Skocz do zawartości

Obserwacje mgławic i galaktyk


writer`

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, z góry proszę o łagodne potraktowanie. Mam pewien problem z obserwacja mgławic czy też galaktyk. Mój sprzęt to Synta 8" na dobsonie, od momentu zakupu wyposażyłem się już w różnego typu okulary, filtry itp. Itd. Mam wszystkiego typu programy wspomagające znalezienie obiektów na niebie, także nie mam problemu z wyszukaniem danego obiektu na niebie. Mam tylko jeden problem, jeśli namierzasz teleskop na daną galaktyke to w teleskopie widzę tylko jasno świecący punkt i to wszystko. Nie widać żadnych cech dla galaktyki, typu wir czy cokolwiek. Za mglawice szczerze mówiąc jeszcze się nie zabierałem, ale mam zamiar w najbliższym czasie. Wracając do tematu, proszę mi powiedzieć co robię nie tak? Czy może moje wyobrażenia na temat obserwacji są zbyt daleko sięgające? :) próbowałem różnymi okularami, 25, 11, 10, 5 - każda galaktyka jest świecącym punktem i tyle. Myślę, że kolimacje mam dobrą, gdyż planety są bardzo dobrze widoczne i jakość obrazu jest bardzo dobra. Proszę o jakieś wskazówki, także jeśli chodzi o wyszukanie i obserwacje mgławic, z góry dziękuję i proszę o wyrozumiałość, sprzęt posiadam zaledwie parę miesięcy i dopiero próbuje kategorii DS :)

 

Aha, obserwacji dokonywałem z balkonu na obrzeżach miasta jak i na totalnym odludziu :)

Edytowane przez writer`
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, writer` napisał:

 Czy może moje wyobrażenia na temat obserwacji są zbyt daleko sięgające? 

Wszystko na to wskazuje :) Aczkolwiek galaktyka nie może być jak to określiłeś "punktem" (takim matematycznym punktem jak gwiazda). Powinna być "chmurką", plamką, szarą poświatą. Wirowe struktury dla początkujących widoczne są właściwie jedynie w galaktyce M51. Być może wybierasz złe cele. Wybieraj te najłatwiejsze galaktyki typu M81, M82, M51, M31, NGC4565 itd.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę ukrywał, że wybierałem pierwsze lepsze galaktyki i nawet nie potrafię podać jakie to były. Problem w tym, że nie było różnicy między gwiazda a galaktyka (tak, jakbym czy czas patrzył na przykład na Arktura). Nie oczekuję pięknych obrazów jak z internetu, ale chciałbym chociaż dostrzec coś co pokaże, że to jednak jest galaktyka, a póki co wszystko jest tylko świecącą kropką. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz lornetkę to najpierw spróbuj nią. Później popatrz przez teleskop - będziesz miał przynajmniej odniesienie czego szukasz.

Dla mnie najłatwiejszym obiektem do znalezienia była M31 Andromeda. Już w badziewnej lornetce z Lidla można ją obejrzeć.  Okulary 25, 11, 10, 5 . Na początek 25 a nawet 35 mm powinno wystarczyć. 

Stellarium obowiązkowo.

 

A przede wszystkim sprawdź kolimację bo możesz się zdziwić. Jak nie wiesz jak poszukaj wątku o kolimacji w/g Hamal`a.

