Skocz do zawartości

NGC 6826 Mgławica Mrugająca


Gość Bellatrix

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Bellatrix

Na dzisiaj zaplanowałam obserwacje kilku gromad otwartych w konstelacji Kasjopei, ale zanim to uczyniłam, postanowiłam "na chwile" skierować teleskop ku mgławicy planetarnej NGC 6826 w gwiazdozbiorze Łabędzia, zwanej niekiedy Mgławicą Mrugającą. Rezultat był taki, że cały dostępny czas obserwacyjny poświęciłam wpatrywaniu się w ten niezwykły obiekt o urzekającej barwie. Ale zanim napiszę o moich odczuciach związanych z barwą mgławicy, wspomnę nieco o parametrach. 

Po wstępnej ocenie, średnicę NGC 6826 oszacowałam jako bliską 35''. Kiedy sprawdziłam w literaturze, okazało się, że wartość ta wynosi 27'' x 24'' (po wielu miesiącach spędzonych przy badaniu gwiazd podwójnych potrafię oszacować rozmiar kątowy z dokładnością 3''- 4''. Póki co, nie wiem, skąd wynikała tak znaczna różnica, ale pocieszyło mnie, że mój mentor, Jeremy Perez także narzekał na tą dziwną rozbieżność wartości szacowanej i rzeczywistej).
Mgławica sprawiała wrażnie okrągłej, niedużej plamki z wyraźnym jasnym środkiem (odwrotnie do M57 oraz NGC 7662, których wewnętrzna część jest ciemna). Zabarwienie obiektu jest niespotykane. I choć mgławica jest raczej ciemna, to jednak wyraźnie da się ujrzeć jej prześliczny miętowo-szmaragdowy kolor. Niewielki udział błękitów, za to znaczna przewaga chłodnej, nieco zszarzonej zieleni. Nigdy dotąd nie obserwowałam obiektów astronomicznych o tak oczywistej, bezsprzecznie zielonej barwie. 

Obawiam się, że "podglądanie" mgławic między zapalnowanymi obserwacjami gromad otwartych skończy się zakupem teleskopu o większej aperturze. Marzę, aby dostrzec szczegóły. Może to takie mało merytoryczne i niespecjalnie poprawne, ale powiem Wam, że trzy ostatnie noce, podczas których pierwszy raz spróbowałam obserwacji "planetarek", utwierdziły mnie w przekonaniu, że nie ma piękniejszej nauki nad astronomię. 

Pod spodem zamieszczam mój dzisiejszy szkic. 

NGC 6826 Mgławica planetarna Mrugająca.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bellatrix

Rozpatrzę pomysł. Myślę, że w miejscu, w którym zamieszczam szkice DS-ów, są one w miarę uporządkowane i łatwe do znalezienia. Póki co, nie jestem zbyt przekonana, czy jest potrzeba zakładania dodatkowego wątku. Jeśli uskłada się ich więcej, pomyślę nad podziałem szkiców na poszczególne klasy obiektów (gromady otwarte, kuliste, mgławice planetarne itd).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.