Skocz do zawartości

Pętla Łabędzia HAOIIILRGB


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Kompletna fotka będzie mozaiką dwuelementową, czyli 2 panele LRGB, 2 panele Ha i 2 panele OIII.

Pokaże tu po kolei każdy z powstających składników oraz efekt końcowy.

Setup w każdym przypadku będzie ten sam czyli kamera Officina Stellare Veloce RH200, kamera SBIG STL 11000M z filtrami Baadera na montażu ASA DDM 60. W kategoriach sprzętu aktualnie polecanego kamera i montaż to antyki - już nie produkowane. No ale cóż, jak się nie ma co jest modne to się lubi co się ma :D

Składniki LRGB pokazałem już wcześniej TUTAJ i na razie nie będę do nich wracał.

Dziś dokładam do kompletu panel Ha zachodniej części kadru obejmującej NGC 6960 i Trójkąt Pickeringa.

16 x 900 sekund nieguidowane.

0d98e56e22acc5637072f721de9f98f8.16536x1

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza przymiarka do bikoloru całego Veila. Już widać, że w centralnej-dolnej  i górnej  części Pix sobie nie poradził z alignacją wcześniej złożonych Ha i OIII. Trzeba składać każdy panel osobno i dopiero na końcu składać panele. To utrudnienie, bo dopasowanie kolorystyki to strasznie żmudna dłubanina będzie. No i za mało tlenu po lewej stronie, to widać.

Ale jakiś poglądowy element pośredni jest :D

 

10808f23e23206ddd9c397f287cb3c2d.16536x1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek, do dokładnego złożenia ze sobą Ha i OIII, które uprzednio połączyłeś jako mozaikę / panele, najlepiej użyj PS'owego "Puppet Warp". 

 

Poniżej składanka z Ha (G) i OIII (R, B), które pokazałeś w tym wątku: veil.thumb.jpg.12c2683094ebc1582dd87d9671ddd793.jpg

 

Najpierw połączyłem oba zdjęcia za pomocą AutoPano. Błąd RMS łączenia jak na standardy "panoramowe" dość mały bo około 1,7 piksela, ale po nałożeniu na siebie obu klatek, jednak były obszary gdzie gwiazdy się ewidentnie "rozjeżdżały". Wniosek z tego taki, że jakiego softu byś nie użył w tym przypadku, to i tak ręczna interwencja będzie niezbędna.

 

Puppet Warp to ręczna "siermiężna" robota, ale idzie to całkiem sprawnie. Na jeden kanał w tym przypadku potrzebowałem niecałe 10 min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Marek, wiedzy nigdy za dużo :D Rzecz w tym że ostatnie mozaiki Piksem składałem z kamery ATIK , która ma znakomicie mniejszy sensor od STL 11000 i zapomniałem  o zastosowaniu niezbędnego workflow dla STLa. Otóż mozaiki z ATIKa mogę składać dowolnie : najpierw do kupy luminancja, potem RGB , potem alignacja L do RGB albo każdy panel osobno i składanie kompletu na gotowo. W przypadku STLa już tak różowo nie jest i trzeba sztywno trzymać się zasady że każdy panel robimy jako osobną fotkę i dopiero na końcu składamy wszystko do kupy. Inaczej przeważnie alignacja się rozjeżdża. Dlaczego? Tłumaczę to sobie dużymi wymiarami liniowymi sensora STL powodującymi zniekształcenia pola widzenia w jakiś nieprzewidywalny sposób. 

Puppet Warp nie znałem, ale może okazać się przydatny ! Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skończyłem. Razem 22.6 godzin ekspozycji.

Kliknięcie w obrazek pokazuje pełna rozdzielczość ale...plik ma 23 MB  :)

620254c1f4917cce406d122bdd6c99dc.16536x1

Opis:

Opis.png.6f218468f8dcde5acbdf4625053c8c07.png

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pół mobilnym. Mam setup na wózku :) i wyjeżdżam z garażu. W sumie to od połowy czerwca tak po dwie trzy godziny.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.