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie lornetki nie posiadam ale rozważam jej zakup w celu ułatwienia sobie obserwacji :) podczas ostatnich obserwacji poza miastem szukałem różne punkty zaznaczone na mapie jako M, ale każde wymierzenie w ten punkt kończyło się jak zawsze fiaskiem. Generalnie nie poddaje się, bo wiem że ten teleskop ma nawet nieźle możliwości, ale wszystko pewnie przyjdzie z czasem :) u mnie od tygodnia niebo nie pozwala nawet na obserwacje samolotu, bo ciągle chmury i deszcz. Mogę jeszcze prosić o jakieś małe wskazówki odnośnie mgławic? Generalnie, jeśli ktoś by miał chwilę czasu, to czy mogę prosić o jakieś zdjęcie czego ja w sumie mogę spodziewać patrząc przez mój teleskop? Chodzi mi mniej więcej jaki efekt mogę osiągnąć patrząc w okular :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie masz lornetki to w drugiej połowie nocy złap M 31 przez szukacz. Zobaczysz plamkę jaśniejszą w środku, ciemniejszą na zewnątrz. Przez Twój teleskop znakomita większość galaktyk (poza kilkoma najjaśniejszymi) będzie wyglądała właśnie tak. Nie sposób pomylić z gwiazdą, która w skolimowanym teleskopie wygląda jak szpileczka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No teleskop na pewno mam dobrze skolimowany na to wychodzi. Co do lornetki, myślałem nad TPL Giant 20x80, będzie ok czy polecicie coś innego? (tak na szybko, nie chce zakładać nowego tematu). 

 

Wracając do galaktyk, proszę mi powiedzieć czy będę w stanie dostrzec np. wir czy to tym teleskopem raczej nierealne? 

Edytowane przez writer`
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. jest za jasno, poczekaj z galaktykami do sierpnia, teraz poszukaj jaśniejszych gromadek jak M13, galakyki są zwykle nieco ciemniejsze i trudniejsze do znalezienia. Naucz się patrzeć zerkaniem (nie wprost na obiekt).

2. czy szukacz masz ustawiony w to samo miejsce, w które patrzy teleskop? - zawsze przed obserwacją sprawdzaj na jasnej, łatwej gwieździe

3. zielony laser baaaardzo się przydaje, zwłaszcza na początku. Ale z nim uważaj na siebie, innych i na samoloty.

4. Miałem tą lornetkę. Nawet z zielonym laserem. Pod ciemnym niebem w Borach Tucholskich było super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astrokarol, jak zobaczę takie obiekty jak na obrazkach powyżej to będę bardzo zadowolony. Teleskop mam 3 miesiące, także jestem świeżakiem :) mieszkam w Lesznie na obrzeżach miasta, w nocy średnie zaciemnienie. Generalnie kupiłem sprzęt żeby sobie patrzeć na planety, ale tak się w to wciągnąłem, że nawet zacząłem sobie amatorsko cykac zdjęcia planet i naszła chęć na większe wykorzystanie mojego teleskopu. 

 

------

 

2. Szukacz zazwyczaj ustawiam na Arkturze bo jasno świeci :)

 

3. No czytałem o zielonym laserze, niektórzy polecali, niektórzy odradzali, w efekcie odpuściłem zakup. 

 

4. No właśnie dziś w nocy złożyłem zamówienie na teleskopy.pl na tą lornetkę TPL, czekam na paczkę :)

 

 

Edytowane przez writer`
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, writer` napisał:

3. No czytałem o zielonym laserze, niektórzy polecali, niektórzy odradzali, w efekcie odpuściłem zakup. 

Bardzo polecam Ci zielony laser. Włączasz go na chwilę, wiesz dokładnie gdzie jesteś. To radykalnie przyspiesza wyszukiwanie obiektów.

Nie ma żadnych przeciwskazań do stosownia.

Jednie względy bezpieczeństwa i ewentualnego zakłócania innym obserwacji lub astrofoto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie u mnie w okolicy bardzo ciężko o kogoś do pomocy. Jeden znajomy ma ten sam sprzęt co ja, ale ma totalnie brak czasu na spotkanie, więc generalne jestem sam na polu bitwy i w sumie to sam się wszystkiego uczę od zera, ale to nic, w końcu się nauczę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, writer` napisał:

No właśnie u mnie w okolicy bardzo ciężko o kogoś do pomocy. Jeden znajomy ma ten sam sprzęt co ja, ale ma totalnie brak czasu na spotkanie, więc generalne jestem sam na polu bitwy i w sumie to sam się wszystkiego uczę od zera, ale to nic, w końcu się nauczę :)

