Jump to content

NGC 6910


Guest Bellatrix
 Share

Recommended Posts

Guest Bellatrix

Dzisiaj obserwowałam bardzo interesującą i różnorodną pod względem składu gromadę otwartą w konstelacji Łabędzia. NGC 6910 znajduje się w pobliżu jasnej, słomkowo-żółtawej gwiazdy Sadr. Gromada zajmuje na niebie blisko 8 minut łuku (a więc 480'') i jest bez problemu dostrzegalna nawet w okularze teleskopu o niewielkiej aperturze. To młoda gromada zawierająca głównie błękitne gwiazdy typu widmowego B. Znajdziemy tam również wyjątkowo gorące gwiazdy typu O (np. HD 229196 lub BD+40 4148). Co ciekawe, oba obiekty, mimo szczególnie wysokich temperatur, cechują się żółtawą barwą. Powodem takiego stanu rzeczy jest absorbcyjny wpływ obfitej materii mgławicowej otaczającej ten rejon nieba. Niebieskie światło gorących gwiazd zostaje częściowo pochłonięte przed drobiny gazu i dociera do naszych oczu w postaci nieco zdeformowanej. Stąd żółtawy odcień zamiast błękitnego. 

Najbardziej zdumiewającym spostrzeżeniem był dla mnie kolor jasnej gwiazdy HD 194279, która pomimo, że jest nadolbrzymem typu B2, posiada wyraźny pomarańczowy odcień. Powód jest prawodopodobnie ten sam, co u reszty gwiazd tej gromady. Jedynie gwiazda 194241 jest pomarańczowa i rzeczywiście należy do późnego typu widmowego K1. 

Obszar gromady sprawia wrażenie, jakby był zanurzony w słabej, ledwie zauważalnej białawej mgławicy. Polecam ten obiekt do obserwacji, zwłaszcza latem, kiedy znajduje się wysoko nad horyzontem i nie ginie w łunie świateł z centrum miasta. Zwróćcie uwagę na symboliczny zarys, jaki tworzą najjaśniejsze z gwiazd gromady. Wielu obserwatorów na zagranicznych stronach przyrównuje ten kształt do sylwetki konia.

 

 

 

NGC 6910.png

NGC 6910 opis.png

Link to comment
Share on other sites

Guest Bellatrix

Dziękuję, Duser :) To dopiero moje początki w obserwacji i szkicowaniu DS-ów. Mnie inspiruje i motywuje Robert Burnham w swym znakomitym podręczniku ("Burnham's Celestial Handbook). On to dopiero ma opisy! :D Wczoraj czytałam jak przyrównał NGC 6231 do diamentowych okruszyn o białawej, zimnej i raczej monochromatycznej barwie, rozsypanych na czarnym pluszu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Like
   • 44 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.