Skocz do zawartości

NGC 6910


Gość Bellatrix

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Bellatrix

Dzisiaj obserwowałam bardzo interesującą i różnorodną pod względem składu gromadę otwartą w konstelacji Łabędzia. NGC 6910 znajduje się w pobliżu jasnej, słomkowo-żółtawej gwiazdy Sadr. Gromada zajmuje na niebie blisko 8 minut łuku (a więc 480'') i jest bez problemu dostrzegalna nawet w okularze teleskopu o niewielkiej aperturze. To młoda gromada zawierająca głównie błękitne gwiazdy typu widmowego B. Znajdziemy tam również wyjątkowo gorące gwiazdy typu O (np. HD 229196 lub BD+40 4148). Co ciekawe, oba obiekty, mimo szczególnie wysokich temperatur, cechują się żółtawą barwą. Powodem takiego stanu rzeczy jest absorbcyjny wpływ obfitej materii mgławicowej otaczającej ten rejon nieba. Niebieskie światło gorących gwiazd zostaje częściowo pochłonięte przed drobiny gazu i dociera do naszych oczu w postaci nieco zdeformowanej. Stąd żółtawy odcień zamiast błękitnego. 

Najbardziej zdumiewającym spostrzeżeniem był dla mnie kolor jasnej gwiazdy HD 194279, która pomimo, że jest nadolbrzymem typu B2, posiada wyraźny pomarańczowy odcień. Powód jest prawodopodobnie ten sam, co u reszty gwiazd tej gromady. Jedynie gwiazda 194241 jest pomarańczowa i rzeczywiście należy do późnego typu widmowego K1. 

Obszar gromady sprawia wrażenie, jakby był zanurzony w słabej, ledwie zauważalnej białawej mgławicy. Polecam ten obiekt do obserwacji, zwłaszcza latem, kiedy znajduje się wysoko nad horyzontem i nie ginie w łunie świateł z centrum miasta. Zwróćcie uwagę na symboliczny zarys, jaki tworzą najjaśniejsze z gwiazd gromady. Wielu obserwatorów na zagranicznych stronach przyrównuje ten kształt do sylwetki konia.

 

 

 

NGC 6910.png

NGC 6910 opis.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bellatrix

Dziękuję, Duser :) To dopiero moje początki w obserwacji i szkicowaniu DS-ów. Mnie inspiruje i motywuje Robert Burnham w swym znakomitym podręczniku ("Burnham's Celestial Handbook). On to dopiero ma opisy! :D Wczoraj czytałam jak przyrównał NGC 6231 do diamentowych okruszyn o białawej, zimnej i raczej monochromatycznej barwie, rozsypanych na czarnym pluszu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.