Skocz do zawartości

Długie czasy w sesji z Nikon D90


serwa

Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy forumowicze...

Po malutku stawiam pierwsze kroki w astrofoto, jednak jest wiele tematów do opanowania, soft, sprzęt, sterowanie, etc.

Generalnie dużo, dużo czytania na początku, samej zabawy niewiele:goggles: 

Nie jest to proste hobby, ale jakże rozwojowe :D

Wobec tego przychodzi taki moment, że trzeba zadać jakieś banalne pytanie :)

Moje pytanie dotyczy czasu ekspozycji w Nikonie D90, bo póki co go wykorzystuje jako detektor.

1. Jak poradzić sobie z ograniczeniem 30s?

Testowałem program producenta Nikon Camera Control Pro 2.8.0 i nie da rady sterować softem.

W digiCamControl control jest opcja bulb, nawet tryb astronomy do obsługi bulb, wszystko fajnie można ustawić, ale też nie jest obsługiwany.

Czy jedynym sposobem jest użycie dedykowanego pilota z interwałometrem?

Drugi dziwaczny pomysł, to pilot ir, który posiadam i strzelanie ze stoperem, ale nie wyobrażam sobie tego, abym robił po 30x300-600s klatek ze stoperem - ręcznie :D

2. Czy stakowanie klatek o różnych długościach ekspozycji, wpływa na efekt końcowy? Zapewne dobrą praktyką jest używanie jednakowych czasów klatek?

3. Czy znacie jakieś inne progamy do Nikona? Jak sobie radzą użytkownicy Nikona?

 

Wiem, wiem, dlatego używamy Canona i wszystko jest jak trzeba:)

Jednak póki co chciałem połapać podstawy na Nikonie, którego już posiadałem, a później jak coś przejść na kamerkę, więc nie będę zmieniał bazy, tym bardziej, że mam szkła do niego, a nie będę się bawił w adaptery do canona.

Byłbym wdzięczny za jakieś tricki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie większość Nikonów nie obsługuje czasów > 30s z samego USB. Nie ma tu znaczenia program. Musisz albo kupić pilot z interwałometrem, albo zrobić kabelek do długich czasów z PC. Możesz też kupić DreamFocuser :) , którego można używać jak pilota z interwałometrem, a już niedługo (jak skończę nowy soft) - również będzie można sterować nim z PC i zewnętrznych aplikacji.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już dawno wiedziałem, że dream focuser będzie następny w kolejce :)

Nie wiedziałem, że posiada również i taką funkcję.

Jednak jeszcze się wstrzymam,z dalszymi zakupami, bo sporo ostatnio poszło i na razie będę uczył się zbierania, stackowania i obróki tych 30s  klatek:(

Pilota nie będę kupował, bo to nie ma przyszłości.

Rozumiem, że focuser podłącza się pomiędzy dslr, a komputerem?

Jeszcze spytam o te czasy klatek.

Można stackować, te klatki o różnych czasach?

Jak to wpływa na efekt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, serwa napisał:

Rozumiem, że focuser podłącza się pomiędzy dslr, a komputerem?

Tak. Przy silniku masz gniazdo do wpięcia kabla od złącza wężyka aparatu. Przy czym, jak mówię - w tym momencie możesz zadawać serię długich czasów tylko z poziomu pilota, nie komputera. Nad sterowaniem aparatem z komputera właśnie pracuję (mam już działający soft), muszę to tylko dopieścić i wydać update.

9 minut temu, serwa napisał:

Można stackować, te klatki o różnych czasach?

Jest to niewskazane, szczególnie z darkami możesz mieć problem. Ale małe różnice może nie spowodują katastrofy.

 

Może kup sobie tymczasowo jakiś używany pilot chociaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, rozumiem, focuser na razie w funkcji pilota manualnego, jednak fajnie, że to się zmieni :)

Gezeb, dzięki. Rozwiązanie genialne i tanie, czegoś takiego tymczasowego szukam, aby nie wywalać kasy, a żeby to chwilowo działało w tej konfiguracji.

Wiesz może, jak to podłączyć kablem nikon > smartfon?

Szukam po necie też jakiś schematów sterowania dslr przez rs232 dla nikona, ale wszystko jest pod canona, a ja nie wiem jak się wpiąć w te piny od nikona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie taki kabelek: http://www.cyfrowe.pl/aparaty/pixel-kabel-synchronizacyjny-cl-dc2-zamiennik-nikon-mc-dc2.html. Będziesz miał zwykłego minijacka i zrobisz po rs232, jak do Canona. Jeśli dobrze pamiętam, to licząc od końca jest migawka, ostrość i wspólny. A później ten kabelek możesz bezpośrednio użyć do DreamFocusera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie.

Bardzo podobny mam plan z tym, że chcę wykorzystać wężyk spustowy Newell RS3-N3 za 20 zł :) i tam się wepnę gniazdem jack i do tego podłącze się kablem jack > rs232 w kompie.

Według tej instrukcji:

http://www.beskeen.com/projects/dslr_serial/DSLR SERIAL CABLE - NIKON TWEAK.pdf

Z tego co wyczytałem na zagranicznym forum, to taki kabelek całkiem fajnie działa w programie digiCamControl.

Jest tam opcja wykorzystania zewnętrznego spustu migawki i można ogarnąć sesję w jednym miejscu, z poziomu tego programu.

Znalazłem też wyprowadzenia pinów dla lustrzanek poszczególnych firm, jest tam też o złączkach nikona, więc można sobie przerabiać końcówki:

http://www.doc-diy.net/photo/remote_pinout/#nikon

Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Dziękuję Wam wszystkim za pomoc :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.