Skocz do zawartości

Luźny rotator w FeatherTouch


Krzychoo226

Rekomendowane odpowiedzi

Mam taki problem z rotatorem: niezależnie jak mocno skręcę śruby które powinny blokować obrót rotatora wciąż jestem w stanie obrócić focuser. Powiedzmy że opór byłby wystarczający do wizuala, ale przykręcając kamerę z osprzętem koło filtrowe stanowi wystarczające ramię by obrócić focuser. Muszę bardzo ostrożnie dokręcać gwinty, nie wspominając o kablach silnika krokowego. Moonlite nie cierpiał na taką przypadłość. Może coś przegapiłem i istnieje jakaś śruba blokująca rotator "na amen"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konkretnie to ten model: http://starlightinstruments.com/store/index.php?route=product/product&path=37_54&product_id=64

 

Tu jest nieco więcej zdjęć: http://starlightinstruments.com/store/index.php?route=product/category&path=101_104

 

Ja zdjęcia będę mógł zrobić pewnie najszybciej za 2 tygodnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z opisów zdjęć pod drugim linkiem wynika, że śrubki mają nylonowe zakończenia.

Jeżeli jest nasmarowane, to może wystarczyłoby usunięcie smaru.

Jeżeli nie to trzeba by dorobić zakończenia z materiału, który ma wyższy współczynnik tarcia po aluminium niż poliamid.

Edytowane przez bartolini
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem dokładnie ten fokuser, wiec podzielę się swoimi uwagami. Faktycznie przy lekkim dokręceniu tych trzech śrub blokujących, fokuser pod ciężarem kamery obracał się samowolnie i dlatego trzeba było użyć sporej siły w celu uniknięcia samowolnego obrotu fokusera. Wisiało na nim spokojnie 4kg i po takim dokręceniu nic już się nie obracało. I żeby było jasne. Nie da się tego dokręcić "na amen". Po prostu te trzy śruby dociskające do tuby fokusera są zakończone nylonowymi łebkami, a te nie są w stanie wytworzyć wystarczającej siły tarcia ze śliską powierzchnia fokusera, o czym zresztą wspominał Bartolini. I również przychylam się do rady, abyś dobrze wyczyścił łebki tych śrub dociskających i powierzchnie,  do której dociskają. A i jeszcze ten teflonowy (niebieski) pierscien widoczny na zdjeciu ponizej, bo on tez jest posmarowany.

A30-1903-1-500x500.jpg.119610c924828c448ff90e57a282def1.jpg

Edytowane przez Tomasz_Habaj
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Krzychoo226 napisał:

Zrobię tak jak radzicie, obecnie gdy dociągam gwinty muszę robić z wyczuciem, bo te śruby nie trzymają zbyt mocno.

To z tym już nic nie zrobisz, gdy śruba jest "przekręcona". Ewentualnie możesz ją lekko usztywnić, wkręcając w gwint dodatkowo jakieś mega cienkie włókno.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.