Skocz do zawartości

Astrofotografia o wysokiej rozdzielczości | High Resolution Astrophotography


HAMAL

Rekomendowane odpowiedzi

Duża :)

 

Podawanie skali w amatorskich warunkach nie ma sensu. Ile razy zdjęcia na forach okraszone podpisem 0,41"/pixel posiadają średniej wielkości gwiazdki rozmiaru 20 pixeli. czyli są tylko pusto nadmuchane.

Każdy zajmujący się tą dziedziną bez problemu zauważy ponadstandardowy detal obiektu a rozmiar w jakim podajemy foto ma umożliwić wygodne tego detalu podziwianie bez siedzenia z nosem w monitorze :) 

Podsumowując, podziwiajmy detal wysokiej rozdzielczości uzyskany przez autora nie wdając się w zbędne rozpatrywanie ile to sekund łuku na piksel zdjęcia.

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dlatego jest bezwartościowe? ^_^

 

Tu dla porównania foto HST https://c1.staticflickr.com/4/3686/10376836814_d2ec36569e_b.jpg

 

A tu typowe amatorskie zdjęcia tego obiektu

https://www.noao.edu/kpvc/observers/n6210_files/image317.jpg

http://www.sternwarte-zollern-alb.de/mitarbeiterseiten/kowollik/planetaries/ngc6210.jpg

http://www.starshadows.com/_img/image/gallery/2/mid/NGC6210_master.jpg

 

Gdzie mi bliżej?

 

Któraś nasza zła cecha narodowa kazała Ci chyba napisać to co napisałeś ;)

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzychoo chce wykazać, że zdjęcie posiada niepotrzebnie tak dużą skalę powiększenia, gdyż mniejsze, też zawierało by ten sam detal który uzyskałem, ale ponowię to co napisałem wcześniej, foto swoją skalą ma umożliwić wygodne podziwianie detalu bez siedzenia z nosem w monitorze

  • Lubię 3
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, HAMAL napisał:

Krzychoo chce wykazać, że zdjęcie posiada niepotrzebnie tak dużą skalę powiększenia

Serio? Ja to chyba jakiś tępy jestem, odebrałem to pytanie jako... pytanie o skalę.

Napisałbyś jaka to skala i nie byłoby bezsensownego klepania w klawisze - parę osób by zaspokoiło swoją ciekawość (w tym ja). To jakaś tajemnica czy co...?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tu nie widzę ŻADNEJ agresji.
Natomiast informacja o skali byłaby zwyczajnie pomocna - żeby złapać punkt odniesienia. W tej chwili wrzucam numer mgławicy w Google żeby sprawdzić rozmiary kątowe (i jeszcze zgaduję, ile z tego, to centrum a ile zewnętrzna część mgławicy, której pewnie tu nie widać).
Dla mnie nawet dołożenie na zdjęciu kreseczki przy której napiszesz np. 20" kątowych pomoże lepiej zrozumieć i docenić jak dobre jest to zdjęcie.  I ma taką zaletę, że ponieważ zdjęcie jest przeskalowane, nie zdradza, jakie były parametry akwizycji. ;)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc z lekka w obronę mojego krajana powiem, że Hamal chciał zapewne wrzucić nam po prostu pewną zagadkę intelektualną ;). Mówiąc bardziej serio i spekulując weźmy do obliczeń to co mamy (ASI290, f=1500mm, zakładam bin1) Wychodzi przynajmniej 0.4 arcsec/pix (bez Barlow'a). Z Barlowem poszedł jeszcze głębiej - może 0.2 arcsec/pix, ale pewnie lepiej ?

Tak czy inaczej, gratuluję świetnego efektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Branie mnie w obronę dla obrońcy nigdy dobrze się nie kończy więc odradzam :D lata praktyki :)

 

Tylko skala obrazka może być i 0.1 arcsec/pix co zupełnie nic nie znaczy, próbuję już od dawna to wszystkim uświadomić odkąd zapanowała moda na lucky imaging, bo to by oznaczało że najmniejszy detal na naszych zdjęciach ma 1 pixel a nigdy nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, HAMAL napisał:

I dlatego jest bezwartościowe? ^_^

 

Tu dla porównania foto HST https://c1.staticflickr.com/4/3686/10376836814_d2ec36569e_b.jpg

 

A tu typowe amatorskie zdjęcia tego obiektu

https://www.noao.edu/kpvc/observers/n6210_files/image317.jpg

http://www.sternwarte-zollern-alb.de/mitarbeiterseiten/kowollik/planetaries/ngc6210.jpg

http://www.starshadows.com/_img/image/gallery/2/mid/NGC6210_master.jpg

 

Gdzie mi bliżej?

