Skocz do zawartości

DS z SCT 9,25 co do guidingu


plesniak

Rekomendowane odpowiedzi

Już od roku myślę (i na myśleniu się kończy) o DS-ach przez SCT 9,25 (M 57, M 27, a jak pójdzie dobrze to M 13, M 15, M 71, M 92).

Wczoraj czyszcząc szukacz dziabnąłem nitki i muszę kupić coś nowego. Pomyślałem przy okazji, że kupię jakiś szukaczoguider albo jakieś OTA którym przy okazji będę mógł ustrzelić szerszy plan (już wtedy bez guidingu bo SCT kiepsko nadaje się jako guider :).

 

Rezerwę na montażu jeszcze mam (ok 3 kg). Co kupić i jak to sztywno zamontować. Potrzebuję też czegoś co chwyci mi najlepiej całą tarczę Słońca. 

 

Co mam: SCT 9,25 XLT na Advanced VX modyfikowanym C-91519-retro fit kit, Kamery: ZWO ASI178MM-c, ZWO ASI178MC - (ta by poszła do guidingu), Focuser: zmotoryzowany Baader 2" Diamond Steeltrack, koło ZWO EFW 8x1,25, filtry LRGB ZWO, Baader 685nm, Baader H-alpha 7nm, reduktor f/6.3.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to jest zły pomysł. Twoja konfiguracja to kolos na glinianych nogach. Masz absurdalną dla DSów skalę 0,33"/pix, a wisi to na montażu klasy EQ5, który by maksymalnie z 1,5"/pix sobie poradził.

 

O ile dużo krótkich ekspozycji, bez guidingu, by zdało egzamin na tym zestawie, to już guiding i długie ekspozycje to proszenie się o kłopoty. Tym sprzętem typowo planetarnym nie uciągniesz nawet 30 sekund. Każda korekta guidera będzie rzucać teleskopem na lewo i prawo i efekt będzie gorszy, niż bez niego.

 

Takie jest moje zdanie.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, plesniak napisał:

Czyli nadchodzi to co od jakiegoś czasu nieuchronne - zmiana montażu. 

Ja bym raczej zmienił tubę, kupił jakiś ED80, czy TSAPO65Q. A tego SCT zostawić na planety.

Trudno mi nawet wskazać montaż, który pociągnie Twoje SCT na DSy. To by było coś między NEQ6, a ASA DDM60 :) Nie wiem, może ten nowy CGX?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też sugeruję zmianę tuby. Do tego SCT to naprawdę trzeba dobrego i drogiego montażu. ASA DDM 60 już nie ma chyba że używany...ale i to podejrzewam że będzie w cenie nowego. To jeszcze nie tanieje a fakt przerwania produkcji przez ASA pół świata astrp ocenia jako duży błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ro powiedzmy, że chcę pozostać przy planetach. DSy maja być sporadyczne. Rozumiem że SCT mogę wykorzystać do krótkich czasów. Pytanie w tym układzie czy AVX w ogóle nie nadaje się do DS czy takiego ED80 pociągnie bez problemu, wtedy jakbym kupił szukaczoguider to wykorzystam go do ED z AVX a przy okazji przyda się do Guidowania mniejszych planet z SCT. Pytanie jaki szukaczoguider kupić który sprawdzi się z ASI178 MC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ED80 przy kamerach jakie podałeś da około 1 sekundy kątowej na piksel i to przy zastosowaniu reduktora 0,8.

Jeśli nie chcesz za dużo mieszać w sprzęcie zaryzykowałbym próby z czymś w tym stylu TSAPO65Q lub TSAPO71Q ewentualnie nawet szkłem od lustrzanki jednak pamiętaj, że to malutki=wymagający piksel a SCT zostaw do Słońca, Księżyca, planet i ewentualnie planetarek z dużą ilością ekspozycji na krótkich czasach.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy idealnym wyważeniu i braku wiatru, wibracji da się guidować SCT na "zwykłym" montażu i robić DS na krótkich ekspozycjach i odrzucając te nieco gorsze klatki. Kiedyś używałem szukaczoguidera - dużo gwiazd. OAG był efektywniejszy, ale znacznie trudniej znaleźć w nim gwiazdę (i ustawienie całego zestawu nieco się komplikuje). Żeby efektywnie fotografować przyda się też reduktor ogniskowej (np. standardowy f/6.4). Co nie zmienia faktu że przy takiej skali zmieszczą się tylko małe obiekty a jakość obrazu będzie nieco pogorszona przez seeing.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.