Skocz do zawartości

Celestron 102/500 I DS


Gość TUR

Rekomendowane odpowiedzi

Planując obserwacje zaćmienia słońca i zorzy polarnej, wybraliśmy się na Kudłacze w składzie P. Czerski z Anią, J. Płeszka, Z. Łączny i P. Turek.

Niestety zorzy nie dane nam było podziwiać, dlatego czekając na zaćmienie trochę czasu spędziliśmy m.in. na testowaniu Celestrona 102/ 500 mm na obiektach DS.

Należy powiedzieć, iż wszystkie DS z listy Mów oraz jaśniejsze NGC leżą w zasięgu tego sprzętu. Obserwowane przez nas obiekty to:

M51, M101, M27, M71, M11, M16, M17, M8, M97, M108 - według mnie obiekt najtrudniejszy do obserwacji z podanej listy, M80, M4, M13, M92, M56, M57, M81, M82, NGC 3044, Cirrus przez filtr OIII.

 

Pozdrawiam

PT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Jodłowie niemal identyczne obiekty udało się nam zaobserwować Tałem 100rs 100/1000, a więc sprzętem teoretycznie gorszym do DS niż celestron 102/500. Obserwowaliśmy nim: M51, M81, M82, M96, M60, M58, M63, M94, M106 i M97. W zależności od jasności lepiej lub słabiej widoczne. Jednak refraktor też może coś pokazać, jak chodzi o DS (małą mgiełkę, ale zawsze).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z rozmów przeprowadzonych na Warsztatach, a głównie z Bartkiem, zakiełkowała myśl u mnie, aby zakupić sobie właśnie Celestrona 102/500.

Byłby to sprzęt na czas, aż coś większego sobie sprawię (uzbieram fundusze :) ).

Dlatego mam prośbę o więcej opinii na temat tego teleskopu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już słyszałem...

 

"ma aberacje" i "kup sobie dłuższy"

 

i tak poprawdzie to cenowo niema najmniejszych przeciwskazań żeby kupić coś koło 1000mm ogniskowej (koło 0-400zł drożej), jedyne za krótkim refraktorem są gabaryty!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli inaczej mówiąc pole widzenia (rzeczywistości) w danym okularze zalerzy tylko od powiekszenia układu... ::)

 

Zależy jeszcze od typu okularu czy to jest np. SP czy UWA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie! narazie oglądałem w akcji Bressera 102/900, Vixena 200mm Cassagr i Vixena 140mm S-N...

 

Akcja przy jak mi powiedziano przy kiepskim seeingu

 

Potwierdziło się, że z cylindrami jestem "ślepy" ;D

 

Moje plany to: coś strasznie małego Celestron 80/400 albo Rubinar 500/5,6 a potem ....

Alamak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.