Skocz do zawartości

Astrofotografia z Micro 4/3


krzkrz

Rekomendowane odpowiedzi

Gdzie by nie spojrzeć to Canon wiedzie prym w astrofotografii. Mam pytanie czy ktoś może próbował z aparatem w systemie Micro 4/3. Dostępne są złączki. Ale jak to wygląda z łapaniem ostrości i potrzebna będzie jeszcze tuleja dystansowa? Czy ktoś ma jakieś doświadczenie czy ja będę pierwszy. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jam mam z Lumixem G80 - wszystko co podepniesz ostrzy pieknie (matryca blisko). Ale po powrocie do hobby powiem tak - zrobiłem zdjecia dwa... jedno takie ;-)

Lumix G80 + Canon FD 50mm 1.4 zamkniety do 2.8 100x30sec +darki, flaty, biasy 50/50/50

ykpwskbpldbw.jpg

 

I skończylo się na kupieniu zmodowanego Canona - Lumix na papierze lepszy pod kazdym względem (ISO invariance, lepszy stosunek sygnał szum, lepsza dynamika itd itp - niestety to  co sie dzieje przy dluzszych czasach - koszmar....

 

y3xfuybivenu.jpg

 

Dla mnie - sprawa oczywista - nie wiem jak inne matryce - Panas się nie nadaje moim zdaniem....

 

Pozdr.

Edytowane przez delaa
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wielkość matrycy na pewno ma znaczenie.

Ja chcę trochę pofocić z ED 80 i o coś takiego mi chodziło bo z obiektywami dedykowanymi do aparatu na pewno można. Chcę z teleskopem robić zdjęcia w dzień, ale i w nocy spróbuję Księżyc i inne US, choć na azymutalnym to  US na księżycu się pewnie skończy :(

przelicznik ogniskowych.png

Edytowane przez krzkrz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej - nie o wielkość matrycy tu chodzi ale o jej "astrojakość" - większość kamer do AF dedykowanych ma dużo mniejsze przetworniki w sensie powierzchni... co innego wielkość piksela szumy odczytu i i wiele innych czynników - tutaj podobnie jak w życiu wielkość nie jest najistotniejszym wyznacznikiem przydatności...

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej - mam dwa. Jeden w razie czego jest dostępny ;-) Powiem tak to jest dobre szkło w dziennej ziemskiej, bardzo na plus! Ja dodatkowo do normalnych zastosowań mam jeszcze Metabonesa - czyli po prostu focal reducera, to daje mi na m4/3 obiektyw 75mm ze światłem 0.95 tak mniej więcej... 

Nie czepiałbym się... lekko domknięty robi się naprawdę ostry. Aberracja raczej kontrolowalna - na bardzo wielu stronach jest polecany jako optymalna pięćdziesiątka za ten pieniądz - nic lepszego pewnie się nie znajdzie ... może Takumary ale chyba droższe i pewnie nie lepsze (żółty zafarb od Thoru bodajże). Pokazałbym wycinki  to wymaga albo nieba albo chwili roboty z mojej strony ;-)

Pozdr.   

 

PS - mogę gdzieś dać tiff-a (wyciągniętego tylko) albo pojedyńczą klatkę z surówki rawa - tylko tam wszystko ginie  w szumie kolorowym z matrycy i w LP - gradient....

Edytowane przez delaa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.