Skocz do zawartości

M51 - podejście numer dwa


jgoluch

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwsze starcie mnie przerosło, księżyc, brak guidingu, kilkanaście klatek po 60s -> ledwo co ramiona galaktyki dało się dostrzec.
Dziś bogatszy w doświadczenia, metodą prób i błędów starałem opanować się setup.
Metodą Hamala skolimowałem teleskop, dodałem większy dystans do korektora komy GSO (ok 83mm vs 70mm podawane przez producenta).
Koma nadal jest, choć mniejsza, wyciąg ma ugięcia, montaż nie ma pasków czy wymienionych łożysk, a do tego lekkie luzy, stąd prowadzenie też nie najlepsze.
Z czasem i to będę starał się eliminować/poprawić.

W nocy zrobiłem kilkadziesiąt klatek, ale chmury i szybko robiąca się szarówka ograniczyły ich ilość do 20, choć i tak powinno być o 3 mniej.
Do tego (jak już było jasno) 15 darków. Z flatami muszę jeszcze popracować - póki co nie wychodzą mi najlepiej (mocna winieta/gradienty).

 

Co do obróbki, to wiem... tło, przepalone gwiazdy i ich kolor, szum, ostrość. Staram się naśladować różne tutoriale, ale coś cienko to idzie.

 

Galaktyka Wir - Messier 51

20x300,
ISO 800
D7000
N150/750
HEQ5
16.07.2017


PS, w porównaniu do Waszych zdjęć, tytuł wątku powinien zaczynać się od "Próbne strzały" : )
 

M51_4kpx.jpg

Edytowane przez jgoluch
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie jest różnica, w oryginale starałem się wyrównać kanały, ale może później coś przesadziłem gdzieś jeszcze.
A czy coś na szum możesz poradzić? Starałem się podstawić nową warstwę (przez rozjaśnianie) z lekko zaszumionym kolorem tła, ale wręcz było gorzej.

Edytowane przez jgoluch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, jgoluch napisał:

Zastanawiam się też czy lepszy byłby rezultat z mniejszym ISO, np 400 lub 640, a dłuższym czasem naświetlania.

Tutaj dużo zależy od aparatu. Ja na 450D używam tylko ISO 800, nie wiem, co jest najlepsze w przypadku D7000. Trzeba też przekalkulować, czy masz wystarczająco dużo czasu i montaż wystarczająco dobrze prowadzi, żeby schodzić na niższe ISO i wydłużać czasy pojedynczej klatki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.