Skocz do zawartości

Porównanie refraktora APO z Newtonem


Grzędziel

Rekomendowane odpowiedzi

Wielu z nas zadaje sobie to pytanie co wybrać do astrofotografii. Czy droższy, mniejszy, i znacznie mniej kłopotliwy w użyciu refraktor APO, czy też może znacznie tańszy, większy ale wymagający dużo większej troski teleskop Newtona. Ponieważ posiadam takie oba teleskopy postanowiłem zrobić test porównawczy. Wykonałem 2 zdjęcia tego samego obiektu (gromada galaktyk Abell 2151) w takich samych warunkach pod doskonałym niebem. Zdjęcie Newtonem w Stężnicy a refraktorem z Darowa (Beskid Niski). Oba zdjęcia naświetlane były po 90 minut. Prezentuje je po przeskalowaniu do zbliżonej wielkości.

 

Bohaterami porównania są:

zdjęcie 1. Refraktor TS APO 102Q -astrograf typu flat field, układ sześciosoczewkowy.   D=102mm F=520 mm  

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p7331_TS-Optics-Imaging-Star-102-mm-f-5-1---6-element-Flatfield-APO-Telescope.html

 

zdjęcie 2. Newton TS-Optics 8" f5 UNC  D=200mm F=1000 mm + korektor komy Baader MPCC MKIII  

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p5032_TS-Optics-8--f-5-UNC-Newtonian-Telescope---Carbon-Tube---made-in-Germany.html

 

Oba zdjęcia na tym samym montażu (AZ-EQ6) a fotony zbierał ten sam Canon 750D

 

Sam nie komentuję, bardzo jestem ciekaw Waszej opinii.

594d93609d097_Abell2151porwnanie1.jpg.03237c48ac90bcdbc1eb6b5bdf28e8b5.jpg594d9379489ba_Abell2151porwnanie2.jpg.7897bd65d8f765da00beb050f76cce2f.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko stwierdzić. Czy zdjęcia były tak samo kalibrowane, balansowane itd....

Według mnie sygnał z newtona jest lepszy . Na zdjęciu z APO widać taki gruboziarnisty szum? Kaszka. Nie wiem jak to określić... Ja tak mam z ASI 1600 MMc kiedy materiału jest za mało. 

Wydaje mi się że światłosiła dużo tutaj ma do powiedzenia.

 

EDIT.

Po sprawdzeniu linków światłosiła prawie ta sama. Preprocessing?

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga fotka jest ciut nieostra Piotrek.

Moje zdanie jest niezmienne od lat - Newton to duża apertura ale i duże kłopoty. Dobry APO to małe kłopoty ale duże pieniadze.

Dobry APO to albo guadruplet ( ale wtedy w normalnej cenie mamy mała aperturę, są quadruplety 130 mm  w cenie dobrego auta) albo markowy dublet do małych matryc.

Newtonem nie fotografowałem nigdy DS bo zawsze przerażał mnie problem ugięć, kolimacji i wielkości sprzętu wymuszającej odpowiedni montaz itp itd.

Refraktorów miałem w rękach kilka - od niesławnej pamięci Meade 152/760 , przez kilka róznych TS  do FSQ 106 i FS 128. Wszystkie łatwe do opanowania ( za wyjątkiem Meade oczywiście) i w pełni pokrywające się z oczekiwaniami.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.