Skocz do zawartości

Gość Bellatrix

Rekomendowane odpowiedzi

7 godzin temu, ANowak napisał:

no właśnie używałem i 25 i 10 mm - w obu nic. A kamerka widziała dokładnie obraz mgławicy. 
Winę można zrzucić na moją wadę wzroku ;) 

No nie wiem, czy to była wina Twojej wady wzroku.

Mam dużą wadę wzroku (naprawdę dużą), taką że bez okularów na nosie nie mogę wyostrzyć obrazu z długimi okularami.

Tam gdzie mogę, obserwuję bez (tak jest wygodnie) i z doświadczenia wiem, że wada wzroku nie wpływa znacząco na obserwację obiektów. Wiem, przez astygmatyzm gwiazdy nie są punktami ale do tego się już przyzwyczaiłem.

W Twoim przypadku problemem może być, zła adaptacja wzroku do ciemności. Ja zawsze czekam kilka, kilkanaście minut aby mój wzrok przywyknął do ciemności i dopiero potem biorę się za obserwacje słabszych obiektów. Dodam że nigdy nie używam telefonu ani nic ze świecącym ekranem. To po prostu psuje przyzwyczajenie oczu do ciemności a przez to dramatycznie spada wizualna jasność obserwowanych obiektów. Polecam wydrukować mapę na kartkę, oprawić w koszulkę foliową i zaopatrzyć się dobrą latarkę z czerwonym światłem.

Kolejną sprawą jest jakość nieba ale nie miałem problemu znaleźć M 57 nawet pod jasnym niebem.

Edytowane przez jakub880
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do mgławic planetarnych, jedną z moich ulubionych jest NGC  6826, położona w konstelacji Łabędzia.

Znana jest bardziej pod nazwą The Blinking Nebula, lub The Blinking Planetary. Po polsku jest to mgławica mrugająca. I rzeczywiście gdy patrzę bezpośrednio na mgławicę to jej nie widzę a za chwilę ona się pojawia. Efekt jest naprawdę fajny.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bellatrix

Zdjęcie jest piękne- czy to jest jednoklatkowiec? (uwielbiam jednoklatkowce, wyglądają jak z dawnych ksiąg, w których wiedza merytoryczna przeplatała się z miłością do nauki). Przeuroczy jest biały karzeł widoczny wewnątrz mgławicy. Wydaje mi się, czy tam są dwie gwiazdy? Zarknęłam też do innych zdjęć M 57 i też widzę dwa obiekty. Czy to są dwie składowe powiązane grawitacyjnie? 
Dziękuję Ci za słowa aprobaty odnośnie moich opisów. Ja po prostu piszę to, co widzę w okularze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.