Skocz do zawartości

Astrofotografia o wysokiej rozdzielczości | High Resolution Astrophotography


HAMAL

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

Przy tej skali obrazowania walka z wibracjami napędów jest jednym z kluczowych zagadnień konstruktora :)

 

Zrobiłem zdjęcia obecnego wyglądu mojej głowicy napędowej od mojego montażu

 

Wygląda obecnie tak, prawda, że śliczna?:D

 

http://indexhamal.pl/astrofotografia/images/Equipment/montaz_paralaktyczny_jarzmowy3c.jpg

http://indexhamal.pl/astrofotografia/images/Equipment/montaz_paralaktyczny_jarzmowy3d.jpg

http://indexhamal.pl/astrofotografia/images/Equipment/montaz_paralaktyczny_jarzmowy3e.jpg

http://indexhamal.pl/astrofotografia/images/Equipment/montaz_paralaktyczny_jarzmowy3f.jpg

pozycja robocza

http://indexhamal.pl/astrofotografia/images/Equipment/montaz_paralaktyczny_jarzmowy3g.jpg

 

Silnik krokowy z drukarki wisi na miękkim wysięgniku tłumiącym drgania, na sprężynach nie przenoszących drgań, połączony jest z głowicą przekładniową z kserokopiarki miękkim gumowym przegubem który nie przenosi drgań i dodatkowo wygładza kroki silnika krokowego, na końcu przegubu jest koło zamachowe które ostatecznie wygładza przebieg obrotowy.

 

Stosuję pełne kroki silnika krokowego, gdyż generują drgania łatwiejsze do zwalczenia, sterowanie silnika mikrokowowe powodowało mikrodrgania których ogarnięcie w stopniu zadowalającym nie było możliwe.

 

 

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, HAMAL napisał:

Stosuję pełne kroki silnika krokowego, gdyż generują drgania łatwiejsze do zwalczenia, sterowanie silnika mikrokowowe powodowało mikrodrgania których ogarnięcie w stopniu zadowalającym nie było możliwe.

Z jaką częstotliwością robisz te pełne kroki? Szczerze mówiąc dziwi mnie to co piszesz, bo mikrokroki są często sugerowanym rozwiązaniem problemu nadmiernych drgań, widać u Ciebie jest na odwrót?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze tego opisu nie napisałem, a już wiedziałem, że dwie strony będę musiał Tobie udowadniać, że mam rację :D jak ja nienawidzę mieć racji w takich sprawach :wacko: Byłem pewny, że człowiek z Twoją praktyką od razu podchwyci wątek. Chyba zastosuję Twoje rozwiązanie ;)

 

Nie rozwal mi proszę tego tematu dalszymi postami, proszę :flowers:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też od silnika, skoku kroków, od prędkości jaką ma docelowo osiągać. Weźcie dowolny silnik krokowy i sterownik z płynną regulacją obrotów i połóżcie go luźno na cienkim blacie, zacznijcie zwiększać obroty to przekonacie się jak co jakiś czas wpada w częstotliwość rezonansową, inny silnik, te same obroty a te częstotliwości będą inne. Wiele zależy od wielu czynników. Uważam, że skuteczniej można zwalczyć moimi metodami pełne kroki, niż zmniejszyć drgania tego samego silnika mikrokrokami, stąd droga która poszedłem, bo rezultat końcowy jest korzystniejszy i tylko on się liczy.

 

Drgania od mikrokroków są wredniejsze, trudniej je ogarnąć, takie jest moje doświadczenie.

 

 

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, HAMAL napisał:

Jeszcze tego opisu nie napisałem, a już wiedziałem, że dwie strony będę musiał Tobie udowadniać, że mam rację :D jak ja nienawidzę mieć racji w takich sprawach :wacko: Byłem pewny, że człowiek z Twoją praktyką od razu podchwyci wątek. Chyba zastosuję Twoje rozwiązanie ;)

 

Nie rozwal mi proszę tego tematu dalszymi postami, proszę :flowers:

Ależ Ty drażliwy. Zostaw na boku moją praktykę, bo przez ten czas czegoś się jeszcze nauczyłem. A co do rozwalania tematu to sam zaczynasz postując tłumienie drgań krokowca w dziale "Głęboki Kosmos". Postujesz coś na forum - oczekuj dyskusji, chyba Cię to nie dziwi?

 

Napisałeś:

Cytat

Stosuję pełne kroki silnika krokowego, gdyż generują drgania łatwiejsze do zwalczenia, sterowanie silnika mikrokowowe powodowało mikrodrgania których ogarnięcie w stopniu zadowalającym nie było możliwe.

Więc chcę dopytać się: dlaczego nie było możliwe? Jak próbowałeś? 

 

Pytam się po prostu o częstotliwość Twojego sterowania. Sam chcę uniknąć podobnych problemów, dlatego pytam. Żeby nie wyważać otwartych drzwi.

