Jump to content
_Spirit_

Próbne strzały - Spirit

Recommended Posts

Przesunięcie kadru w czasie akwizycji ?

2 godziny temu, HAMAL napisał:

Przesunięcie kadru w czasie akwizycji ?

Pierwszy kadr był przesuwany lewo prawo (małe hantle) ,druga fotka SH2 w punkt. 

Z mojego doświadczenia takie anomalie zawsze były spowodowane okablowaniem, najczęściej wtyk/gniazdo kamerki, Wyeksploatowana końcówka kabla tzn nadwyrężona miedź w środku, słaby styk wtyczka/ gniazdo, wyrobione gniazdo kamerki, czasem wskazane przelutowanie gniazda.

Sprawa ciemnego pasa rozwiązana - skoszony filtr Ha na gwincie - wszystko ok. Z dzisiejszej nocy przy księżycu, cirrusie i mleku.

60x120s Ha + 6x300s RC6 GSO 0,75

1:1 crop

1NGC281_RC6.jpg

• Like 1

Nie dość że obiekt nisko to jeszcze zbierane dzisiaj w oknie pogodowym z cirrusem i księżycem. Straszne mleko.

Powoli budzi się nadzieja że może jednak coś z tego będzie.  Na reduktorze trzeba poprawić odległość- jest prawie. 

RC6 GSO mod (wyciąg Moonlite). reduktor 0,75, wyliczona ogniskowa z plate solve 1012mm, ASI 1600mmc, baader Ha 7nm. 33x 5minKijanki_crop.jpg.ddddd742ac7c877a5d2bb7b70d12dc35.jpg

IC410_rc6.jpg

Edited by _Spirit_
  • Like 3

Zrobiłem przed chwilą mały eksperyment z filtrami O3 i UHC.

Skręciłem ze sobą dwa: pierwszy O3 (bliżej matrycy) za nim UHC.

3 x 120s bin1 - wiem że z samym o3 miałbym masakrę a tu ... Może to będzie sposób na tlen z miasta? ...

Mean IC1805 Copy Scaled.jpg

Nie ma sensu taki duet :) to jak podstawianie grubego sita pod drobne, co ono ma zatrzymać?

OIII wygląda tak

OIII.png.738af8564b36bd407955e98f52698cff.png

UHC w rejonie OIII wygląda tak

UHC-S.png.9097093b28efb62d2867276cd522c529.png

UHC jedynie osłabi sprawność OIII

• Like 1

26 minut temu, HAMAL napisał:

UHC jedynie osłabi sprawność OIII

Ale czy UHC nie podbija kontrastu i niweluje LP?

UHC zaczyna puszczać przy SII do kawałek za Ha, potem tnie aż do rejonów OIII, gdzie szeeerokim pasmem puszcza tą okolice. OIII tnie wszyyystko, puszcza jedynie wąski wycinek spektrum w rejonie OIII jak wyżej, więc wycina przy okazji LP IR UV puszcza jedynie czyste OIII z małym zapasem, w OIII LP jest daaleko po za jego zakresem przepuszczania.

2 minuty temu, HAMAL napisał:

UHC zaczyna puszczać

To czemu organoleptycznie to wygląda lepiej niż samo O3?

Przypuszczam że osłabiając sprawność OIII ściemniłeś tło nieba, mając większy kontrast, ale i słabsze też OIII masz wrażenie że masz lepszy wynik.

Ładnie to widać na pudełkach Baadera

UHC tnie LP na środku

uhc_s_l_booster_filter_1_1_4_d62.jpg

a OIII puszcza jedynie taki paseczek

baader-o-iii-85nm-ccd-narrowband-filter-

w czym może UHC pomóc OIII ? Co UHC miał by odrzucić czego OIII nie odrzuca?

1 godzinę temu, HAMAL napisał:

w czym może UHC pomóc OIII ? Co UHC miał by odrzucić czego OIII nie odrzuca?

Nie wiem o co tu chodzi ale nigdy jeszcze nie miałem takiego wyniku w O3 z Pragi? 30x 2min. O3 + UHC.

ic1805_o3.jpg

Posted (edited)

Musiał byś zrobić porównanie 1 do 1 tej samej nocy po 5 klatek tak i 5 tak itd, wtedy by była pewność że faktycznie zachodzą jakieś niewyjaśnione okoliczności bo teoretycznie nie ma to prawa działać.

Tak dla pewności mówimy o Baader OIII CCD i UHC-S/L Baader ?

Edited by HAMAL

26 minut temu, HAMAL napisał:

Tak dla pewności mówimy o Baader OIII CCD i UHC-S/L Baader ?

Tak od Baadera.

Mam oba, jak będzie pogoda aż sam z ciekawości spróbuje :)

1 minutę temu, HAMAL napisał:

spróbuje

Jest jedno ale. Zmienia się ognisko. U siebie mam tak - idąc od telepa w stronę kamery - UHC<OIII<GPU< złączka<BaaderVarilock<kamera. Widać że płaszczyzna się zmieniła i musiałbym poprawiać odległość od korektora a nie chcę kręcić tylko ze względu na jeden filtr.

Wiadomo, ja nie mam korektora, a  ognisko to się u mnie zmienia co godzinę :D natywna ogniskowa za chwile barlow 1.3 za chwile 1.9 itd itd :)

Normalnie bym podejrzewał że Baader oszukuje i OIII coś puszcza a UHC to tnie, ale na spektroskopie czysto jest, zobaczymy, jeśli jest jak piszesz, choć teoretycznie nie ma prawa być, zawsze to nieoczekiwana korzyść, zostanie nazwana filtrem/duetem Spirita :D

12 minut temu, HAMAL napisał:

duetem Spirita

Kiedyś była firma DUAL - robili między innymi gramofony - brzmi lepiej.

• Like 1

Dzisiaj noc nie nadaje się do zdjęć.

Rano na śpiocha poprawiłem lustro wtórne w TS 150/600. Ponownie kolimacja CatsEye. 

Przez mleko, cirrusy, księżyc. Wygląda jakby cały kadr był do przyjęcia. Po lekkim kropie na potrzeby stackowania.

17x5 min Ha

Dark + stary flat.

1ngc896.jpg

1ngc896_cr.jpg

• Like 3

Piękne to nie jest ale można powiedzieć że pierwsze światło zaliczone po kolimacji Hyperstara 6. Zaledwie 45x 3min Ha z gradientami od lamp, księżycem i później mgłą. Tylko MDark 120s - 3 minutowych jeszcze nie mam.

ic1805_1920.jpg

Edited by _Spirit_
  • Like 3

16 października miałeś ładne gwiazdki w całym polu a dziś w narożnikach kadru fatalne. Coś Ci się mocno rozkolimowało.

A, rozumiem, że jako nieuważny czytelnik nie wyłapałem, że to 2 różnie teleskopy. Sorry, za bezsensowny komentarz.

A co do kolimacji Hiperstara to na moje oko masz dobrze skolimowaną oś optyczną i prostopadłość matrycy. Powalczył bym tylko z odległością chipa od korektora. Po mojemu jest za blisko.

• Like 1