Skocz do zawartości

Gość Bellatrix

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Bellatrix

Ostatnio, sporządzając mapkę nieba na obserwacje, dostrzegłam w Stellerium, że w konstelacji Lutni jest mgławica planetarna M57 (wiem- zabrzmiało to pewnie wręcz obrazoburczo, bo przecież to tak ważny obiekt. Ale jako obserwator gwiazd podwójnych, nie badałam zbyt wielu DS-ów, co na szczęście powoli nadrabiam ;) ). 

Postanowiłam, że pod koniec obserwacji zerknę na tę Mgławicę Pierścień. Choć nie spodziewałam się szczególnego efektu (zanieczyszczone światłem, miejskie niebo, nie za duży teleskop, niewielkie doświadczenie). Ale to, co ujrzałam na długo zostanie w mojej pamięci. Może jakość obrazu nie była zbyt dobra, ale po raz pierwszy w życiu widziałam mgławicę planetarną. Sporawa lekko eliptyczna, blada szarawa mgiełka. Po dłuższym czasie zauważyłam, że jej odcień wpadał w lekko zielonkawy, ale było to niezwykle subtelne zabarwienie. 

Obserwując zerkaniem dostrzegłam, że eliptyczna mgiełka ma po środku lukę, czyli jest to pierścień. Podczas obserwacji wprost, luka w pierścieniu stawała się prawie niewidoczna. 

Obiekt prześliczny, ale szkic nieudolny. Wybaczcie mi te rażące niedociągnięcia. Mam nadzieję, że z czasem się wprawię. A przy najbliższym pogodnym niebie, spróbuję zaobserwować i naszkicować inne mgławice planetarne. Szczególnie intryguje mnie mgławica Niebieska Kula Śnieżna. Ciekawi mnie, czy przy powiększeniu 90x oraz zwierciadle 5,5'' będzie widać choć ślady błękitu... 

 

 

Messier 57.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bellatrix

Dzięki Hamal- spróbuję tych dwóch obiektów przy najbliższych obserwacjach. Tych oraz Niebieskiej Kuli Śnieżnej.

JSC- ujrzenie "gwiazdy centralnej", a raczej białego karła byłoby czymś wymarzonym. Ale póki co brakło wprawy (i nie ukrywam: sprzetu i warunków trochę też).

Adam... nie widziałeś? Hm.. moze użyłeś okularu, który dał Ci bardzo niewielkie powiększenie. Przy 36x mgławica była maleńka (ale zupełnie dostrzegalna). Nie wiem co mogło być podowem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Bellatrix napisał:

Adam... nie widziałeś? Hm.. moze użyłeś okularu, który dał Ci bardzo niewielkie powiększenie. Przy 36x mgławica była maleńka (ale zupełnie dostrzegalna). Nie wiem co mogło być podowem.

no właśnie używałem i 25 i 10 mm - w obu nic. A kamerka widziała dokładnie obraz mgławicy. 
Winę można zrzucić na moją wadę wzroku ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, ANowak napisał:

To newton. 
Nie wiem czemu mi się nie udało, po prostu jej nie widzę... 

Ją widać nawet w lornetce, na pewno w 16x70. Zamontuj zielony laser i dobrze wyceluj. Tylko uważaj na samoloty, oczy swoje i innych :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, kjacek napisał:

Ją widać nawet w lornetce, na pewno w 16x70. Zamontuj zielony laser i dobrze wyceluj. Tylko uważaj na samoloty, oczy swoje i innych :).

w okularze nie widzę, a jak wkładam tam kamerkę to widać. Zobaczę ponownie jak będę miał soczewki i pogodę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M57 widać też w 10x50 jako oczywiście gwiazdkę.

 

Ja ostatnio "odkryłem" obserwacje 8 calami w powiększeniu 250x. Super widok, choć myślę, że idealnie jakbym mógł dać 200x. I przy okazji M13 też okazuje się w tym powiększeniu genialna - już nie jest "kulką".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, JSC napisał:

Przy jakich źrenicach wyjściowych (i powiększeniach) wydaje się Wam najlepiej widoczna? Jestem ciekaw czy teoria się sprawdzi ;)

 

 

 

JSC w swoim żywiole ^_^ Załóż temat "Zrzuta na 305-tkę) obiecuję 100, przestaniesz teoretyzować, zaczniesz praktykować :D

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś w przypływie ciekawości z teleskopem 305/1500 na M82 użyłem SkyWatcher UW80 15 mm wraz z Barlowy Hyperion 2,25x do tego szmata na łeb... i powiem że coś niesamowitego. Potem tym zestawem oglądałem też i ww. M57 i inne planetarki, w między czasie M66 i powiem że to dla mnie układ idealny. Tło nieba ciemnieje uwydatniając nam to co chcemy zobaczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli  tak ja bys miał okular 6,666mm :D - nic dziwnego, ze piekielnie dobrze widać ;)

 

A tak serio - teoria sie sprawdza. Źrenica ok.2mm (2,3mm) i pow. takie aby widać było obwarzanek, w sumie to tez można je odnieść do wielkości receptorów oka (jeden dysk airego na jednego czopka/pręcika- ale to nie jest taka prosta matematyczna sprawa, więc na razie nie mieszajmy). Wielkość teleskopu musi wynikać z tych parametrów, ale to sprawa wtórna.

Właściwie to rozpatrywałem dwie teorie, ale  o tym po tym - jak będzie więcej danych. :)

Chodzi przede wszystkim o zależność źrenicy wyjściowej i aberracji w oku. Aberracja przy 2,3mm źrenicy jest jeszcze znośna, przy większej robi sie makabra. Żeby nie byc gołosłownym - tak wygląda źródło punktowe światła w naszym oku w zależności od średnicy źrenicy oka.

oko.jpg

 

Sorry ale teoria i nauka to podstawa - potem można podziwiać widoczki ;)

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bellatrix

"

Też widziałem ją w 305-tce, ale oglądając planetarki trzeba powerować obraz i czarna szmata na łeb, wtedy obserwacje zyskują inny wymiar."

 

Hamal, serio można tak zrobić? I to pomaga? Może wyglądałoby śmiesznie, ale jeśli skuteczne, to czemu nie? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.