Skocz do zawartości

Czy to jest najlepsze zdjęcie ISS w amatorskiej historii?


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

28 minut temu, Alice napisał:

No na EQ-6 na pewno nie zrobisz tego, bo chyba nie ma softu do prowadzenia za satelitami do tego, ani chyba nawet fizycznie to nie jest gotowe. Niestety są do tego dedykowane montaże.

Soft trzeba napisać i cała w tym frajda :) Jak dobrze pamiętam, już przynajmniej dwie osoby na forach coś takiego próbowały zrobić (prace był dość zaawansowane, nie wiem na czym się skończyło). Ja też o tym myślałem, wiem jak by to z grubsza miało być zrobione, ale jak zawsze brakuje mi czasu na kolejny projekt... To nie jest wcale nic trudnego, trudności mogą być w szczegółach, dobraniu parametrów do rzeczywistości, ale idea jest bardzo prosta. A i montaż NEQ6 mechanicznie jest wystarczający. Na szybko sprawdziłem, że ISS osiąga ok 1 st/sek, natomiast NEQ6 ponad 3 st/sek.

 

Jedna osoba poszła nawet dalej - zrobiła system śledzenia samolotów (do focenia ich oczywiście) - i to działa. A samoloty to jak wiadomo coś znacznie mniej przewidywalnego i niekiedy szybszego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minutes ago, Alice said:

No na EQ-6 na pewno nie zrobisz tego, bo chyba nie ma softu do prowadzenia za satelitami do tego

Oprogramowanie mozna zrobic. Wyliczasz na podstawie pliku TLE wspolrzedne ISS na niebie i wysylasz na port szeregowy do montazu. Problem moze byc ze "skokowoscia" prowadzenia. Nie wiem, ile polecen zmiany wspolrzednych na sekunde jest w stanie zrealizowac teleskop.

 

Protokoly komunikacyjne z teleskopem:

Meade LX200
www.meade.com/support/TelescopeProtocol_2010-10.pdf
Celestron NexStar (SkyWatcher wykupil Celestrona, dzieki czemu
protokol komunikacyjny SkyWatcher SynScan jest identyczny)
www.celestron.com/media/795779/1154108406_nexstarcommprot.pdf

 

Swoja droga polecam uniwersalna (Windows/Linux) i prosta biblioteke w C do obslugi portu szeregowego. Przerobilem ja nieco, by jako argument podawac pelny adres  pliku urzadzenia portu szeregowego (Linux), nie numer z wydumanej tabelki.

http://www.teuniz.net/RS-232/

Edytowane przez r.ziomber
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 hours ago, Adam_Jesion said:

posiadanie sprzętu astrofoto za 200K nie pozwoli ci automatycznie robić zdjęć. No chyba, że tak po 2-3 latach nędzy i rozpaczy.

chwilowo to prawda.

ale mamy XXI wiek, do drzwi puka deep learning i sztuczna inteligencja (ta głupiutka ale praktyczna, nie HAL 9000)

 

czy nie sądzisz że gdyby komuś się chciało (np. jakiemuś entuzjaście astrofotografii i informatyki z nadmiarem wolnego czasu i pieniędzy) to nie ma już żadnych przeszkód żeby zbudować system, w którym użytkownik tylko wybiera obiekt i następnego dnia dostaje fotkę, od razu automatycznie obrobioną na średnim poziomie konkursu astrowizja? biznesowo projekt nie ma sensu, ale technicznie byłby ciekawy, dlatego entuzjasta :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, szuu napisał:

chwilowo to prawda.

ale mamy XXI wiek, do drzwi puka deep learning i sztuczna inteligencja (ta głupiutka ale praktyczna, nie HAL 9000)

 

czy nie sądzisz że gdyby komuś się chciało (np. jakiemuś entuzjaście astrofotografii i informatyki z nadmiarem wolnego czasu i pieniędzy) to nie ma już żadnych przeszkód żeby zbudować system, w którym użytkownik tylko wybiera obiekt i następnego dnia dostaje fotkę, od razu automatycznie obrobioną na średnim poziomie konkursu astrowizja? biznesowo projekt nie ma sensu, ale technicznie byłby ciekawy, dlatego entuzjasta :)

 

Tak, nie mam wątpliwości, że technicznie jest to realizowalne i to bez użycia inteligentnych technologii. Poziom innowacji w naszej branży jest niezwykle niski. Ciągle używamy paradygmaty rodem z lat 90 (a gdyby uciekać się do analogii komputerowych, to z lat 60). Przecież nic nie stoi na przeszkodzie, żeby nawet teleskop sam się kolimował i to w czasie rzeczywistym.

