Skocz do zawartości

NGC 7662 Niebieska Kula Śnieżna


Gość Bellatrix

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Bellatrix

Na dzisiejszych obserwacjach spróbowałam odszukać jeden z obiektów, który od dawna mnie intrygował (nie ukrywam, że głównie z powodu nazwy). NGC 7662, mgławica planetarna, zwana również Niebieską Kulą Śnieżną, znajduje się w konstelacji Kasjopei i jak się dziś przekonałam, bez problemu można ją dostrzec przy kiepskich warunkach i za pomocą sprzętu o niewielkiej aperturze. Obiekt ten ma średnicę kątową ok. 35'' oraz jasność 8,6 mag. Błękitna Śnieżka w okularze mojego teleskopu wyglądała jak płowa, matowa, plamka o dość wyraźnych brzegach. Wokół niej rozpościerała się słabiutka, ledwie dostrzegalna poświata. Mgławica była raczej owalna. A obserwując ją metodą zerkania, odniosłam wrażenie, że w centralnej częście obiektu znajdował się niewielki ciemniejszy obszar. 

Wyjątkową ucztą była próba opisu kolorów. Początkowo nie byłam w stanie dobrać odpowiednich słów czy też porównań. Mdława, betonowa i chłodna. A przede wszystkim mocno zszarzona i spłowiała. Ale jedno mogłam powiedzieć na pewno: nie było w niej tej specyficznej, miętowej zieleni, którą widziałam u mgławicy M 57. Dobrym sposobem w ocenie barwy okazało się skupienie wzroku na gwiazdach tła w ramach porównania. Trzy jaśniejsze spośród nich były biało-błękitne. Jedna wyraźnie ciepła: pomarańczowa. I kiedy ponownie spojrzałam na Błękitną Śnieżkę, widziałam, że ma spłowiały, choć dostrzegalny zimno-niebieskawy odcień (przepraszam za to chemiczne porównanie, ale mnie ta barwa przypominała tlenek neodymu Nd2O3. Ewentualnie zabarwienie Neptuna. Zdjęcie tlenku zamieszczam pod tekstem). 

Szkic fatalny, za to widok w okularze nienajgorszy. Jednak jeśli będę miała sposobność skorzystać z teleskopu o większej aperturze, mgławica NGC 7662 będzie z pewnością pierwszym obiektem, którego obserwację powtórzę i zrobię drugi, mam nadzieję, że nieco lepszy szkic.

 

 

NGC 7662 Niebieska Kula Śnieżna.png

NGC 7662 mapka.png

Nd2O3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bellatrix

Dziękuję Wam, chociaż, jak już mówiłam- to dopiero prowizorka, nieudolne początki. Póki co, uczę się, jak obserwować i szkicować te niezwykłe obiekty. Zauważyłam, że wiele detali staje się widocznych podczas obserwacji metodą zerkania. 

Apertura niewielka, warunki słabe, ale póki co chcę pozostać przy moim telepie. Zastanawiam się jedynie nad zamontowaniem prostego prowadzenia, co by nie musieć centrować widoku co 10 sekund i niepotrzebnie nie rozpraszać uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Miałem okazję patrzeć na tę mgławicę zarówno przez 8 cali jak i 16 cali i przyznać muszę, że kolor szaroniebieskawy widziałem już w tej mniejszej tubie. W dużej widać sporo detali, a kolor jest oczywisty i bardziej skierowałbym się do barwy jaką ma Uran, taka jasnoniebieska :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.