Jump to content

Recommended Posts

Kolejny ciekawy soft do przetrenowania. Wersja trial 30 dni. Rejestracja zajmuje chwilę. Podobnie jak PixCore soft opiera się na Javie. Niestety nie ma możliwości wyboru ścieżki do instalacji więc jeśli ktoś ma w nazwie  konta dziwne znaki typu Ż,Ó itp musi go przenieść do katalogu o prostszej nazwie. Ja wrzuciłem na D:/Astropixel.

Właśnie przerabiam każdy krok po kroku. To co ma z dobrych udogodnień to analiza jakości gwiazdek Analyze Star. Przetwarza każdą klatkę i sam wybiera najlepszą klatkę referencyjną. Składa mozaiki. Wyciąga Bad pixel Map. A to co mi się bardzo podoba to podgląd na żywo DDP ale ! : oprócz DDP program w locie może zaaplikować klatki kalibracyjne bias, dark, flat lub bad pixel map. Jak na razie tyle. Jak się coś pojawi ciekawego to opiszę. Nie mogę się doczekać wynikowego stacka żeby móc porównać z Maximem albo PixCore.

https://www.astropixelprocessor.com/

• Like 6

Zrobiłem całą kalibrację od początku w tym sofcie dla obszaru TR37. Program ma świetny algorytm do usuwania LP. Polecam przetestować. Nie opisuję bo na stronie jest dużo video tutoriali. Jest dostępna nowa wersja 1.046. Nie pobierajcie 1.045 bo jest z błędami i wyskakuje przy stakowaniu błąd Javy.

Po skalibrowaniu materiału Ha,SII i OIII jako RGB + Ha jako L - taka landryna + 2 smaczki w skali 1:1

Untitled-1.png.b6a8ea978202ec171468d7922c7cc03d.pngUntitled-2.png.e9c03f058c79145e9d277fac1314d30d.png

TR37_LRGB_FL_1080.jpg

Edited by _Spirit_
  • Like 3
  • Love 1

Ciekawa, tansza alternatywa dla Pixinsight. Wlasciwie jest to nowy software i bardzo obiecujacy.

Ostatnie M81/82 się stackują. Zobaczymy, co z tego wyjdzie.

36 minut temu, Lynx napisał:

Ciekawa, tansza alternatywa dla Pixinsight. Wlasciwie jest to nowy software i bardzo obiecujacy.

Oj do Pixa mu daleko. Ale program jest w wersji rozwojowej.

1 minutę temu, Iluvatar napisał:

Ostatnie M81/82 się stackują. Zobaczymy, co z tego wyjdzie.

A stackujesz z jaką opcją WEIGHTS? Ja zrobiłem SNR 

Na razie robię kalibrację i ogólnie sprawdzam, co jest dostępne w programie.

To nie jest program, który w obecnej formie może zastąpić Pixa. W nim raczej zrobimy stack + DDP. Kwestia zapoznania się z wszystkimi dostępnymi opcjami.

Udało ci się zmienić ilość wykorzystywanego RAMu? U mnie jest domyślnie 2 GB, ale nie mogę wybrać innej wartości. Tzn. teoretycznie mogę, ale w oknie głównym nie zmienia się wartość.

Zmieniasz wartość i restart potrzebny. Ale nie zauważyłem żeby potrzebował więcej niż 2GB. 

Edited by _Spirit_

OK, tak myślałem. A stackuję z WEGHTS ustawionymi na Quality, za radą twórcy co do stackowania większej liczby klatek.

27 minutes ago, Iluvatar said:

Na razie robię kalibrację i ogólnie sprawdzam, co jest dostępne w programie.

To nie jest program, który w obecnej formie może zastąpić Pixa. W nim raczej zrobimy stack + DDP. Kwestia zapoznania się z wszystkimi dostępnymi opcjami.

Udało ci się zmienić ilość wykorzystywanego RAMu? U mnie jest domyślnie 2 GB, ale nie mogę wybrać innej wartości. Tzn. teoretycznie mogę, ale w oknie głównym nie zmienia się wartość.

