Skocz do zawartości

Wykonanie klatki flat


xinu

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Help :kwasny:

Tak sobie siedzę i myślę i zachciało mi się spróbować użyć monitora do naświetlenia flata. To chyba zły pomysł, ale sprawdzę to jutro przy słońcu.

Problem za to wyszedł w DSS - dziad nie chce mi poprawnie wczytać klatek flatowych. Kompletnie fiksuje z odczytem ich rozdzielczości, trybu koloru, modelu aparatu i nawet rozszerzenia pliku. Na 30 klatek prawidłowo łyknął  dwie ... No znowu ja coś mieszam, czy DSS się znarowił? Bo inne programy widza dane z exifa poprawnie.

A, i czy można w DSS wygenerować sobie master flata, czy robi to tylko w komplecie ze stackowaniem lightów i reszty?

Edytowane przez Fredrixxon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Fredrixxon napisał:

Tak sobie siedzę i myślę i zachciało mi się spróbować użyć monitora do naświetlenia flata. To chyba zły pomysł, ale sprawdzę to jutro przy słońcu.

Pomysł bardzo dobry, sam tak robię na kamerze, dla której niebo jest za jasne.

1 godzinę temu, Fredrixxon napisał:

A, i czy można w DSS wygenerować sobie master flata, czy robi to tylko w komplecie ze stackowaniem lightów i reszty?

Hmm, żeby wypluł samego tylko mastera to nie wiem. Na pewno przy stackowaniu zapisuje mastery kalibracyjne i potem można uch używać. No ale właśnie, coś trzeba zestackować... Na pewno jest tam stosowna opcja, ale któż zgłębił ten program nich pierwszy rzuci kamień :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Fredrixxon napisał:

A, i czy można w DSS wygenerować sobie master flata, czy robi to tylko w komplecie ze stackowaniem lightów i reszty?

Jak zrobisz tylko register frames, bez stackowania, to też powinien sobie zrobić stacki z kalibracyjnych, o ile mnie pamięć nie myli.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam..lekko odświeżam.

Wczoraj miedzy chmurami strzeliłem kilka subów i okazało się że mam bardzo brudną matrycę..postanowiłem więc w końcu nauczyć się robić flaty.

Tu mam przykładowego z Canona 450Da 1/15s iso 800 (wyciąg w tej samej pozcji co podczas sesji.) z SW 80ED bez reduktora.

No i teraz mam pytanie...mam niesymetryczną winietę..czy coś jest nie tak z wyciągiem? kolimacją ? (wyciąg nie jest na osi soczewki) ?

Oglądając flaty innych praktycznie zawsze winieta jest prawie że w identycznych proporcjach na każdym z rogów kadru.

Flat jest wyciągnięty do maximum by uwidocznić o co mi chodzi.

Pozdrawiam.

flat c450da.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pierwszym miejscu widzę tu prostokątną winietę od wnęki aparatu, czyli ok. Bardziej zastanawia pojaśnienie na dolnej krawędzi kadru. Faktycznie wygląda na jakąś mocną nieosiowość. 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Selmak napisał:

Witam..lekko odświeżam.

(...) i okazało się że mam bardzo brudną matrycę..postanowiłem więc w końcu nauczyć się robić flaty (...)

Szybciej, taniej, prościej byłoby wyczyścić matrycę...  :) Bierz pod uwagę, że ten syf na matrycy nie poprawia rozdzielczości i sprawności układu. Tracisz informację, której żaden flat nie odzyska.

 

A propos flatów, to jeszcze jedna zmienna ma znaczenie, szczególnie dla kolegów z DSLR. Mianowicie długość ekspozycji. Na gradienty zdjęcia ma wpływ także elektronika aparatu, która szczególnie daje znać o sobie przy długich ekspozycjach i podczas ciepłych nocy. Wraz z wzrostem czasu naświetlania, rośnie temperatura matrycy i towarzyszącej jej elektroniki.

Trudno to będzie oddać nawet na najlepszej flatownicy, jeśli zdjęcia będą powstawać w innych warunkach oświetleniowych i na innych czasach.

Między innymi z tego powodu szybko zarzuciłem prawdziwego flata na rzecz sztucznego. Sztuczny wszystko wyrówna. Nawet mgławicę, gdy nieumiejętnie zrobiony :)

Edytowane przez Loki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym roku planuje zakup kamery, dslr jak na razie tylko bo nie mam nic lepszego. Matrycę owszem wyczyszczę.

