Jump to content

Jaki Barlow do maka 102/1300 i ASI 120MM


Recommended Posts

Mam wielką prośbę do użytkowników soczewek barlowa z grupy eco.

Zastanawiam się nad zakupem czegoś do mojego kieszonkowego maka 102/1300 żeby nieco zwiększyć jego możliwości przy polowaniu zwłaszcza na Księżyc, oraz trzy pozostałe możliwe w tym układzie planety Wenus, Jowisz i Saturn.

Zazwyczaj focę z balkonu, więc warunki totalnie losowe i o dużych ogniskowych nie ma mowy, ale czasem zdarza się, że sąsiedzi okien nie otworzą a auta nie przejadą i można spróbować nakręcić kilkunastosekundowy materiał, a czasem wyjeżdżam do teściów, więc mogę trafić na super warunki.

Moje nieśmiałe próby z badziewnym, starym telekonwerterem x2 daje poniżej (warunki nie byłe tragiczne, ale to nadal były warunki dalekie od ideału).

Ponieważ takie badziewie dało mi aż tak dobre rezultaty, stwierdziłem, że przy mojej częstotliwości focenia (rzadko, oj rzadko) nie ma sensu wykładać kasy w drogie barlowy.

Znalazłem dwóch kandydatów, tylko że jeden jest o krotności x2, a drugi już o krotności x2,5.

 

1. Barlow x2 -> https://deltaoptical.pl/blizej_nieba/soczewka-barlowa-delta-optical-gso-2x-125,d2341.html

 lub jego klon w wersji GSO -> http://astrokrak.pl/491-soczewka-barlowa-125q-gso-2x-.html

2. Barlow x2.5 Apo -> https://deltaoptical.pl/blizej_nieba/apochromatyczna-soczewka-barlowa-delta-optical-gso-25x-125,d2340.html

lub jego klon w wersji GSO -> http://astrokrak.pl/barlowy/1183-soczewka-barlowa-125-gso-25x-.html

 

Mój dylemat polega na tym, że nie wiem, czy ten barlow o krotności x2 jest o wystarczająco dobrej jakości, żeby się nie martwić. Jego zaletą jest to, że sam element można odkręcić od tulei i zakręcić np bezpośrednio do okularu, co daje krotność 1,5x.

Pytanie brzmi: czy krotność x2,5 w przypadku tego drugiego barlowa nie będzie zbyt duża, bo to w końcu tylko mały mak, a światło f/32.5 może być jednak przegięciem, nawet dla kamerki ASI 120mm!

Czy przy takich efektach jak poniżej z badziewnym telekonwerterem x2 warto ryzykować barlowa x2.5 (zwłaszcza że to niby APO) czy zostać przy krotności x2 ale achro?

Będę bardzo wdzięczny pomoc :)

 

Pozdrawiam :Beer:

Piotrek

 

P.S.

Moja obróbka Księżyca to raczkowanie, a materiału też było mało, więc proszę brać pod to uwagę oceniając jakość zdjęć ;)

 

Zdjęcie bez telekonwertera:

 

21_33_49_g8_ap8_conv_a.jpg.379cfc9ea81ec1c1c59429097a1fe163.jpg

 

Zdjęcia z telekonwerterem:

 

21_55_10_g2_ap19_conv_b.jpg.9741188bf3926895260208ceb71797e1.jpg21_57_09_g2_ap29_conv_a.jpg.88583f49ae26f5c89d89e16ad882afc4.jpg22_07_47_g8_ap7_conv_a.jpg.50e8b40af7b336d61f78dcce558f8034.jpg

 

Link to post
Share on other sites

Ostatnio się zastanawiałem do maka180 i kupiłem q-barlow 2.25 baadera. Nie chciałem iść OSC ponad f/30, a soczewka wkręcona w dość długą tulejkę zwo dała mi krotność ~1.8x.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 14 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 130 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Like
   • 250 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 85 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.