Głupoty opowiadasz, przed chwilą zerknąłem na https://astropolis.pl/membermap/ i widzę, że co najmniej 2 aktywnych astro miłośników masz w okolicy:

napoleon - https://astropolis.pl/profile/16512-napoleon/

Bartosz - https://astropolis.pl/profile/27-bartosz/

Napisz do nich, na pewno pomogą Ci ustawiać i patrzeć przez Twój sprzęt. Księżyc przez 2 tygodnie będzie przeszkadzał w obserwacji DS-ów, ale gromad kulistych i mgławic planetarnych nie brakuje :D

Edytowane przez M.K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No akurat z mapy użytkowników nie korzystałem, bardziej bazowalem na moich znajomych których mam w mieście czy w okolicy :P

 

A właśnie, to prawda, że jak łysy na niebie świeci, to nie ma co się brać za obserwacje galaktyk czy mgławic bo ciężko będzie coś dostrzec? Rozumiem, że lepiej takie obserwacje prowadzić gdy lysego nie ma na niebie? :)

Edytowane przez writer`
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@writer`, czy wiesz jak się poprawnie wykonuje obserwacje? Znasz pojęcie adaptacji wzroku do ciemności?

 

Po pierwsze primo:

Ściągamy:

i czytamy dokładnie. Masz tam podane informacje o obiektach do obserwacji, czym obserwować, kiedy obserwować i wiele wiele innych

 

Po drugie primo:

Otwieramy:

i czytamy dokładnie i ze zrozumieniem. Jak nie rozumiemy to się pytamy :-)

 

Po trzecie primo:

wykazujemy się dużą cierpliwością i wyrzucamy z głowy obrazy jak z fotografii. Oglądamy Szkice!

https://astropolis.pl/?forumId=87

 

Po czwarte primo:

wykazujemy się dużą cierpliwością :-)

 

Po piątek primo:

korzystamy z wyszukiwarki na forum :-)

 

Paweł

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, writer` napisał:

No akurat z mapy użytkowników nie korzystałem, bardziej bazowalem na moich znajomych których mam w mieście czy w okolicy :P

 

A właśnie, to prawda, że jak łysy na niebie świeci, to nie ma co się brać za obserwacje galaktyk czy mgławic bo ciężko będzie coś dostrzec? Rozumiem, że lepiej takie obserwacje prowadzić gdy lysego nie ma na niebie? :)

To prawda, że jak łysy świeci to nie obserwujemy mgławic i galaktyk, gdyż swoim blaskiem rozjaśnia tło nieba zmniejszając kontrast między galaktyką/mgławicą, a tłem.
Mały przykład poniżej:
galaktyka z miasta,
galaktyka z miasta przy Księżycu,
galaktyka z terenów podmiejskich,
galaktyka z terenów podmiejskich przy Księżycu,
galaktyka z terenów wiejskich,
galaktyka z terenów wiejskich przy Księżycu.
Dlatego przy Księżycu obserwujemy planety i ich księżyce, kratery na Księżycu, gromady gwiazd i mgławice planetarne. Polecam M57 w Lutni, czyli w lecie wysoko nad horyzontem, a jej krawędzie dość ostro odcinają się od tła nieba.
 

 

19 godzin temu, astrokarol napisał:

Gromad planetarlnych nie ma :P Gromady otwarte, kuliste i mgławice  planetarne.

Astrokarolu, ja dobrze o tym wiem , że nie ma. "Zjadłem" jeden wyraz przy pisaniu i dziękuję, że to zauważyłeś. Już poprawiam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Jeżeli mogę dodać, to mam syntę 8 i używam jej na terenach wiejskich. Przez tą tubę idzie odnaleźć co najmniej kilkadziesiąt galaktyk. Najlepiej widoczne są M31, M81 i M82 oraz M51. W M31 zerkaniem wypatrzysz nawet ciemne pasy pyłowe, a o tej porze roku jest najlepszy czas na oglądanie okolic Andromedy. W M51 i M81 majaczą ramiona, dostrzegałem je gdy Wielka Niedźwiedzica była bliżej zenitu. Przyznam, że całkiem fajnie widać mgiełki przez syntę 8, ale prawdziwe oglądanie gdzie już ramion nie trzeba się domyślać u mnie zaczęło się wraz z syntą 16.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.