Co do kolimacji układu..chyba jak bez reduktora to niema biedy..chyba pozostaje tylko przeczyszczenie matrycy i robienie zdjęć póki nie ma flattenera ? hmm..

180976554_Beztytuu.jpg.53dc1fd2a9ff8c29a85b713a9fa7d46d.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Loki napisał:

jeszcze jedna zmienna ma znaczenie, szczególnie dla kolegów z DSLR. Mianowicie długość ekspozycji.

Oczywiście amp glow może dać w kość, ale szczerze mówiąc, więcej mam kłopotów z winietą i paprochami nawet w jasny dzień, niż z ciepłem od elektroniki. Raczej nie przekraczam 30s ekspozycji.

 

A propos podświetlanych tablic - można dostać w Polsce A3 już za ok 200pln.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Selmak napisał:

W tym roku planuje zakup kamery, dslr jak na razie tylko bo nie mam nic lepszego. Matrycę owszem wyczyszczę.

Co do kolimacji układu..chyba jak bez reduktora to niema biedy..chyba pozostaje tylko przeczyszczenie matrycy i robienie zdjęć póki nie ma flattenera ? hmm..

Niestety sama krzywizna pola to za mało. No i ten wynik sam w sobie nie jest rewelacyjny.

Okiem nie rozróżnisz nieostrości w granicach krzywizny pola 20%, bo widoczne jest zniekształcenie gwiazd - ich elipsoidalny kształt. W CCD inspektorze to się nazywa Apect ratio. Poniżej masz mniej więcej dobry wynik z tej samej pojedynczej klatki.

1003840857_PoleTrogirFSQATIK.jpg.9c6a19e82fc5037081ee568d9ea39183.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, wessel napisał:

Niestety sama krzywizna pola to za mało. No i ten wynik sam w sobie nie jest rewelacyjny.

Okiem nie rozróżnisz nieostrości w granicach krzywizny pola 20%, bo widoczne jest zniekształcenie gwiazd - ich elipsoidalny kształt. W CCD inspektorze to się nazywa Apect ratio. Poniżej masz mniej więcej dobry wynik z tej samej pojedynczej klatki.

1003840857_PoleTrogirFSQATIK.jpg.9c6a19e82fc5037081ee568d9ea39183.jpg

To czyli co mogę  zrobić  by poprawić  parametry..zakupić  reduktor, uregulować dobrze adapter(są tam 3 śruby regulacji ) canona, i ewentualnie poprawić krzywizne wyciągu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 3 tygodnie później...

Uczę się robić flata i już wiem chyba o co kaman :)

 

Fotki robione z balkonu EOSEM 1000D mod full spectrum + ef 50 mm 1.8 STM

 

20 light po 6 sekund ISO 800

10 flatow 1/640s ISO 800 robione na niebie

 

No i widać na poniższym zestawieniu jak ważny jest flat :) (ps. na fotce z flatem jest pasek - to sznurek po ktorym pnie się winogron :) - nie zwróciłem uwagi, że w kadrze sznurek sie pojawił hehe)

 

Zdjęcie przerobione na skale szarości by szum i inne rzeczy bardzo nie raziły w oczy :)

 

Jutro sprawdzę flaty robione na telewizorze i biały ekran :)

 

Dla wszystkich początkujących - róbcie flaty ;)

 

 

porownanie.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, RomekAstrobaza napisał:

Mateusz ona stara jak świat - starałem się czyścić ale jakoś bez efektów.

 

może sprężonym powietrzem?

czy za duże ryzyko?

Ja często używam właśnie powietrza. Tylko trzeba to zrobić umiejętnie:

-nie wstrząsać butelki

-trzymać ją pionowo

-zrobić najpierw test na rękę, czy nic nie wylatuje

Bo jak wstrząśniesz albo będziesz trzymał do góry nogami butelkę, to poleci syf zamiast powietrza :) 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...
42 minuty temu, KArtur napisał:

Lekko odświeżam temat.

Czy histogram flata nie powinien być mniej więcej w tym samym miejscu co light?

Z tego czego się nauczyłem do tego czasu to histogram flata winien być w połowie rozpiętości przetwornika. @KArtur czym focisz?

Edytowane przez beny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.