Skocz do zawartości

Częściowe zaćmienie Słońca w Brwinowie.


Gość Aquarius

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Aquarius

Serdecznie witam wszystkich obserwatorów.

 

Podobnie jak w pobliskiej Warszawie, pogoda w Brwinowie była znakomita. Zaćmienie obserwowałem teleskopem Newtona 250/1170 mm z filtrem foliowym na wejściu i filtrem H-beta przy okularze zoom 24/8 mm Soligora (ten sam zestaw, co przy przejściu Merkurego). To była naprawdę niesamowita jazda ;D. Zwłaszcza nierówności na brzegu tarczy Księżyca (rzecz ciekawa, że o wiele lepiej widoczne niż np. podczas pełni), ,,gryzące'' detale plam, zrobiły na mnie kolosalne wrażenie. To było coś wspaniałego! Przypomniało mi to moją wyprawę na zaćmienie w 1999 roku do Francji (chyba jeszcze gdzieś jest na stronie PTMA Warzawa moja relacja z Verdun). Niestety nie obyło się bez problemów technicznych. Ze względu na okoliczne przeszkody terenowe, obserwacje prowadziłem z mojego balkonu na pierwszym piętrze. I tu wynikł problem wyniesienia ,,paszczy'' prawie poziomo ustawioneggo (na Dobsonie) teleskopu ponad poziom balustrady!!! Z braku czegoś lepszego w ruch poszły pastikowa miska i wiaderko na śmieci. Na tak zaimprowizowanym ,,postumencie'' stanęło ok. 40 kg teleskopu! Niestety chwiejność tej ,,konstrukcji'' skutecznie uniemożliwiła robienie jakichkolwiek zdjęć :(. (Na przyszłość, aby nie pluć sobie w brodę, muszę pomyśleć o jakiejś stabilnej podstawie). Nie polecam nikomu takich improwizacji, gdyż może to się skończyć ,,ciężką śmiercią'' zarówno obserwatora, jak i teleskopu!

 

A tak w ogóle, to maj był dla mnie bardzo udanym, pod względem obserwacyjnym miesiąccem :D :D :D.

Z ciekawszych obserwacji to:

01.05-05.05 Kudłacze- trzy komety i dużo M i NGC.

07.05 Brwinów- przejście Merkurego przed tarczą Słońca.

31.05 Brwinów- częściowe zaćmienie Słońca.

 

Pozdrawiam i życzę Wszystkim czystego nieba.

 

Aquarius

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrocław też obserwował zaćmienie ze Wzgórz Trzebnickich. Sprzętu specjalnego nie mieliśmy, ale Dawid zrobił dużo udanych zdjęć. Dla nas maj też był bardzo udany, gdyż byliśmy w Jeziorach, a wcześniej w Jodłowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.