Skocz do zawartości

Jak byłoby na Ziemi, gdybyśmy na miejsce Słońca postawili inną gwiazdę?


McGoris

Rekomendowane odpowiedzi

Jak wyglądałby nasz świat, gdyby zamiast Słońca postawili inną gwiazdę? Np. Syriusza, Arktura? Czy jakiegoś czerwonego karła? Jaka byłaby temperatura? Jak byłoby jasno?

 

Znalazłem jakieś przykładowe zdjęcie w Internecie i postanowiłem je przerobić dodając Słońce i inne gwiazdy (jakimś super grafikiem nie jestem :D). Symulacje dotyczącą temperatury zrobiłem w Space Engine.

 

Zacznijmy od Słońca. Tak wygląda obecnie nasza gwiazda:

 

1%2B-%2Bs%25C5%2582o%25C5%2584ce.jpg

Słońce

 

A teraz wstawmy na jego miejsce gwiazdę Syriusz (najjaśniejsza gwiazda na nocnym niebie).

 

2%2B-%2Bsyriusz.jpg

Syriusz

 

Co by się stało na Ziemi? Byłoby sporo jaśniej, a temperatura na jej powierzchni sięgnęłaby nawet 250 - 320°C. Usmażylibyśmy się.

 

A wstawmy teraz zamiast Syriusza inną gwiazdę, np. Procjon.

 

3%2B-%2Bprocjon.jpg

Procjon

Procjon(najjaśniejsza gwiazda Małego Psa) jest nieco większy od Syriusza, ale ma niższą temperaturę i jest mniej jasny. Pewnie byłoby ciut chłodniej i mniej jasno, niż gdyby był na niebie Syriusz.

 

Wsadźmy teraz gwiazdę Wega.

 

4%2BWEGA.jpg

Wega

Wega z powodu bardzo szybkiego obrotu wokół własnej osi jest lekko jajowata. Jasność i temperatura byłaby podobna jak z Syriuszem.

 

Teraz dam sporo większą gwiazdę - Oto Pollux - najjaśniejsza gwiazda z konstelacji Bliźniąt.

 

6%2Bpolux.jpg

Pollux

Byłoby baardzo jasno, a temperatura na Ziemi sięgałaby od 400 - 450 °C.

 

Dajmy jeszcze większą gwiazdę - pomarańczowego olbrzyma. Oto Arktur - najjaśniejsza gwiazda konstelacji Wolarza na miejscu naszej gwiazdy.

 

7%2Barkturus.jpg

Arktur

Gwiazda byłaby ogromna na niebie. Temperatura na Ziemi sięgnęłaby nawet 650 - 750 °C

 

 

 

 

 

Teraz dajmy sobie gwiazdy mniejsze od Słońca. Co jak wstawimy Proximę Centauri (najbliższa nas gwiazda) - czerwonego karła.

 

8%2Bproxima.jpg

Proxima Cen

Na Ziemi byłoby bardzo ciemno. Temperatura na Ziemi byłaby bardzo niska - ok. -200 - -150 °C

 

Zrobiłem jeszcze symulację układu podwójnego 61 Cygni (A i B) - dwa pomarańczowe karły.

 

9%2B61%2Bcygni.jpg

61 Cygni A (po lewej) i 61 Cygni B(po prawej)

Składnik B jest nieco mniejszy i chłodniejszy od składnika A. Temperatura na Ziemi wynosiłaby ok. -90 - -40 °C.

 

https://mcastronomia.blogspot.com/2017/06/mcgoris-54-jak-byoby-na-ziemi-gdybysmy.html

 

Jak wam się podoba? Z nudów zrobiłem.

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale, ale, pamiętajmy, że zmieniając mase gwiazdy "podmienianej" zmienili byśmy też orbitę Ziemi. To by wpłynęło dodatkowo na ilość otrzymywanej energii, miało by wpływ na prędkość obrotową naszego globu (z czasem) i skład atmosfery (z czasem), a to  znowu by namieszało zmieniając albedo i wprowadzając inne parametry efektu cieplarnianego. To nie takie proste :) 

 

Pozdrawiam.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.