Jump to content

Centrum Nauki z planetarium w Szczecinie (plany)


Recommended Posts

Cytuj

Centrum Nauki przycumuje na Łasztowni

 

Trzy poziomy wystawiennicze, planetarium, sale edukacyjne i konferencyjne – łącznie blisko 3,6 tys. mkw. powierzchni ekspozycyjnej przybędzie w Szczecinie.

 

– Idea nabiera rozpędu – zapewnia Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego, dodając, że Szczecińskie Centrum Nauki będzie miejscem morskiej przygody, okazją do spotkań ludzi ciekawych świata i szansą na rozbudzenie zainteresowań technicznych. – A wszystko ujęte w przepięknej architekturze. Chcemy, aby budynek stał się kolejnym symbolem nowoczesnej architektury w Szczecinie, obok Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza i Centrum Dialogu Przełomy.

 

Centrum nauki zapowiada się na instytucję o morskim charakterze – w znacznej części zostanie poświęcone historii bałtyckiej żeglugi i szkutnictwa. Głównym założeniem koncepcji architektonicznej budynku (autorstwa Piotra Płaskowickiego) jest więc nawiązanie do tematyki i funkcji nowej instytucji – dlatego wysoka na 14 metrów bryła będzie przypominać kadłub statku o powierzchni użytkowej 7,5 tys. mkw. Blisko połowę z tego zajmie ekspozycja.

 

Istotną rolę edukacyjną ma pełnić planetarium, które obejmie trzy kondygnacje i pomieści m.in. 60-osobowe kino 5D (w którym projekcje filmów 3D mogą być wzbogacone o ruch foteli oraz dodatkowe efekty, takie jak podmuchy wiatru czy zapach).

 

Projektanci zaplanowali również wrażenia bliższe natury, w postaci tarasu z widokiem na Wały Chrobrego i Odrę na najwyższym pokładzie.– Traktujemy go jako agorę miejską. Będzie otwarta, osoby spacerujące będą mogły wejść na górę i podziwiać widoki niezależnie od godzin działania samego centrum nauki – wyjaśnia Piotr Płaskowicki. Dodaje, że przy okazji będzie można też poznać sposób wykonania budynku. – Odsłonimy całą technikę, aby każdy mógł zrozumieć, jak złożonym organizmem jest taki obiekt i jak wiele ma składowych elementów.

 

Szczecińskie Centrum Nauki powstanie dzięki funduszom Unii Europejskiej.

 

– Zakładamy, że budowa będzie w 85 proc. sfinansowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego – informuje Olgierd Geblewicz, dodając, że być może także prace nad wystawą stałą uda się częściowo sfinansować ze środków unijnych.

 

W tym roku ma zostać przygotowana dokumentacja, która umożliwi rozpoczęcie przetargu i wybranie generalnego wykonawcy. Rozpoczęcie prac budowlanych przewidywane jest na rok 2018. – Chcielibyśmy, aby udało się uruchomić centrum w 2020 roku, ale mamy świadomość, że będzie to zależało także od tego, jaką treścią będziemy chcieli je wypełnić – dodaje marszałek.

 

O treści zadecydują m.in. zachodniopomorskie uczelnie – w nowym CN znajdzie się miejsce na prezentację ich osiągnięć. List intencyjny w tej sprawie podpisali rektorzy Akademii Morskiej w Szczecinie, Akademii Sztuki, Politechniki Koszalińskiej, Uniwersytetu Szczecińskiego, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, a także dyrekcja Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Źródło: http://www.rp.pl/Zycie-Pomorza-Zachodniego/306229828-Centrum-Nauki-przycumuje-na-Lasztowni.html#ap-1

Link to comment
Share on other sites

 • 11 months later...

Plany budowy MCN (Morskie Centrum Nauki) i planetarium coraz bardziej się konkretyzują.

Ostatnio zebrałem informacje na temat planetarium przy MCN oraz historii i najnowszej technologii "planetaryjnej" - szczegóły w załączonym PDF'ie. 

 

MCN powstanie około roku 2020-2021, a pierwszy seans rok/dwa w planetarium później?

Nowoczesne_Planetaria.pdf

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 44 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.