Skocz do zawartości

Zaćmienie w Warszawie


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich obserwatorów zaćmienia !!

 

Bardzo dobra pogoda umożliwiła w Warszawie obserwację częściowego zaćmienia Słońca od początku do końca. Tylko kilka pierwszych minut obserwacje z Centrum Astronomicznym uniemożliwiły odległe drzewa.

 

PTMA przeprowadziło pokaz dla publiczności - nasi obserwatorzy przyjechali do PTMA już o godz. 23, aby przygotować sprzęt i kamery CCD do pokazu, zdjęć i nagrań. W przeciwieństwie po przejścia Merkurego przed Słońcem (gdzie prasa i telewizja często informowały o tym zjawisku), teraz media (poza nielicznymi wyjątkami, m. in. Polskim Radiem pr. 3) zignorowały to zaćmienie, a w telewizja wspomniała o tym tylko w prognozie pogody jako o zjawisku razej... meteorologicznym.

 

Tym bardziej należy docenić duże zainteresowanie zaćmieniem wśród warszawiaków - mimo tak wczesnej pory (pierwszy autobus przyjeżdża do CAMKu dopiero o 5) już o 4 było prawie 40 osób, a w sumie obserwowało to 60 osób. Ta frekwencja to pewnie rezultat również naszego spotkania w CAMKU 19 maja, na którym przedstawialiśmy przebieg zaćmienia z symulacją komputerową i zapraszając do nas już na zaćmienie. Wielu uczestników przyjechało z własnym sprzętem.

 

PTMA prowadziło pokaz "Dobsonem" 250/1400 - obraz zaćmienia zarówno w projekcji na ekran, jak i beżpośrednio przez fitr (przy powiększeniu 50x) bardzo się podobał, a na brzegu tarczy Księżyca były świetnie widoczne jego nierówności.

A ja mam pewnien niedosyt. Filtr słoneczny (do obserwacji Słońca na małej wysokości) dostałem pocztą kilka godzin po zaćmieniu...

 

Hermes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jeszcze raz.

 

W nawiązaniu do informacji o tym, że o zaćmieniu wspomniano w prognozie pogody, przypomnę jak informowano o tym zjawisku w TV jakieś 30 lat temu:

 

"...Jak przewiduje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, jutro w Polsce wystąpi zaćmienie Słońca..."

 

Autentyczne !!

 

Hermes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Aquarius

Oj Hermes, trzeba było wczoraj zadzwonić do mnie. Zaradzili byśmy jakoś temu brakowi filtrów. Cieszę się, że udał Ci się pokaz zaćmienia :). Jak widać (wbrew niektórym postom na tym Forum), PTMA istnieje, działa i jest do czegoś przydatna. Swoją drogą jestem bardzo ciekaw, ilu spośród 40 mln. Polaków miało świadomość tego, że dziś rano na niebie było ,,coś nie tak''?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak staliśmy za drogą w Jeziorach, to tez nas dziwiło, że tu zaćmienie Słońca a oni nawet się nie zatrzymają. Znieczulica jakaś.

Nie mogę doczekać się fotek Michała W. Licze na jego "FOTY Życia" bo widok w kadrze był cudowny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.