Skocz do zawartości

SLOAN filter prodżekt :)


HAMAL

Rekomendowane odpowiedzi

No to się teraz wysforowałeś. Ale efekty nadzwyczajne, jak na "domowe" środki. Podziwiam - za pierwszy sprawdzian w postaci gotowego obrazu, a nie tylko plany, za pomysłowość i za determinację. Jakże uroczo wygląda ten biały karzeł w centrum - błękitny. Przypuszczam, że Bellatrix będzie tą barwą zachwycona.

Jedna jaskółka, czytaj: mgławica, paletę SDSS już czyni, ale trzymam kciuki za kontynuację projektu. Powodzenia i lepszych warunków.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomniałem sobie ( trochę to trwało...:) ), że dawno temu, chyba w "Młodym Techniku" był artykuł o wykonaniu amatorskich filtrów z zastosowaniem różnych dostępnych w handlu przedmiotów. Nie tylko w postaci płynów, ale raczej rozpuszczanych w różnych płynach związków organicznych. Szczegółów nie pamiętam, ale podobno działały.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kluczem jest uszczelnienie wszystkiego, ja w tym celu zastosowałem klej Butapren, co ciekawe nie uszkadza mi powłok na filtrach. Smarujemy po obwodzie tulejkę i szybko kładziemy filtr, obracamy troszkę aby klej się rozprowadził i dokręcamy pierścieniem dociskowym (z tulejek filtrowych), odstawiamy do wyschnięcia. Trudniejsza jest druga strona, aby zamknąć całość. Smarujemy brzeg klejem, szybko ale ostrożnie napełniamy strzykawką płynem z meniskiem wypukłym, kładziemy filtr, aby wypchnął nadmiar płynu, ale tak aby nie złapał powietrza, dociskamy go do kleju i szybko zakręcamy pierścieniem dociskowym z tulejek filtrowych. Ja takich tulejek mam sporo, używam ich do wielu celów, wykupuję okazyjnie mniej pożądane wratteny na giełdzie, szkiełka idą do pudełeczka na piankę a tulejki do roboty :)

Dodatkowo wspomnę, że ja użyłem płynu AJAX Triple Action starszy model, obecnie sprzedaje się Optimal 7, ale wydaje mi się mniej klarowny, pewnie to wina tych 4 akcji więcej ^_^

 

  • Lubię 7
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, HAMAL napisał:

:)

 

Liczę na Qbanosa i jego iTeleskop, jeśli spotkamy się kiedyś na tym samym obiekcie to będzie okazja porównać zdjęcia z oryginalnych filtrów i mojej kombinacji :)

 

Z ciekawości poskładałem na szybko to co mamy naświetlone dla M27. To w sumie tylko półprodukt, ale chyba różnicy wielkiej nie ma pomiędzy Astrodon SLOAN i Hamal Ajax. Może na gwiazdach widać u Ciebie więcej zielonego. Ja kalibrowałem na białą gwiazdę. Niestety ostrość mieliśmy nie najlepszą. Ciekawe czy tak samo mało różnicy byłoby dla tych słabych partii mgławicy, ale na to porównanie jest za słaby sygnał.

 

CDK 12.5" f/8, FLI PL-16803, Paramount

i': 15x150 sek

r': 13x150 sek

g': 15x150 sek

 

Crop, 1:1:

M27_IRG.thumb.jpg.ddc97b21cc90299ac7fc375dee46a78b.jpg

  • Lubię 4
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie że jesteś :) będę miał co porównywać :D Ja robiłem to na granatowym letnim niebie, więc mogę mieć lekkie przekłamanie balansu kolorów a balansowałem tłem, powtórzę eksperyment jak wróci astronomiczna noc :) 

 

Teraz zapisz/obróć/mojeTojemojeTwoje :)

 

edit

 

Widzę teraz że faktycznie mam tyci za zielone tło, muszę poprawić :) ale kolorystyka gwiazd jest praktycznie identyczna a to oznacza że warto pracować nad tematem dalej :D  Kocham kolor gwiazd ze SLOAN-a :)

 

 

Myślałem, że skręcałeś drugi dekiel w tulejkę zanurzoną w miseczce z płynem, żeby nie było pęcherzyków. Ale fakt problem byłby z uszczelnieniem.

Myślałem o uszczelkach z cienkiej gumki, ale miałem z nimi same problemy przy zakręcaniu więc stanęło na kleju

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.