Skocz do zawartości

Ustawienie Eq3-2 - lunetka biegunowa


coxini

Rekomendowane odpowiedzi

Zakupiłem montaż Eq3-2 i męcze się jak go ustawić. Czytałem wiele poradników ale nie rozumie tego ponieważ lunetka biegunowa jest jakaś "dziwna".

Otóż mam w niej okrąg, oraz gwiazdozbiór Oktanta. Na okręgu nie ma miejsca na gwiazdę polarną (pewnie to jest na południową półkule).

Jak to ustawić? Czy pierwsze mam wykręcić taką "przejściówkę" która już jest tam włożona w montaż? Czy włożyć w to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, wykręć sobie to oryginalne mocowanie (to chyba do starych lunetek).

Nowa lunetka ma drobną podziałkę (na wzór zegara), przyjmij, że np. na 6:00 jest kółeczko od Polarnej i używaj w ten sposób jak klasyczną lunetkę, ale możesz też poczytać posty np. MateuszaW, jak poprawnie zorientować lunetkę i ustawić montaż na polarna (na koniec jest o lunetce z nowym, bardziej lrecyzyjnym podziałem).

Oczywiście z EQ3-2 działa to identycznie:

 

PS. Oczywiście jest multum aplikacji na Androida, Windows, iOS, które pokazują pozycje Polarnej w określonym miejscu i czasie, nie trzeba mieć SynScana.

Np. SynScanInit na Androida.

Edytowane przez jgoluch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Programy komputerowe pokazują ustawienie polarnej. Mógłbym je przenieść na wkręconą lunetkę ale przecież ta podziałka (ten krzyż) musiała by być idealnie w kierunku góry a po wkręceniu ona nie jest tak. 

Edytowane przez coxini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz wszystko dokładnie opisane.

http://www.astronoce.pl/artykuly.php?id=13

Czytając tekst, wykonując na bieżąco odpowiednie czynności na montażu, poprawnie ustawiasz i skorygujesz lunetkę biegunową.

PS. Będzie potrzebny mały klucz imbusowy do zorientowana podziałki na lunetce względem montażu.

PS2. Zamiast tego kółeczka na Polarną, przyjmij orientacyjnie przecięcie osi np. na godzinie 6:00.

Dasz radę, jakby co pytaj.

 

Ogólnie to najlepiej zorientuj lunetkę metoda z Astronocy, a ustawiać na biegun polecam metoda MateuszaW.

 

Edytowane przez jgoluch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jest metoda kalendarza, a chciałbym metodą programu. Udało mi się zorientować lunetkę. Czy teraz mogę zrobić coś takiego, że tak ustawię oś RA aby ten krzyż w lunetce był "u góry" a następnie ustawie gwiazde polarną w miejsce gdzie pokazuje program na tym okręgu odwracając o 180 stopni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy rozumie dobrze. Na początku ustawiamy poziomicą na statywie aby był wypoziomowany. Potem ustawiamy tak aby krzyż nie był pochylony w żadną stronę tylko jedna kreska przechodziła z góry do dołu, druga poziomo:

 

"4) Obracamy oś RA, aby "godzina" 6 była z grubsza na dole (0 z góry, 3 z prawej...)" 

 

I teraz śrubą gdzie ustawiamy szerokość geograficzną kręcimy tak aby gwiazda polarna była na godzinie 6, a godzina 6 na dole. Potem znów kręcimy śrubą od szerokości i ustawiamy gwiazdę polarną tam gdzie pokazuje ją program? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od tego: jesteś pewien, że dobrze ustawiłeś siatkę w lunetce względem montażu?

Czyli regulacja pozycji siatki w lunetce biegunowej za pomocą tych trzech śrub imbusowych, przy tym orientując ją zgodnie z położeniem GP np. w dniu 1go listopada?


Jeśli tak, to:
- ustawiasz Polarną w środku krzyża

- obracasz RA tak, aby godzina 6:00 była na samym dole

- ustawiasz Polarną na przecięciu osi na godzinie 6:00

- odczytujesz wartość z aplikacji P.Scope (polar possition)

- oracasz RA ustawiając ją na odpowiednią (wskazaną) godzinę - uwaga, odbezpieczasz pierścień godzinowy i nie poruszasz nim razem z RA

- ustawiasz Polarną znów na przecięciu osi na godzinie 6:00

- sprawdzasz kontrolnie czy Hour Angle odpowiada temu co aktualnie widzisz w lunetce (uwaga: przyjmij, że na lunetce nie ma podziałki godzinowej, a godzina 12:00 jest naturalnie na górze)

 

Daj znać, czy Ci się udało.
Bardzo ważna jest odpowiednia orientacja siatki lunetki względem montażu - jest to podstawa w wielu metodach ustawienia na biegun.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytuj

ustawiasz Polarną na przecięciu osi na godzinie 6:00

Odczytuje wartość godzinową np: 3h ? I co dalej robię? Mam taki widok jak na obrazku

Cytuj

 oracasz RA ustawiając ją na odpowiednią (wskazaną) godzinę 

Obracam osią tak żeby wskazywał na pierścieniu tą godzine?

d2.png

Edytowane przez coxini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, luzujesz śrubkę od skali godzinowej i przekręcasz oś RA, żeby na dolnej podziałce ustawić godzinę trzecią.

Wtedy ten widok w lunetce przekręcić Ci się o 90 stopni i będziesz musiał nakierować Polarną w tę żółtą kropkę (godzina 6).

Edytowane przez jgoluch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.