Jump to content

Zaćmienie w Warszawie


Guest
 Share

Recommended Posts

Witam wszystkich obserwatorów zaćmienia !!

 

Bardzo dobra pogoda umożliwiła w Warszawie obserwację częściowego zaćmienia Słońca od początku do końca. Tylko kilka pierwszych minut obserwacje z Centrum Astronomicznym uniemożliwiły odległe drzewa.

 

PTMA przeprowadziło pokaz dla publiczności - nasi obserwatorzy przyjechali do PTMA już o godz. 23, aby przygotować sprzęt i kamery CCD do pokazu, zdjęć i nagrań. W przeciwieństwie po przejścia Merkurego przed Słońcem (gdzie prasa i telewizja często informowały o tym zjawisku), teraz media (poza nielicznymi wyjątkami, m. in. Polskim Radiem pr. 3) zignorowały to zaćmienie, a w telewizja wspomniała o tym tylko w prognozie pogody jako o zjawisku razej... meteorologicznym.

 

Tym bardziej należy docenić duże zainteresowanie zaćmieniem wśród warszawiaków - mimo tak wczesnej pory (pierwszy autobus przyjeżdża do CAMKu dopiero o 5) już o 4 było prawie 40 osób, a w sumie obserwowało to 60 osób. Ta frekwencja to pewnie rezultat również naszego spotkania w CAMKU 19 maja, na którym przedstawialiśmy przebieg zaćmienia z symulacją komputerową i zapraszając do nas już na zaćmienie. Wielu uczestników przyjechało z własnym sprzętem.

 

PTMA prowadziło pokaz "Dobsonem" 250/1400 - obraz zaćmienia zarówno w projekcji na ekran, jak i beżpośrednio przez fitr (przy powiększeniu 50x) bardzo się podobał, a na brzegu tarczy Księżyca były świetnie widoczne jego nierówności.

A ja mam pewnien niedosyt. Filtr słoneczny (do obserwacji Słońca na małej wysokości) dostałem pocztą kilka godzin po zaćmieniu...

 

Hermes

Link to comment
Share on other sites

Witam jeszcze raz.

 

W nawiązaniu do informacji o tym, że o zaćmieniu wspomniano w prognozie pogody, przypomnę jak informowano o tym zjawisku w TV jakieś 30 lat temu:

 

"...Jak przewiduje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, jutro w Polsce wystąpi zaćmienie Słońca..."

 

Autentyczne !!

 

Hermes

Link to comment
Share on other sites

Guest Aquarius

Oj Hermes, trzeba było wczoraj zadzwonić do mnie. Zaradzili byśmy jakoś temu brakowi filtrów. Cieszę się, że udał Ci się pokaz zaćmienia :). Jak widać (wbrew niektórym postom na tym Forum), PTMA istnieje, działa i jest do czegoś przydatna. Swoją drogą jestem bardzo ciekaw, ilu spośród 40 mln. Polaków miało świadomość tego, że dziś rano na niebie było ,,coś nie tak''?

Link to comment
Share on other sites

Jak staliśmy za drogą w Jeziorach, to tez nas dziwiło, że tu zaćmienie Słońca a oni nawet się nie zatrzymają. Znieczulica jakaś.

Nie mogę doczekać się fotek Michała W. Licze na jego "FOTY Życia" bo widok w kadrze był cudowny.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.