Skocz do zawartości

QHY9 - poczatek


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

Od kilku dni jestem szczesliwm wlascicelem w/w kamery.

Dzis przyszla pora na testy na sucho.

Mam na poczatek kilka niepokojacych spraw.

Z gory dziekuje za pomoc i zainteresowanie moim tematem :)

 

Po pierwsze zachowanie migawki.

W czasie naswietlania klatek bias co klatke sie minimalnie unosi.

Tak samo zachowuje sie przy naswietlaniu kazdego rodzaju klatek L, D, B, F.

Na Darkach, Biasach i Lightach to oleje, ale dla flatow to powazany problem!

 

Biasy

 

Flaty

 

Zamieszczam tez kilka kalibracyjnych klatek w jpg oraz surowki do pobrania z dropa (1xdark, 2xbias) https://www.dropbox.com/s/dr9cby47isqaz8i/qhy9-kal.rar?dl=0

gain 0

offset 100

1x5min dark

 

_Dark300-001D.jpg

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bias 0,001s, odstep miedzy klatkami po 5s

Na nim pojawiaja sie dziwne pionowe pasy, ktorych na darku nie ma.

To kwestia zasilania (nie mam osobnego dla kamery, wszystko na jednym zasilaczu xbox), przysylu sygnalu po usb (przez aktywny dlink 7port, 50cm+3m), czy cos innego??

 

5941802d7c702_AutosaveImage-013B.thumb.jpg.19b1c5f40daede09b5a2e3371ee468de.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy czasami naświetlanie nie zaczyna się po tym krótkim ruchu migawki? Wtedy byłoby to bez znaczenia. Musisz to jakoś zbadać.

 

Co do zamieszczonych klatek, to moim zdaniem są ok. Tzn na biasie widzisz znacznie drobniejsze niedoskonałości, które giną w sygnale darka. Wstaw najlepiej fitsy na jakiś dysk.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Tayson napisał:

tak wyglada bias z oswietleniem

wychodzi na to ze naswietla w czasie ruchu migawki, albo...

migawka poprostu nie trzyma jak nalezy - przed tym juz zostalem ostrzezony i biore pod uwage.

No właśnie. Trudno to rozstrzygnąć. W moim Atiku migawka właśnie nie trzyma światła należycie (ba, nawet obudowa metalowa jest przeźroczysta dla światła jakimś cudem :) ). Choć akurat bias powinien być robiony na zerowym czasie, czyli wtedy migawka nie ma znaczenia. Widoczne QHY tak nie umie i robi jakiś najkrótszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek jedyne co mogę pomóc to nagram filmik z ruchu mojej migawki - tylko za parę dni jak poskładam setup, bo teraz wszystko w proszku.

 

Na razie tak na szybko - zobaczyłem sobie jeszcze raz filmiki które nagrałeś i po odgłosach mam wrażenie, że u mnie migawka pracuje identycznie. Ale naocznie nigdy jej nie obserwowałem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Pojawiaja sie kolejne pytania....

 

Jak zmusic Maxima, aby szybko pobieral subklatki?

Zaznaczylem mu subframe ok 200x200px w bin1, a on nadal pobiera ten wycinek w czasie pelnej klatki.

 

Potrzebne mi sa klatki confinuous z czasem naswietlania i pobrania lacznie max 1s.

Chce ustawic ostrosc qhy9+obiketyw 50mm

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

pojawil sie kolejny problem...ehhhhh

 

podczas stackowania flat (a przynajmniej tak mi sie wydaje ze on) dodaje mi szumu.

prosze doradzcie mi cos. flaty palone flatownica na ok 22k ADU przez  SkyFlat.

stack to jedynie 10szt Ha, ale nieskalibrowany material jest o niebo lepszy niz po kalibracji.... WHY??? identyczna sprawa z szumem pojawia mi sie przy klatkach w tlenie.

 

jedyna rzecz jaka przychodzi mi do glowy, to ze dzialanie STF jest o wiele mocniejsze po zaaplikowaniu flata (znika winieta i ciemne rogi) i dlatego pojawia sie szum. defacto oznacza to poprostu mocniej rozciagniety material, a nie dodatkowy szum.

nie wiem tylko jak potwierdzic moja teorie :(

 

porownianie

image.thumb.png.ca02bfe300d7eb81607733ccffbc3a85.png

 

masterflat - ten sam rejon co na porownaniu powyzej

image.png.35451189e7be00ffa0d66d2f82a80b3a.png

 

masterflat

image.png.9fb14465450929bc5f9788db14fadeb6.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Tayson napisał:

jedyna rzecz jaka przychodzi mi do glowy, to ze dzialanie STF jest o wiele mocniejsze po zaaplikowaniu flata (znika winieta i ciemne rogi) i dlatego pojawia sie szum. defacto oznacza to poprostu mocniej rozciagniety material, a nie dodatkowy szum.

Też się skłaniam ku tej teorii. Na zdjęciu z flatem masz ciemniejsze tło, czyli histogram jest bardziej ścięty ewidentnie. Jesli nie możesz wyświetlić zdjęć na jednakowych ustawieniach, to sprawdź w maximie odchylenie standardowe (w toggle information). Powinno być ciut większe po kalibracji, ale mniej więcej tyle samo powinien dodać dark (im większe, tym większy szum).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Tayson napisał:

W losowych punktach tla zmienia się z ok 38 na 48. 

Sprawdź na region, czy tam area, zaznaczając jakiś kawałek bez gwiazd. Porównaj wartości gołej klatki, oraz skalibrowanej darkiem oraz skalibrowanej flatem. Wydaje mi się, że obie skalibrowane powinny mieć porównywalną wartość, przy czym nieco większą, niż goła klatka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.