Jump to content

Gwiazdy podwójne w czerwcową noc


Guest Paweł Trybus
 Share

Recommended Posts

Guest Paweł Trybus

Dwa i pół miesiąca minęło od moich ostatnich obserwacji i bardzo stęskniłem się za rozgwieżdżonym niebem. Po niedawnym powrocie do kraju z pracy wypatrywałem okazji, by pojechać na miejscówkę i zaspokoić głód obserwacyjny. Ta nadarzyła się ubiegłej nocy. Pogoda w Kielcach i okolicy wspaniale dopisała w Boże Ciało, ale gdy pod wieczór spojrzałem na sat24.com, mina mi zrzedła. Od zachodu szerokim frontem nad Polskę nasuwały się chmury i coraz bardziej zbliżały się do moich okolic. Na szczęście z nastaniem nocy zwolniły nieco pochód i udało mi się spędzić ponad 2 godziny pod czystym niebem w Goździe k/Kielc, na mojej stałej miejscówce. Poniżej - jak to mam w zwyczaju - wrzucam zapiski z dziennika obserwacyjnego.

 

Sesja 506. 15.06.2017 22:20 - 00:35. Gózd k/Kielc. SQM-L po nastaniu względnej ciemności pokazał 20.67 mag/s2, około północy było lepiej, 20.90 mag/s2. Refraktor Takahashi FS102 na montażu paralaktycznym, obserwacje gwiazd podwójnych. Seeing dopisał i można było z powodzeniem używać sporych powiększeń. W trakcie obserwacji kilka razy spojrzałem też na Jowisza i Saturna. Ten pierwszy pokazał sporo detalu na tarczy, a ten drugi wspaniałą przerwę Cassiniego po całym obwodzie (234x) i ciemniejsze fragmenty na północnej stronie tarczy. A teraz o gwiazdach podwójnych:

 

2 Sco (4.7+7.0; 2.0") rozdzielona przy 234x (XW3.5), jasny składnik żółty, gwiazdki bliziutko, trudne z powodu dużej różnicy jasności, ciemną przerwę dostrzegłem. 

Beta Sco (2.6+4.5; 15.4") biało-żółta, pięknie rozdzielona przy 117x (XW7).

Jabbah, ni Sco, 14 Sco (4.4+5.3; 1.3") 234x - zlana, 328x (XW5 + barlow Celestron Ultima 2x) - w chwilach lepszego seeingu 2 przytulone żółto-niebieskie gwiazdki, trudna!

12 Sco (5.8+8.1; 3.8") nisko nad horyzontem, w gorszych warunkach seeingowych, ale przy 234x wyraźnie rozdzielona, słabiutki drugi składnik

11 Sco (5.8+9.8; 3.3") łatwiejsza do rozdzielenia od poprzedniej (też 234x) mimo większej różnicy jasności składników i mniejszej separacji. Po prostu świeci wyżej na niebie. Główny składnik biały.

Antares A-B (1.0+5.4; 2.6") Po raz pierwszy widziałem Antaresa B, który ma wyraźnie niebieską barwę i świeci tuż za pierwszym pierścieniem dyfrakcyjnym Antaresa A. Przy 328x dostrzegłem wyraźną kropkę na kącie pozycyjnym ok. 270st, co dobrze zgadza się z danymi: http://stelledoppie.goaction.it/index2.php?iddoppia=66437 Trudna para, ale tym większa satysfakcja. Mam już na koncie Syriusza B, Rigela B i Antaresa B :-) 

Grafias, Ksi Sco (gwiazda potrójna, AB 5.2+4.9; 1.1", AC 5.2+7.3; 7.5") Piękny, ale trudny układ. Przy 234x AB to zlane, żółte gwiazdki, chwilami dało się wyodrębnić 2 punkty przytulone do siebie, bez ciemnej przerwy. Przy 328x podobnie. Para AC lekka, łatwa i przyjemna, słabszy składnik niebieski. 

Mi Lib (5.6+6.6; 2.0") bardzo ładna para, rozdzielona ławo przy 234x, dość ciasna, żółto-biała.

24 Oph (6.3+6.3; 1.0") najciaśniejsza z par dziś rozdzielonych. Sprawę ułatwia jednakowa jasność składników, przy 234x chwilami osobne kropeczki, trudna!

Marfic, lambda Oph (4.2+5.2; 1.4") po raz kolejny udało mi się rozdzielić Marfica, choć to trudna sztuka! Przy 234x chwilami widoczna ciemna przerwa, jaśniejsza gwiazdka wyraźnie żółta. 

Tau Oph (5.3+5.9; 1.5") kolejna trudna gwiazda w Wężowniku, udało mi się ją rozbić przy 234x, żółto-biała, ciemną przerwę dostrzegłem w chwilach lepszego seeingu.

 

Na deser spojrzałem na fajną Pi Aql (6.3+6.8; 1.4"), a po zmaganiach z naprawdę trudnymi układami spojrzenie epsilony Lutni czy Izara (epsilon Wolarza) to wisienka na torcie. 

 

Miło było spędzić dwie godziny tej ciepłej, czerwcowej nocy na zmaganiach z gwiazdami podwójnymi. Fluorytowe szkło refraktora w połączeniu z dobrym seeingiem pokazało moc.

Czystego nieba!

Paweł

Link to comment
Share on other sites

Paweł, gratuluję !

Miałeś ogromnego farta z seeingiem bo takie separacje rozdzielić u nas w kraju to jak wygrana na loterii :lol:.

Poza tym książkowo patrząc dokonałeś niemożliwego :emotion-5:. (1" z tej apertury przy "teoretycznej" 1,4").

W każdym razie można nabrać ochoty na zakup takiego instrumentu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 44 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.