Ja mysle i mam nadzieje ze to poczatek czegos naprawde fajnego.. Na razie Pixinsight na pewno nie zastapi ale w przyszlosci kto wie... ;)

Ja zrobiłem stack SNR i wersja zdjęcia które wstawiłem jest praktycznie bez odszumiania.

U mnie niestety tak, jakby pominął kompletnie flaty, tzn. został gradient i paprochy na całym zdjęciu.

10 minut temu, Iluvatar napisał:

U mnie niestety tak, jakby pominął kompletnie flaty, tzn. został gradient i paprochy na całym zdjęciu.

A zrób podgląd DDP z klatkami kalibracyjnymi czy się coś zmienia. U  mnie flaty ok.

Edited by _Spirit_

No właśnie to jest problem. Wygląda to tak, jakby nie została zrobiona poprawnie kalibracja.

U mnie lepiej wygląda materiał bez Bad Pixel Map - zwykły master dark.

Edited by _Spirit_

Ja spróbuję zrobić kalibrację w IRISie, a reszta już poleci w APP.

Wiecie może, czy on potrafi zrobić lokalną alignację, tak jak Pix? Takie coś, żeby podeformować zdjęcie, a nie tylko przesunąć i obrócić, co sprawdzi się przy problemie ze zgraniem klatek o różnych wadach geometrycznych?

Ma Distorition correction jeśli Ci o to chodzi. Można parametrem wpłynąć na dystorsję albo wgrać model dla obiektywu/kamery.

8 minut temu, _Spirit_ napisał:

Ma Distorition correction jeśli Ci o to chodzi. Można parametrem wpłynąć na dystorsję albo wgrać model dla obiektywu/kamery.

Nie do końca.Chodzi mi o sytuację skopanej kolimacji, czyli niesymetrycznych różnic. I wtedy, jak robię klatki przed i po flipie, to nie da się ich zgrać.

Ja z flipem radzę sobie w ten sposób że w CCD zaznaczam klatki które chcę obrócić (opcja Y lub N w kolumnie include) robię rotację na wybranych klatkach i opcja Save data - All. Później składam.

Jak mam materiał w całości z Maxima to składam czasami z opcją Astrometry i jest ok.

Nie problemem jest obrócenie klatki. Problemem jest geometria tych klatek. Jeśli kolimację mam rozwaloną z prawej strony, to po flipie jest to już lewa strona (znaczy się z przeciwnej strony foconego obiektu). Z tego względu, alignacja poprawna dla lewej strony nie dopasuje gwiazd z prawej, bo są inaczej rozciągnięte itp.

Radzę sobie tak, że unikam flipa jak ognia :) Albo focę po flipie już inny obiekt.

30 minut temu, _Spirit_ napisał:

CCD Stack ma takie coś.  Pix też.

No właśnie szukam czegoś jak najtańszego :) A najlepiej darmowego... Bo nawet Autostakkert darmowy to ma, ale tylko na planetach itp działa.

Witam,

Przepraszam ze odkopuję ale ostatnio wpadłem na ten program i chciałbym się dopytać o opinię o nim. Jak to teraz wygląda? Od momentu ostatniego posta chyba trochę nowych rzeczy sie w nim pojawiło. Ktoś go używa? Jak wypada stackowanie i edycja w porównaniu do DSS i Pixinsight? Warte jest wydania pieniędzy?
Nie mam niestety materiału żeby sprawdzić 30 dniowy trial, ale za jakiś czas kupuję Star Adventurera i zastanawiam sie w co lepiej zainwestować, Pixinsight czy APP?

Pozdrawiam.

W PX robisz prawie wszystko ale jest drogi.

W APP kalibracja, normalizacja, stack, podstawowe funkcje crop, bardzo dobre wyrównanie tła, korekcja winiety, balans tła i kolorów, mozaiki. Polecam video tutoriale na stronie.

Edited by _Spirit_