Skocz do zawartości

Astrofotografia o wysokiej rozdzielczości | High Resolution Astrophotography


HAMAL

Rekomendowane odpowiedzi

  • 5 miesięcy temu...

Jest duża skala, ale seeingu raczej nie przebijasz... Masz teoretyczną rozdzielczość teleskopu ok. 0.4", ale zdjęcie na pewno nie pokazuje tak drobnych detali, rozmywają się. Widać to na gwiazdach i po "grubości" filamentów mgławicy. Gdybyś przeskoczył seeing (LI? AO? Speckle interferometry? Inne pomysły?) to by było super. A tak to mógłbyś robić 2x mniejszym teleskopem, 2x mniejszą skalę i efekt byłby niestety tak samo szczegółowy :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

Jest duża skala, ale seeingu raczej nie przebijasz... Masz teoretyczną rozdzielczość teleskopu ok. 0.4", ale zdjęcie na pewno nie pokazuje tak drobnych detali, rozmywają się. Widać to na gwiazdach i po "grubości" filamentów mgławicy. Gdybyś przeskoczył seeing (LI? AO? Speckle interferometry? Inne pomysły?) to by było super. A tak to mógłbyś robić 2x mniejszym teleskopem, 2x mniejszą skalę i efekt byłby niestety tak samo szczegółowy :(

Myślałem kiedyś o tym, ale zapomniałeś o jednym :) większe lustro z powodu seeingu może i generuje obraz mniejszego obiektywu, jednak pozwala stosować o wiele krótsze klatki, więc warto nawet stosować 20" mimo, że obraz będzie zawierał detal z założeń laboratoryjnych warunków optycznych 8" obiektywu i tak korzyść będzie niepodważalna.

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tej skali widać nie tylko włókna, ale i włókienka.

Mnie też trochę ciągnie w stronę foto małych obiektów, dlatego zastanawiam się nad zakupem

GSO RC Ritchey-Chretien 6" 150/1350 f/9 OTA M-CRF

ale zniechęcają mnie problemy z jego kolimacją, no i musiałbym mieć odpowiednią kamerkę.

Zdradź tajemnicę i powiedz, jak przy tej ogniskowej + barlow + malutka matryca kamerki

udaje Ci się obiekt w kadrze znaleźć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ciekawe, mój teleskop nie ma szukacza :D zbędny balast, ale montaż ma skalę Ra i Dec, wklepuję więc obiekt z Stellarium, podpatruję Ra i Dec, nastawiam zadane wartości na skalach i już mam obiekt w okularze 26mm, doprecyzowuję kadr i wpinam kamerkę :)

 

A zbędność szukacza którego od dawna i tak nie używałem, dostrzegłem czytając temat Wessela o Newtonie Minimo, dzięki Wessel :)

 

 

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Behlur_Olderys napisał:

Montaż też porusza się razem z niebem, więc chyba ta ultrapoprawność nie jest dobra, bo skąd wiesz, gdzie Hamal ma skalę ?

 

Jeśli na montażu będziesz ustawiać Ra i uda ci się trafić w szukany obiekt, to oznacza, że akurat góruje punkt Barana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, majer napisał:

 

Coś im się chyba potentegowało z kolejnością klatek, bo widać, jak fala najpierw się cofa, a dopiero potem rozprzestrzenia się na zewnątrz.

To samo miałem wrażenie, albo jakaś dziura.

20 minut temu, majer napisał:

 

Jeśli na montażu będziesz ustawiać Ra i uda ci się trafić w szukany obiekt, to oznacza, że akurat góruje punkt Barana.

To był skrót myślowy :uhm: oczywiście nastawiam Kąt godz. /Dekl :) które są parametrami Ra i Dec dla danej chwili :P

 

A skale mam niewielkie, promień wskaźników to ok 10cm, ale są dokładne więc spokojnie dają radę :)

 

 

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, majer napisał:

Jeśli na montażu będziesz ustawiać Ra i uda ci się trafić w szukany obiekt, to oznacza, że akurat góruje punkt Barana.

Albo znaczy, że masz obrotową (regulowaną) skalę, a nie "przyspawaną" do nieruchomej części korpusu i ustawiłeś ją tak, aby pokazywała RA w danej chwili.

Edytowane przez MateuszW
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MateuszW napisał:

Albo znaczy, że masz obrotową (regulowaną) skalę, a nie "przyspawaną" do nieruchomej części korpusu i ustawiłeś ją tak, aby pokazywała RA w danej chwili.

 

Można i tak. Można też w ogóle jej nie regulować, tylko ustawić teleskop na coś jasnego o znanych współrzędnych, a potem odjąć od siebie odpowiednie wielkości i przestawić teleskop o wyliczone wartości. Zwłaszcza, jak teleskop z montażem chowa się po obserwacjach i następnym razem trzeba go ponownie ustawiać. Ale w przypadku Hamala, który ma stacjonarne obserwatorium, lepiej jest wyregulować to sobie raz, a podczas obserwacji  sprawdzić czas gwiazdowy, obliczyć kąt godzinny i przesunąć montaż o odpowiedni kąt. Oczywiście teraz wystarczy system "go to", ewentualnie odpowiedni symulator nieba, który sam pojedzie teleskopem gdzie trzeba po kliknięciu w odpowiedni przycisk (ale to też trzeba najpierw skalibrować).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, majer napisał:

Ale w przypadku Hamala, który ma stacjonarne obserwatorium, lepiej jest wyregulować to sobie raz, a podczas obserwacji  sprawdzić czas gwiazdowy, obliczyć kąt godzinny i przesunąć montaż o odpowiedni kąt.

Nic takiego nie muszę robić bo Stellarium podaje mi wartości Kąt godz. /Dekl na daną chwilę więc skale i wskazy mogą być przytwierdzone na stałe i wystarczy ustawić wyświetlone wartości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widząc co się wyrabia w temacie Lukasz83-a poprosiłem Tyson-a :D na PW (nie chciałem wcinać się Łukaszowi w wątek) aby dziabnął na szybko moje wypociny i jak się obawiałem program i Tayson pokazał swoją wartość wydobywając więcej detalu niż to mi się udało :D Link do materiału https://astropolis.pl/applications/core/interface/file/attachment.php?id=190786

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.01.2018 o 22:24, HAMAL napisał:

Link się nie otwiera:

 

Przepraszamy, wystąpił mały problem (╯°□°)╯︵ ┻━┻

Strona którą próbujesz otworzyć, nie jest dostępna dla twojego konta.

Kod błędu: 2C171/1

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
25 minut temu, HAMAL napisał:

Dla porównania i uwierzytelnienia detalu sprowadzone do B/W, zmniejszone i lekko zblurowane zdjęcie z HST

Twoje mi się bardziej podoba - bardziej przypomina cygaro:) I tak na serio, widać, że niewiele Ci brakuje do HST. A może płaskoziemcy maja racje, że żadne HST nie krąży na obicie, tylko to fotomontaże zdjęć naziemnych??? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.