 

Ale... aspekt ekonomiczny jest tu nie do przebicia. Za drogo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie różnica pomiędzy zestawami:

teleskop za 100k, montaż za 100k, soft za 100k, mała wiedza i doświadczenie oraz mało włożonej samodzielnej pracy

teleskop za 5k, montaż za 5k, soft za 5k, duża wiedza i doświadczenie oraz dużo samodzielnej pracy

to tylko różnica ilościowa, a nie jakościowa.

Różnica jakościowa natomiast, pomiędzy amatorem a zawodowcem, to różnica: czy ci za to płacą, czy nie.

Pozdrawiam!

 

PS 

a znaczenie takich fotek jest większe, niż czy to zrobił amator czy nie, bo to dowód, że Ziemia nie jest płaska ;)

Edytowane przez Behlur_Olderys
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te wyśmienite zdjęcia zasługują na podziw gdyż ocierają się o granice fizyczne możliwości ich zrobienia.

Z detali widać, że uchwycono szczegóły o rozmiarze 0.45 sekundy.

Zdolność rozdzielcza SCT 14" to około 0.4 sekundy (dla "typowej" z obserwowanych przez ludzi fali światła

 

zdolność rozdzielcza teleskopu to  143 / D [mm]

gdzie D to średnica głównego elementu  zbierającego światło

 

a nie sądzę żeby filmowano w nadfiolecie?).

 

Oznacza to, że skolimowano i ustawiono wszystko wyśmienicie. Śledzenie itp. też genialne. 

 

Z drugiej strony zdjęcia te nie były (chyba?) robione z wysokich gór czy wyżyn 5000 metrów npm, a zatem autorzy doczekali (cierpliwie - to też ich nakład czasu i środków) znakomitego seeingu.

Seeing poniżej 0.5 sekundy kątowej (im mniej tym lepiej) uważa się za ultra wyśmienity i bardzo sporadycznie notowany na Ziemi, choć widywałem wartość 0.27 sekundy.

 

Tabelki pokazywane podczas teoretycznego omawiania seeingu kończą się właśnie na pozycji:  " < 0.5", a mają jeszcze 1, 2, a nawet sięgają do tragicznych aż 5 sekund :)

 

Pozdrawiam

 

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minutes ago, ANowak said:

To jakiś model czy coś? Nieistniejące moduły stacji nie powinny być na niej widoczne :P

 

3 minutes ago, HAMAL said:

Pamiętaj że układ stacji ewoluował, niektóre moduły tymczasowo zajmowały inne miejsce niż docelowo.

niezależnie od zmian układu stacji, to JEST model :)

 

  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, szuu napisał:

czy nie sądzisz że gdyby komuś się chciało (np. jakiemuś entuzjaście astrofotografii i informatyki z nadmiarem wolnego czasu i pieniędzy) to nie ma już żadnych przeszkód żeby zbudować system, w którym użytkownik tylko wybiera obiekt i następnego dnia dostaje fotkę, od razu automatycznie obrobioną na średnim poziomie konkursu astrowizja? biznesowo projekt nie ma sensu, ale technicznie byłby ciekawy, dlatego entuzjasta :)

Jeśli pominąć auto obróbkę, to systemy w pełni automatycznej obsługi teleskopów są i ludzie ich używają. Różnica tylko taka, że ich skonfigurowanie wymaga bardzo dużo czasu i wiedzy - to nie działa od ręki. Ale tak, technologicznie można zrobić coś, co by się samo skonfigurowało (choć wymagałoby to na prawdę dużej kasy na wielu programistów, żeby ograniczyć odpowiednio stopę błędów, które zabijają takie auto konfiguracje).

 

Ktoś może podesłać stronkę tego gościa? Jakoś znaleźć nie mogę. Albo inne miejsce, gdzie pokazuje montaż i soft, na jakim to pracuje.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że miejsce skąd fotografowano nie jest wysoko położone więc ... złapano zaiste wyjątkowy seeing ... taki się zdarza raz na X lat?  Uff !

Pozdrawiam

p.s.

Nie twierdzę że oryginalne zdjęcie miało aż taką skale ale skoro tak mi internet wyświetla to miałem prawo i z takiego zdjęcia przeanalizować wielkość rozróżnialnych detali

i jest jaka jest - imponująco mała.

wow.jpg

dex.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.