Skocz do zawartości

Coraz mniej wiemy wiedząc coraz więcej


Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Miszuda napisał:

Ale z tym to się nie zgodzę! "Nauka jest ślepa na to, co nienamacalne i niemierzalne, nie uznaje jak „niewierny Tomasz” tego, czego nie dotknie." - o to chyba chodzi no nie? O badanie tego co realne a nie wymyślone. Powoli idziemy coraz to głębiej. Z każdym eksperymentem otwiera nam się coraz większe okno do badania coraz to wcześniejszych etapów istnienia Wszechświata (patrz ostatnio fale grawitacyjne). Czego nie widać nie możemy negować bo religia tak nakazuje? Nie podoba mi się łączenie religii i nauki na zasadzie tłumaczenia niewytłumaczalnego bo to droga do nikąd. Cały rozwój jest spowodowany ciekawością wytłumaczenia zjawisk a nie wierzenia na słowo w stare religijne bajania.

Czasem tzw stare religijne bajania okazują się prawdą zweryfikowaną przez naukowców. Ja nie mówię tutaj o dogmatach religijnych i zakazach takiej czy innej religii, mówię tutaj o wiedzy duchowo religijnej która też jest stale pogłębiana a nie o bajaniu. 

Myślę że pewnych rzeczy nigdy nie ogarniemy z powodu ograniczeń związanych z naszym umysłem. 

"Wiadra wody nie da się pomieścić w szklance"..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Lynx napisał:

Czasem tzw stare religijne bajania okazują się prawdą zweryfikowaną przez naukowców. Ja nie mówię tutaj o dogmatach religijnych i zakazach takiej czy innej religii, mówię tutaj o wiedzy duchowo religijnej która też jest stale pogłębiana a nie o bajaniu. 

Myślę że pewnych rzeczy nigdy nie ogarniemy z powodu ograniczeń związanych z naszym umysłem. 

"Wiadra wody nie da się pomieścić w szklance"..

 

A mogę przykład takiej weryfikacji? Tak z czystej ciekawości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Miszuda napisał:

A mogę przykład takiej weryfikacji? Tak z czystej ciekawości

nauka twierdzi, że nie ma nic zaskakującego w tym, że w odpowiednio dużym zbiorze przypadkowo wybranych twierdzeń znajdziemy twierdzenia prawdziwe, nawet w tekstach religijnych.

czyli... nauka potwierdza religię :flirt:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Winter napisał:

Wybuchy wulkanòw lub wyładowania atmosferyczne to przecież gniew boga. Zdecydowane nie dla religijnych bajek na astropolis.

To akurat bajki religijne stworzone przez ludzi dla ludzi w różnych celach - np. by byli posłuszni itp. - które
nijak się mają do "wiedzy duchowo religijnej". Chodzi tu przede wszystkim o metafory i zawarty w nich
głębszy sens a nie o jakieś wymysły dzięki którym kiedyś dało się w pewien sposób "wykorzystywać" człowieka .

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, maciekkacper napisał:

To akurat bajki religijne stworzone przez ludzi dla ludzi w różnych celach - np. by byli posłuszni itp. - które
nijak się mają do "wiedzy duchowo religijnej". Chodzi tu przede wszystkim o metafory i zawarty w nich
głębszy sens a nie o jakieś wymysły dzięki którym kiedyś dało się w pewien sposób "wykorzystywać" człowieka .

 

Pozdrawiam

No czyli jakie te metafory?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Miszuda napisał:

No czyli jakie te metafory?

Zapraszam do lektury http://www.madel.jezuici.pl/biblia/Biblia-Wujka-C.pdf

To tylko 1237 stron :D - na pewno się coś znajdzie .

45 minut temu, Winter napisał:

Nie otrzymasz odpowiedzi. Niektórzy na siłę chcą wplątać w to mistyczne historie.

Co masz na myśli pisząc że chce "wplątać mistyczne historie" ?
Chyba źle mnie zrozumiałeś.

2 godziny temu, Behlur_Olderys napisał:

Panowie, wchodzimy na grząski grunt. Wróćmy do astronomii:) 

Moim zdaniem dowiedzieliśmy się na tyle dużo za pomocą metod naukowych, że to na pewno ta właściwa droga. 

Nie ma sensu na dalszą konwersację bo z takim
podejściem nigdzie nie dojdziemy a jedynie będziemy się kłócić o to czy to "bajki religijne" , czy też "mistyczne historie" .

Więc też jestem za powrotem do astronomii .

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że do tematu dyskusji świetnie nawiązuje ostatni komiks xkcd:

 

quantum.pnglu

 

( na osi Y: jak bardzo filozoficznie interesujące są pytania dla studenta)

( na osi X: ile lat trzeba studiować matmę, żeby zrozumieć odpowiedzi)

 

Podpis:

Dlatego tylu ludzi ma bardzo dziwne mniemanie nt. mechaniki kwantowej

 

To w sumie tyle z mojej strony

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.