Skocz do zawartości

Proszę o fachową pomoc bez docinania


Amstaff

Rekomendowane odpowiedzi

Oczywiście jestem początkujący. Kupiłem uzywany teleskop reflektor Helios* Nie bardzo mogę w necie znaleźć cokolwiek o nim. Soczewki Barlowx2 x4 i H20mm. Przez h20 wiedziałem juz Saturna ale niezbyt wyraznie. Zamówiłem juz Plossl 17mm i 25mm. Czy ktoś coś słyszał o tym Helios*  ? Średnica lustra to 14.5 cm długość 46cm. Księżyc widać wspaniale Ale mam nadzieję że zmiana z okularu z H na Plossl pomoże z Saturnem. Jedyne co znalazłem w necie na temat tego Helios* to cenę 160£ Ale parametrów żadnych. Jeśli ktoś coś może pomóc będę wdzięczny. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hau, hau, witaj na forum, Amstaffie :)

Bardzo by nam pomogło Ci pomóc, gdybyś podał nazwę konkretnego modelu albo przynajmniej zamieścił jego fotkę - pod brandem Helios sprzedawano wiele różnych teleskopów.

Wejdź proszę tu:

http://www.flybird.co.uk/tal_reflector_.htm

i z działu " The complete range of Helios Reflector telescopes" wybierz ten swój.

Żebyśmy mieli jasność, ż czym walczymy :)

Wygląda to na model "Apollo":

http://www.flybird.co.uk/helios_389.htm

 

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.07.2017 o 08:45, Agent Smith napisał:

Hau, hau, witaj na forum, Amstaffie :)

Bardzo by nam pomogło Ci pomóc, gdybyś podał nazwę konkretnego modelu albo przynajmniej zamieścił jego fotkę - pod brandem Helios sprzedawano wiele różnych teleskopów.

Wejdź proszę tu:

http://www.flybird.co.uk/tal_reflector_.htm

i z działu " The complete range of Helios Reflector telescopes" wybierz ten swój.

Żebyśmy mieli jasność, ż czym walczymy :)

Wygląda to na model "Apollo":

http://www.flybird.co.uk/helios_389.htm

 

Pozdrawiam

 

Dziękuję za zainteresowanie. Wygląda jak ten.

Helios Newtonian Reflectors - Skyhawk 114-2 (114mm (4.5") F/1000) Newtonian Reflector Telescope.

co o nim sądzisz bo te parametry nic mi nie mówią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, wypadło na mnie, żeby napisać pierwsze gorzkie słowa ;)
Niestety nie jest to dobra konstrukcja. Piszą, że to teleskop katadioptryczny (znaczy lustrzano-soczewkowy). Mają na myśli słabej jakości soczewkę Barlowa zamocowaną w wyciągu. Ona niestety nie zagwarantuje dobrych obrazów, i pewnie wprowadzi do obrazu swoje wady. Montaż typu EQ1, najsłabszy w swojej klasie, z czasem zacznie wydawać Ci się wątły, chybotliwy.

Ale nie wszystko jest złe. Wyczytałem, ze jest tam wyciąg 1,25" cala, a więc możesz zastąpić słabej jakości okulary z mikrymi soczewkami, w które musisz wklejać oko czymś lepszym. Wybór nowych i używanych na giełdach jest szeroki. Lepsze okulary dadzą lepsze obrazy i będą wygodniejsze. Druga dobra wiadomość jest taka, że z pewnością ten instrument pozwoli Ci postawić pierwsze kroki w astronomii i bez przesady - coś tam pokaże! Lepiej mieć taki teleskop, niż żaden! :)
 

*edit*
Doczytałem, że zamówiłeś już okulary. No i dobrze.

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są, ale nie zniechęcaj się. Polecam Ci używać na razie tego, który masz. Wyciśnij z niego wszystkie jego możliwości. Pierwsze co powinieneś zrobić, to zabrać go pod ciemne niebo. Każdy, nawet najlepszy teleskop pokazuje co potrafi dopiero pod ciemnym niebem. Nie napisałeś jakie masz warunki obserwacyjne. Może zaplanuj jakiś wyjazd na weekend? 

 

Popularną i lubianą Syntę 8" kupisz używaną za ok. 1000zł, czasem trafi się taka okazja. Ale za nową to trzeba już ok. 1500zł.

 

Pośpiech i zniechęcenie to będą najgorsi doradcy. Zaufaj mi. Spróbuj ustrzelić tym, co masz jakieś "klasyki" na niebie.

I nie wspomniałem jeszcze o jednej istotnej rzeczy: Jasne noce. Obecna pora roku to słaby czas na obserwacje. Wierz mi, żaden z nas nie jest zachwycony niebem o tej porze. Ja to nawet nie wyciągam teleskopu :) No chyba, żeby Księżyc pooglądać. Poczekam do września. Pooglądaj Księżyc i Saturna, poczekaj cierpliwie do porządnego zmierzchu.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jak napisano w poście powyżej, przede wszystkim nie zniechęcaj się. Nawet jeśli to nie jest zbyt dobry teleskop, to i tak będziesz mógł nim sporo zobaczyć. Staraj się oglądać, co się da i przy okazji rozumieć, jak to działa. Z Plosslami 25 i 17 mm będziesz miał dostępne powiększenia 40x i 59x plus do tego ich wielokrotności z Barlowami. Dowiesz się jak wyglądają różne obiekty przy różnych powiększeniach i przy okazji kiedy nie należy używać zbyt dużych powiększeń :) 
Oprócz Księżyca i Saturna to jeszcze jest do obejrzenia Jowisz, póki co. No i oczywiście układy podwójne - ciekawy obiekt obserwacji nawet w jasne noce. To duża przyjemność zobaczyć przy mocniejszych powiększeniach, że jednak jest tam coś więcej niż tylko jedna gwiazda.
Jeśli przez okular 20 mm z zestawu kiepsko widać Saturna, to albo okular jest kiepski albo teleskop może wymagać kolimacji, albo jedno i drugie.

   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.