Skocz do zawartości

Przedmaturalna zaległość - Kompleks Oriona


AstroAllano

Rekomendowane odpowiedzi

21 minut temu, Grzędziel napisał:

Rozumiem, że maturę zdałeś :)

Z astrofotografii też.

Piękne zdjęcie, jedyne co mi przeszkadza to dziwny szum na ciemniejszych partiach Płomienia. Można coś z tym zrobić?

 

Całe szczęście tak, wszystko za mną :) Teraz tylko rekrutacja na wymarzone studia.

Co do zdjęcia - myślę, że tak aczkolwiek miałem wielki dylemat pomiędzy obróbką tak, aby zdjęcie robiło wrażenie bez powiększenia, czy też dbanie o detale dla osób, które jednak użyją lupy. Przy takiej rozdzielczości zdjęcia jest już duża rozbieżność między tymi dwiema opcjami. Zdecydowałem się na pierwszą opcję. 

Edytowane przez Allano
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, HAMAL napisał:

... Nagrywaj więcej na YT niech widzą na świecie... 

 

 

Gdy uczyłem się PS na video tutkach Alana masakra było znaleźć na początku coś po polsku z lopatologicznym wytłumaczeniem. Wielkie dzięki Alan!!! 

 

Sam też już kilka nagrałem obróbek :-)

Kto widział mam nadzieję, że mu się przydały. 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, HAMAL napisał:

Jesteś naszą przyszłością polskiej astrofotografii :) Młody, zdolny, ze znajomością języka. Nagrywaj więcej na YT niech widzą na świecie, że Polacy second world to tylko w zarobkach i z winy polityków :)

 

 

 

1 godzinę temu, Tayson napisał:

Gdy uczyłem się PS na video tutkach Alana masakra było znaleźć na początku coś po polsku z lopatologicznym wytłumaczeniem. Wielkie dzięki Alan!!! 

 

Sam też już kilka nagrałem obróbek :-)

Kto widział mam nadzieję, że mu się przydały. 

Bardzo miło mi to słyszeć, dzięki! Ja sam trochę z astronomii odpadłem przez obowiązki, ale chciałbym trochę nadrobić podczas najdłuższych wakacji życia :)

Od sierpnia będę publikował nową serię na YT, tym razem osobno po angielsku i polsku. Postaram się dać znać na forum!

Edytowane przez Allano
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Allano napisał:

Właśnie o dziwo nic z nim nie zmieniałem, po stacku miał już taki rozmiar, szczerze nie wiem co to za efekt dookoła niego.

Świetne zdjęcie, gratuluję.

Masz dokładnie ten sam efekt co ja:

Czy jesteś w stanie zaakceptować takie odblaski? 

Ja mam mieszane uczucia. Efekt na jednym kanale nie eliminuje to zdjęcia, można się postarać i może to jakoś wymaskować. Na zdjęciu składanym z kilku kanałów (czy to RGB, czy NB) to już może być tęczowy fajerwerk trudny do okiełznania. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, swobodny napisał:

Czy jesteś w stanie zaakceptować takie odblaski? 

Ja mam mieszane uczucia.

Dzięki!

Prawdę mówiąc jest to przykra informacja, wyjścia są dwie - albo nauczyć się to usuwać w obróbce, albo zmienić sprzęt :P 
Podejrzewam, że całkowicie tego wyeliminować się nie da na poziomie obróbki... Pozostaje to zaakceptować.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Allano dlaczego paliłeś po 10min na CMOSie? Wygenerowałeś tylko dużo dodatkowego szumu bez uzysku na sygnale. To co jest na głowie konia to są 2 klatki z DSLR'a - szum zabija. Nie wiem czy powstał przy wyostrzaniu lub wyciąganiu sygnału, ale zupełnie innych jest na tle a zupełnie inny na koniu (wniosek - powstał w obróbce).

 

20 godzin temu, Allano napisał:

szum jest praktycznie nieobecny więc mimo, że chłodzenie w porywach osiągało 20% mocy to nie widziałem sensu schodzić niżej.

Pozwolisz, że się nie zgodzę z tym stwierdzeniem :-) Zarówno to, że temperatura zniweluje Ci szum na zdjęciu jak i to, że szum jest praktycznie nieobecny.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Pav1007 napisał:

@Allano dlaczego paliłeś po 10min na CMOSie? Wygenerowałeś tylko dużo dodatkowego szumu bez uzysku na sygnale. To co jest na głowie konia to są 2 klatki z DSLR'a - szum zabija. Nie wiem czy powstał przy wyostrzaniu lub wyciąganiu sygnału, ale zupełnie innych jest na tle a zupełnie inny na koniu (wniosek - powstał w obróbce).

 

Pozwolisz, że się nie zgodzę z tym stwierdzeniem :-) Zarówno to, że temperatura zniweluje Ci szum na zdjęciu jak i to, że szum jest praktycznie nieobecny.

 

Wtedy jeszcze nie wiedziałem jak się obchodzić z tą kamerą. To było dosłownie pierwsze kilkugodzinne zdjęcie w moim wykonaniu.

Na stacku szumu praktycznie nie ma, całość została przeze mnie obrobiona na ostro, stąd się pojawia po przybliżeniu. Tak jak mówiłem wcześniej, zdjęcie zrobiłem pod resize, aby dawało dobry efekt do 50% przybliżenia.

W przyszłości zastanowię się czy obrabiać pod estetykę pojedynczych struktur czy całości.

Edytowane przez Allano
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajne, miękkie zdjęcie, ale rzeczywiście w skali 1:1 widać znaczny szum w niektórych partiach zdjęcia. Nie próbowałeś czasami selektywnie wyostrzać przez High Pass Filter ?

Generalnie wskazana poprawka obróbki.

Gratuluję ciekawych tutoriali na YT - obejrzałem je wszystkie :)

 

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.