 

Któraś nasza zła cecha narodowa kazała Ci chyba napisać to co napisałeś ;)

 

Hamal masz dziwną tendencję odbierać każdy mój post jako próbę udowodnienia Ci że nie masz racji lub że to co robisz nie ma sensu. Nigdy i nigdzie w żadnym poście czegoś takiego nie pisałem/sugerowałem itd. Co więcej podziwiam twój upór, doświadczenie i osiągnięcia nie tylko w astronomii. Chciałbym żeby od tego miejsca było to jasne. Nie wiem skąd się to wzięło i jeżeli któryś post w przeszłości cię dotknął to przepraszam nie byłem tego świadom.

 

Pytałem o skalę bo... jestem jej zwyczajnie ciekaw, a wiem że często ją zmieniasz stosujesz lub nie różne barlowy i kamery. Obiekty również nie są z tych oczywistych i zwyczajnie nie czuje się (przynajmniej ja mam z tym problem przy tym NGC) rozmiaru tego obiektu.

 

Nie nie twierdzę że bawisz się w zbyt dużą skalę, na takich przeskalowanych zdjęciach nawet jeżeli detal złapie się taki sam jak powiedzmy u mnie (1.1px/s) to u Ciebie będzie się znacznie lepiej prezentował właśnie ze względu na skalę i co za tym idzie rozdzielczość zdjęcia.

 

Co do twojego ostatniego postu:

 

Cytuj

Tylko skala obrazka może być i 0.1 arcsec/pix co zupełnie nic nie znaczy, próbuję już od dawna to wszystkim uświadomić odkąd zapanowała moda na lucky imaging, bo to by oznaczało że najmniejszy detal na naszych zdjęciach ma 1 pixel a nigdy nie ma.

Pełna zgoda, ale detal to detal i jaki jest każdy widzi, a skala to skala i tego czasem nie widać chyba że zna się obiekt i jest się w stanie ocenić na oko :)

 

P.S. kiedyś już o tym obiekcie rozmawialiśmy w kontekście EMCCD.

Edytowane przez Krzychoo226
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, HAMAL napisał:

Widząc agresję płynącą z Waszych postów

Hamal z uśmiechem Ci to piszę, że pieprzysz jak potłuczony. Która to narodowa cecha kazała Ci tak odebrać nasze posty? :P

Wyluzuj men :)

 

Edit: no i właśnie Krzychu potwierdził to co ja napisałem wcześniej. Nie ma kur*a żadnego drugiego czy piątego dna w pytaniu o skalę :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:g:wierzyć Wam na słowo? :P

 

Mogę podać skalę jeśli to takie ważne, ale w tym celu będę musiał zrobić zdjęcie kontrolne tym układem optyki parze gwiazd o znanej separacji bo z samej mgławicy ciężko mi będzie zdjąć wymiar bo dane rozmiaru mgławic są przybliżone i nie wiadomo odkąd dokąd mierzą.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyśmienite zdjęcie i jak zwykle czekam na więcej.

 

 

37 minut temu, HAMAL napisał:

Tylko skala obrazka może być i 0.1 arcsec/pix co zupełnie nic nie znaczy, próbuję już od dawna to wszystkim uświadomić odkąd zapanowała moda na lucky imaging, bo to by oznaczało że najmniejszy detal na naszych zdjęciach ma 1 pixel a nigdy nie ma.

Z czysto technicznego punktu widzenia ‒ muszę zaprotestować :icon_twisted: Skala obrazka to po prostu skala, nie musi mieć związku z „wielkością najmniejszych rozróżnialnych szczegółów”; tamte można podać osobno (np. po wnikliwym porównaniu z Hubble’em czy czymś) i z ciekawością bym taką wartość też poznał.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale warto aby rozdzielczość obrazka szła w parze z jego skalą bo inaczej po przekroczeniu pewnej granicy dalsze zwiększanie skali traci sens. Ja uważam że skala obrazka powinna być taka aby umożliwić wygodne przeanalizowanie niesionej przez niego rozdzielczości bo zbyt mała skala zmusza nas do zapisywania zdjęcia na dysku i zoomowania aby je przeanalizować a zbyt duża skala sprawia, że lepiej odsunąć się od monitora na 2m niż patrzeć na puste powiększenie.

 

dodane

 

Rozwinę :) dla mnie wielkość mgławicy na monitorze nie jest powodem dumy samym w sobie, "patrzcie wszyscy, mam największą NGC 6210"

Znaczny rozmiar moich zdjęć bierze się z powodów wymienionych akapit wyżej.

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.