Skocz do zawartości

Obserwacja przelotu Chang Zheng 3A (?)


Marek_N

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj (30.06) o godz 22.03, na południowym (S) - południowo wschodnim (SE) niebie, nad Krakowem, zaobserwowałem szybko poruszający się jasny punkt. Wyglądał jak ISS, z tym że ISS teraz nie lata nad Polską i poruszał się kilka razy szybciej. Poniżej krótka charakterystyka:

 

Czas zjawiska: 30.06.2017 - godzina 22.03-22.04

Miejsce obserwacji: Kraków

Lokalizacja na niebie: początek zjawiska: S ~45 stopni nad horyzontem, koniec S-SE ~35 stopni nad horyzontem

Kierunek lotu: azymut: 110-120

Wygląd: świecący punkt

Jasność: -1,5 mag (początkowa) - -0,5 mag (końcowa)

Prędkość: ~4 stopni / sek

Dźwięk: brak

Cechy szczególne: leciał nad chmurami

 

Zastanawiam się czy to mógł być moduł panelu słonecznego ROSA, który kilka dni temu został odłączony od ISS, celem de-orbitacji i spalenia w atmosferze.

 

Jeśli ktoś ma pomysł co to mógł być za obiekt lub również go obserwował to proszę o informacje. Obiekt śmignął tuż nad / za koniunkcją Jowisz-Księżyc, na ciemniejącym niebie - wiec sporo osób powinno go zauważyć :) 

  • Lubię 3
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również to zaobserwowałem podczas noszenia sprzętu na sesje, u mnie ten punkt poruszał się z południowego zachodu na południe ze zbyt dużą prędkością jak na satelitę, chociaż prawdę mówiąc nie mam pojęcia co to mogło być. 

Edytowane przez Krzysiek Celuch
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na głównej stronie heavans-above poszukaj odnośnika "Prognoza dzienna dla jaśniejszych satelitów". Można tam wybrać datę, porę dnia (rano lub wieczorem) oraz podać minimalną jasność po czym pojawia się lista przelotów. Bardzo ciekawa opcja. O ile dobrze pamiętam kiedyś było to zrobione trochę inaczej, mniej przejrzyście. W sumie takie jasne przeloty jak ten "chińczyk" pojawiają się dość rzadko.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Paether zmienił(a) tytuł na Obserwacja przelotu Chang Zheng 3A (?)

Poprosiłem Daniela o zmianę tematu na Chang Zheng 3A, ale nabrałem trochę wątpliwości czy to na 100% ten obiekt. Co mi się nie zgadza:

 

Grafika z heavens-above, pokazująca przelot z 30 czerwca, dla mojej lokalizacji:

image.png.61cf077b664de49b24e9ce6e8c736387.png

 

Co się nie zgadza:

- trajektoria - u mnie była na niebie południowym, pomiędzy Arkturem a Księżycem

- czas - u mnie (max) o 22.04, wg heavens-above 21.43

- odnoszę wrażenie, że leciał szybciej niż na załączonym obrazku

 

Co się zgadza:

- oszacowana jasność: ~ -1,5 mag (max)

 

------------

Grafika z heavens-above, pokazująca przelot z 1 lipca, dla mojej lokalizacji:

image.png.6d5344b64cc2962202051b0e7ca7bf72.png

 

Co się nie zgadza:

- trajektoria - u mnie była na niebie południowym, pomiędzy Arkturem a Księżycem

- czas - u mnie (max) o 21.58, wg heavens-above 21.48

- czas względny - u mnie przelot z 1.07 był 6 min wcześniej niż 30.06, wg heavens-above 5 min później

- odnoszę wrażenie, że leciał szybciej niż na załączonym obrazku

 

Co się średnio zgadza:

- trajektoria - u mnie przelot był w 1/3 drogi miedzy Księżycem a Arkturem (oba obserwowane przeze mnie przeloty odbyły się po bardzo podobnej trasie)

 

Co się zgadza:

- oszacowana jasność: ~ -1,5 mag (max)

 

------------

Co o tym myśleć? Czy mogą być takie rozbieżności pomiędzy wyliczona orbitą a rzeczywistością? A może to jeszcze inny obiekt, w co raczej wątpię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze rozumiem, że w teraz sprawdzałeś na heavens-above dane dotyczące przelotu sprzed kilku dni? Jeśli tak to nie dziw się, że pojawiają się jakieś rozbieżności bo na tej stronie przeloty są wyliczane według TLE dostępnych na dany dzień. Tak więc jeśli parametry orbity danego obiektu ulegają zmianie (a tak na pewno jest w przypadku swobodnych obiektów jak stare człony rakiet) to nie da się dokładnie sprawdzić przelotów z jakiegoś czasu zarówno wstecz jak i do przodu. Identyczny problem jest w przypadku obiektów startujących do ISS np. kiedyś promów kosmicznych a teraz choćby Sojuzów. Na dany dzień dokładnie sprawdzisz kiedy będzie przelot, ale obliczenia na następne dni pokażą błędne wyniki, bo nie są brane pod uwagę (tutaj celowe) zmiany orbity. Zresztą kiedy założyłeś ten wątek i na następny dzień sprawdzaliśmy ten przelot to wszystko idealnie się zgadzało a identyfikację potwierdziliśmy obserwując ten sam obiekt wieczorem już na podstawie sprawdzonej godziny.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.