania się jest sens wymiany/uzupełnienia lornetki 15x70 na 28/110 nawet na czerwcowe (letnie) niebo?

A jaka może być różnica (dla lornetek) w zasięgu gwiazdowym powiedzmy między czerwcem (najkrótszą nocą), a  grudniem (najdłuższą nocą). O ile zmienia się mag przy założeniu takich samych warunków obserwacji (ten sam sprzęt, te same warunki atmosferyczne). Dla przykładu ostatnio (15/16 czerwiec) „wycisnąłem” z 15x70 10,35mag, a na ile więcej mag miałbym szans tym sprzętem tylko przez to, że takie obserwacje byłyby prowadzone powiedzmy 15/16 grudnia?

W większym sprzęcie (28x110) będą bardziej dostrzegalne różnice w zasięgu mag między nocą letnią , a zimową niż w 15x70?

Link to post
Share on other sites

Trochę off top, nie odpowiem Ci na pytanie. 

Ale sam kiedyś zastanawiałem się nad zakupem takiej dużej lornety. 

I jeden z kolegów z forum, którego zapytałem na PW o lornetę 28/110, która pojawiła się na giełdzie, odradził mi ten zakup. Negatywy to: waga i trudności z kolimacją. To ostatnie dotyczy pewnie niektórych modeli. 

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, GKG napisał:

W większym sprzęcie (28x110) będą bardziej dostrzegalne różnice w zasięgu mag między nocą letnią , a zimową niż w 15x70?

Raczej nie, powinno być to samo. Czasami wręcz wydaje mi się, że jest odwrotnie. Np. wydaje mi się że im ciemniej tym większy "boost" mam w małych lornetkach typu 7x35, niż np. w 25x100.

Edited by robert_sz
Link to post
Share on other sites

Pewnie to Kraków+ ew. jakaś mieścina z przodu. 80 km od wielkiego/większego miasta to już są naprawdę przyzwoite warunki,  do tego dość ciemna południowa strona i też teren bardziej górzysty na południe; cóż, jako warszawiak zazdroszczę. Nie miałem większej lornetki od 15x70, ale przy takim niebie na Podhalu wyciśniesz sporo również z 10x50:)

Edited by PiotrTheUniverse
Link to post
Share on other sites
54 minuty temu, PiotrTheUniverse napisał:

to już są naprawdę przyzwoite warunki,  do tego dość ciemna południowa strona i też teren bardziej górzysty na południe; cóż, jako warszawiak zazdroszczę. Nie miałem większej lornetki od 15x70, ale przy takim niebie na Podhalu wyciśniesz sporo również z 10x50:)

No to właśnie korzystając z moich przydomowych warunków, przed chwilą schowałem 15x70 po krótkich obserwacjach.

Dzisiaj było chłodno 8 stopni, ale pogodnie i polowałem na:

Dnia ‎2017‎-‎06‎-‎15 o 22:13, Pestek94 napisał:

Pięć najważniejszych obiektów lornetkowych: M5, M101, M102, NGC 5466, NGC 5907

I tak było:

 1. M5 - kłuje po oczach,
 2. M101 - ładna, dość szeroka i wyraźna,
 3. M102 - ciekawy obiekt, trudniejszy od M101 i zdecydowanie bardziej zwarta elipsa,
 4. NGC 5466 - dość trudna, bardziej rozmyta plamka,
 5. NGC 5907 - nie wiem, mimo kilku podejść niewidoczna. Co ciekawe ma 10.40 mag i jej nie widziałem, a na lewo od niej i pod nią gwiazdy o odpowiednio  10.20 i 10.30 mag widziałem. Specjalnie wróciłem do M5 i w jej okolicy równie gwiazda HIP 74907 -10.35mag widoczna i zerkaniem HIP 74921 (10.50mag) równie widoczna!? Dziwne co mogło być nie tak z NGC 5907 bo właściwego wycelowania jestem pewien.

Ponadto dlaczego M5, M101, M102, NGC 5466, NGC 5907  to najważniejsze obiekty lornetowe w czerwcu?

 • Like 1
Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, GKG napisał:

 

Ponadto dlaczego M5, M101, M102, NGC 5466, NGC 5907  to najważniejsze obiekty lornetowe w czerwcu?

Raczej takie top 5 :) Źle napisałem. Każdy miesiąc ma najlepsze warunki do obserwacji czegoś. 
 

Link to post
Share on other sites

5907 - fantastyczna galaktyka, kształt pomiędzy igłą a latającym spodkiem - ale to moja notka z teleskopowych obserwacji; inne źródło podaje 11,1 mag, ale może innym razem coś ledwie-ledwie dostrzeżesz - co na pewno nie będzie podobne do rozległej M 101

Edited by PiotrTheUniverse
Link to post
Share on other sites

Może faktycznie 5907 ma 11,1 mag (a nie 10,40 jak w Stellarium ) co na tle wczorajszego zasięgu szacowanego max na 10.5 mag mogło powodować, że nie widziałem jej kształtu 

12 godzin temu, PiotrTheUniverse napisał:

pomiędzy igłą a latającym spodkiem

a z igłą mogło mieć tylko to wspólnego, że szukałem igły w stogu siana.

A może w czerwcu trudniejsze obiekty powinienem oglądać później np. o 2.00 w nocy , a nie przed 24.00? Teraz wyczytałem, że też wzrok powinien być przyzwyczajony (czego zbyt długo nie robiłem, a tylko stopniowo przechodziłem na coraz trudniejsze obiekty.

Jak na czerwiec było też dość chłodno, ale chyba nie musiałem odczekać na wychłodzenie szkła w lornetce itp? Hmm..:g: ?

Trudno - fajnie, że są inne obiekty topowe na czerwiec, więc można dalej walczyć i się uczuć obserwować (a strach sobie pomyśleć, że nie tak dawno słowo np. Andromeda nic mi nie mówiło :ermm:). 

Link to post
Share on other sites
Cytuj

Generalnie moim zdaniem dzisiejsze warunki są dobre, ale w zimie widziałem dużo więcej gwiazd

Cytuj

A jaka może być różnica (dla lornetek) w zasięgu gwiazdowym powiedzmy między czerwcem (najkrótszą nocą), a  grudniem (najdłuższą nocą).

To nie o długość dnia (nocy) chodzi tylko o to że w naszej szerokości geograficznej mniej więcej od końca maja do połowy lipca nie ma astronomicznej nocy  Czyli Słońce nie chowa się pod horyzontem na tyle, żeby nie mieć wpływu "jasność" nocy. Czyli jak słusznie zauważyłeś w zimie widziałeś więcej gwiazd. Oczywiście zakładamy, że porównujesz noce podczas nowiu, a nie przy świecącej latarce czyli Księżycu ;-)

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 119 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Like
   • 236 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 85 replies
  • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
   Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
   6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 30 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.