Skocz do zawartości

Wyrównanie dla 3 gwiazd w Stellarium


serwa

Rekomendowane odpowiedzi

Pomóżcie...

Czy ktoś używa, bądź wie, jak wyrównać montaż dla 3 gwiazd w stellarium?

Właśnie z tym walczę i jest kombinacja Ctrl + 3 dla opcji sync.

Wciskam kombinację dla zaznaczonej gwiazdy i co dalej?

Ustawiam teleskop na wybraną gwiazdę tak?

OK.

Ale kiedy wybieram następną gwiazdę, przy wciśnięciu CTRL + 3, wskaźnik teleskopu nie przestawia się już na nią.

Jeśli to się da zrobić z poziomu stellarium, proszę niech ktoś udzieli mi krótkiej instrukcji.

Cisnę na stellarium, bo lepiej mi leży niż cdc.

Edytowane przez serwa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie sam wyciągnąłem te wnioski :)

Stellarium coś nie trybii z opcją sync, oczywiście mam stellarium scope zainstalowane żeby nie było :)

Siedzę teraz przy montażu i wojuję z cdc.

Próbuję dojść dlaczego EQMOD nie zawsze przyjmuje punkty synchronizacji.

Czy jak zrobię synchro w cdc to będę mógł się posługiwać stellarium?

Edytowane przez serwa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpuściłem :)

Cały dzień spędziłem na uruchomieniu pada PS3 na bluetooth, co udało się do pierwszego restartu komputera i ręce mi opadły.

Szkoda bo mam PS i chciałem wykorzystać pada, ale totalnie ten sprzęt nie gra z windows 10 i moim bluetooth w laptopie.

OK.

Czy masz jakieś rady co do synchro w cdc?

Jest takie kółko w eqmodzie z zaznaczoną polarną i punktami synchronizacji.

Jak daleko po niebie mam jeździć?

Wystarczy w obrębie jednej/dwóch konstelacji wybierać gwiazdy?

Jak zmienić tam nazewnictwo, żeby było jak w stellarium, bo polarna nazywa się umi alp?

Sporo tematów mam do opanowania, wybacz banalne pytania :)

Szkoda że pochmurno, bo robię synchro w ciemno...

Edytowane przez serwa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze ustawiasz na biegun za pomocą eqmod. 

Później z CDC goto na jakiś obiekt i guzikami NSEW w eqmod ustawiasz aby ten obiekt był na środku FOV. Klikasz "celownik" w cdc i w eqmod w tym momencie pojawia się pierwszy punkt synchronizacji. 

 

Ja przeważnie synchronizuje na pobliski obiekt, obiektu który będę fotogrsfowal. Szkoda czasu żeby biegać po całym niebie na kilka punktów synch. 

 

Pamiętaj o poprawnej pozycji home i wypoziomuj montaż oraz jeszcze raz wspomnę o biegunie. 

Jak to zrobisz dokładnie, to pierwsze goto powinno być bardzo blisko celu, tj na początek załóżmy ze ok 1 stopnia błędu. 

 

Ja mam pad po bt, ale z osobnym nadajnikiem btusb, bo montaż leci po bt wbudowany w laptop i nie chce nic ewentualnie zagłuszac. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na biegun za pomocą eqmod? Hmm, ale, że jak? :)

Obecnie ustawiam na biegun sposobem - "kółko z polarisem na mapce na dole, a później cofam o kąt godzinowy dla mojej lokalizacji i daty, wyliczony przez program i mapka fajnie się zgadza z rysunkiem w programie". Tutaj najmniej precyzyjne jest chyba określenie czy to kółko na mapce, jest faktycznie idealnie w dolnej pozycji, no i kwestia podziałki.

Tak chyba najprościej, najszybciej.

Następnie robię jak napisałeś, ale nie sprawdziłem jeszcze w praktyce, bo wczoraj w dzień testowałem.

Ostatniej nocki jak odpaliłem goto w stellarium, bez synchro, jednak z dobrym ustawieniem na polarną, to teleskop kierował w jakieś dziwne kierunku i na pewno nie był to 1 stopień.

Tak jakby lokalizacja w programie była ustawiona dla honolulu ;)

Stwierdziłem, że potrzebne jest wyrównanie, ale nie zdążyłem stestować.

 

W sensie synchronizujesz na pobliski obiekt, tzn. dla jednej gwiazdy, a dalej już szukasz ręcznie obiektu do foto?

Montaż jest poziomowany.

Pozycja home, czyli przeciwwagi w dół, tuba patrzy pionowo w górę, jakby na biegun i tak go parkuje jako home w eqmodzie? Tak właśnie robię.

W całej synchronizacji, chciałem wykorzystać polaris jako pierwszą gwiazdę wyrównania, to chyba ok podejście?

A jaki masz game pad?

Edytowane przez serwa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.