Tutaj jest bardzo ciekawe porównanie DRV8825 i A4988: https://hackaday.com/2016/08/29/how-accurate-is-microstepping-really/

Sugeruje ono, że A4988 dużo bardziej się nadaje do mikrokroków (wykres wygląda na gładszy). Sam z doświadczenia wiem, że DRV rzeczywiście "rwie" bardzo przy mikrokrokach > 1/8. Teraz przechodzę do A4988 i oczekuję poprawy przy 1/16 krokach, ale może wniesiesz jakieś światło do tematu.

Nie wydaje Ci się, że warto by spróbować? Jak nie będzie działać to Ci oddam te 8zł :)

 

Edytowane przez Behlur_Olderys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem, z mojej praktyki one są wredniejsze, lepiej się niosą po konstrukcji, aby wyemitować swoją energię w odpowiednio zgranych rezonansowo miejscach, dłużej wygasają. Nie przekładaj doświadczeń drukarzy 3D i innych urządzeń na konstrukcje optyczne o małym stopniu zwartości.

 

Wiesz jak tuba teleskopu gra muzykę graną przez silnik krokowy? Wiec co się dziele z LW zawieszonym na cienkim pająku gdy dotrą do niego Twoje mikrokroki? Szukacz? (ja już nie mam szukacza, celuję skalami montażu) itd itd itd

 

 

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
  • 1 rok później...

M110 :) Możecie kwestionować specyficzną obróbkę zdjęcia, ale nie detale w okolicy jądra, mam na myśli słabe gwiazdki. Nadto gromady kuliste (mimo wydobycia bardzo słabych gwiazd w centrum) samoczynnie w wyniku obróbki globalnej zaistniały jako niewyraźne mgiełki a nie wypalone krążki.

M110_ASI290MMC.png

 

Tu ładnie widać gromady foto HST

HST.thumb.png.80d776173793911c483eb455e4cea315.png

A tu ładnie można wyłowić gromady i słabe gwiazdki foto HST

m110.png.5f969341f1a28b16e03411d722dcd4c1.png

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 4
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
Teraz, HAMAL napisał:

Wszystko jest w linkowanym temacie, ale mogłem w sumie napisać. Lepsze foto to HST specjalnie dopasowane, gorsze foto jest moje, HST pochodzi z ok 2000r, moje 2019, animacja pokazuje jak w tym czasie urosła M1 :) 

Dzięki za info, oczywiście mam świadomość ekspansji Kraba. Chodziło mi bardziej o widoczną różnicę w ilości samych gazów, ale teraz już wszystko wiadomo. Nie pokusisz się o foto co roku tego samego obiektu, z tym samym setupem? Taki projekt na dekadę lub dwie :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Tuvoc napisał:

Nieżle. A skąd taka różnica pomiędzy oboma zdjęciami w ilości zarejestrowanych gazów?

Ilości gazów, czy ilości szumu tła? ;)

 

5 godzin temu, HAMAL napisał:

gorsze foto jest moje, HST pochodzi z ok 2000r, moje 2019, animacja pokazuje jak w tym czasie urosła M1 :) 

Sprawdźmy, o ile urosła.

1 ly = 63241 au, 1 au ~ 150 000 000 km

Odległość do M1 to ok. 6500 ly, a jej przybliżona średnica to ok. 11 ly (695651 au), co daje ok. 6' średnicy w wizualu.

M1 podobno rozszerza się z prędkością ok. 1500 km/s.

Na przestrzeni 19 lat jej rozmiar wzrósł więc o 899 391 600 000 km = 5996 au.

Więc przez te 19 lat rozmiar M1 zwiększył się o 5996/695651 ~ 0,00862 = 0,862 %.

Tak więc oznacza to wzrost średnicy obserwowanej o ~ 3,1"

 

Naprawdę sądzisz, że taką różnicę można zauważyć na prezentowanych fotkach? ;)

 

W dniu 18.01.2020 o 22:28, HAMAL napisał:

Zainspirowany TEMATEM JOLO popełniłem własną animacją z użyciem mojej M1, wyszło przyzwoicie :) sami oceńcie

A tak w ogóle, to dla mnie materiał super ciekawy. Gratulacje! :like:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, diver napisał:

Naprawdę sądzisz, że taką różnicę można zauważyć na prezentowanych fotkach?

Hmm, jeśli mgławica ma 6' = 360" średnicy i przyrosła o 3,1", czyli o 0,86%, to przy wielkości jak na zdjęciu (ok. 1024 piksele rozciągłości w poziomie) daje to rozdęcie o ok. 8 pikseli. Zauważyć by się dało ;)

 

Tutaj time lapse z jednego setupu:

https://kottke.org/18/02/a-time-lapse-video-where-you-can-actually-see-the-crab-nebula-expanding

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.