Skocz do zawartości

problem z dostrojeniem montażu NEXSTAR 6/8


Piobork

Rekomendowane odpowiedzi

Od niedawna jestem posiadaczem montażu nexstar 6/8. Wczoraj próbowałem go dostroić w opcji two star alignment. A więc standardowo wypoziomowałem montaż, wprowadziłem współrzędne GPS, strefa czasowa +1, czas letni. Dostrajanie wykonałem na Arktura i Dubhe. Dostrajanie zakończone sukcesem. Po tym wszystkim chciałem kontrolnie sprawdzić jak montaż znajdzie Spikę, która w tym momencie było ok. 15* nad SW horyzontem. Problem polega na tym, że ustawianie powinno był w dół i w lewo  (pozycja wyjściowa od Arktura) natomiast teleskop idzie mocno do góry i w prawo. Mam pytanko do użytkowników podobnych montaży co robię źle, lub jakie jeszcze ustawienia należy wprowadzić aby wszystko działało prawidłowo. Wcześniej robiłem wyrównanie w opcji Solar system Align z dostrajaniem do Jowisza i też był mały problem ze wskazaniem np. Księżyca, ale błąd był zdecydowanie mniejszy ok. 5-10* no i kierunki się zgadzały więc uważałem, że wynika to z małej dokładności tej metody dostrajania.    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zasilanie zapewne daje odpowiedni prąd, pierwszy problem - z opisu wynika, że wybrałeś gwiazdy blisko siebie - spróbuj wybrać coś bardziej "rozłożystego" - np. Altair - Dubhe - ważne jest by i w RA i DEC były spore kąty. Jeżeli masz okular z krzyżem - zalecany, i ważne jest by "podjeżdżać" teleskopem od tej samej strony - np góra/prawo - to też trochę zależy od ustawień - czy nie są "odwrócone". 

przy ustawieniu ALT-AZ - montaż ma gdzieś sposób i ułożenie tuby na starcie, ważne jest natomiast rozłożenie ciężaru, tak by część "okularowa" nie ciągnęła za bardzo w dół

przy przemieszczaniu na większą odległość - przed wycelowaniem, warto wykonać synchronizację, w menu masz też "precyzyjne go-to"

jak możesz, sprawdź czy masz najnowszy firmware - Celestron do tej pory wydaje poprawki

polecam też postudiować "oldie but goldie" nexstar resource:

http://www.nexstarsite.com/OddsNEnds/CommonAlignmentProblems.htm

http://www.nexstarsite.com/OddsNEnds/AlignmentStars.htm

http://www.nexstarsite.com/AlignmentFAQ.htm

http://www.nexstarsite.com/Book/Updates/AutoTwoStarAlign.htm

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To o czym piszesz na pewno ma istotny wpływ na dokładność odnajdywania obiektów, ale problem polega na tym że montaż szuka obiektu w kierunku przeciwnym do oczekiwanego. Czy gdyby doszło do zamiany biegunów czy to w samym montażu czy przy kabelkach akumulatora to silniki działały w przeciwnym kierunku?

Dzięki za podesłanie linki wieczorem przejrzę je. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, wimmer napisał:

Mam nadzieję, że wziąłeś pod uwagę to, że przy wprowadzaniu daty u nich (znaczy Amerykanów) najpierw podaje się miesiąc, potem dzień? :)

Oczywiście,  na ekranie jest zresztą podpowiedź :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zerknij jeszcze w konfigurację słuchawki, jest tam opcja od której strony podjeżdżać do celu - być może masz ustawienie "na południową" - wydaje mi się, że powinien wykonać ruch teleskopem dół-prawo - tak by pociągnąć okular + zmniejszenie "backlash" 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piobork napisał:

Czy gdyby doszło do zamiany biegunów czy to w samym montażu czy przy kabelkach akumulatora to silniki działały w przeciwnym kierunku?

 

Myślisz że na drugiej półkuli podlaczaja aku odwrotnie? :-)

 

Silniki nie zakreca sie w drugą stronę, natomiast jest wysoce prawdopodobnie, że elektronika pójdzie z dymem!

Strzeż się tego jak diabeł wody swieconej :-)

 

Oznaczenie + i - na czerwono i czarno wcale nie jest już takie oczywiste w nocy w czasie oświetlenia czerwoną latarką. 

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Tayson napisał:

Myślisz że na drugiej półkuli podlaczaja aku odwrotnie? :-)

 

Silniki nie zakreca sie w drugą stronę, natomiast jest wysoce prawdopodobnie, że elektronika pójdzie z dymem!

Strzeż się tego jak diabeł wody swieconej :-)

 

Oznaczenie + i - na czerwono i czarno wcale nie jest już takie oczywiste w nocy w czasie oświetlenia czerwoną latarką. 

Prawdę mówiąc nie myślałem o tym ;). Szukam bardziej lub mniej prawdopodobnej przyczyny dlaczego montaż tak się zachowuje.

 

Na kabelki mam prosty sposób. Do akumulatora przykręciłem "na stałe" krótkie kabelki z kostką uniemożliwiającą zamianę biegunów przy podłączaniu kabla zasilającego. A tak swoją drogą to w sprzęcie nie ma żadnego zabezpieczenia przed przypadkową zmianą biegunowości??? 

 

A co do silników elektrycznych to mam pewne doświadczenie w tej dziedzinie. Kiedyś, dobre 30 lat temu podłączyłem silniczek 4,5 V do gniazdka sieciowego. Wrażenie było iście piorunujące :D

Edytowane przez Piobork
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Piobork napisał:

Prawdę mówiąc nie myślałem o tym ;). Szukam bardziej lub mniej prawdopodobnej przyczyny dlaczego montaż tak się zachowuje.

nie trafia w cel czy, że podjeżdża do celu nie z tej strony ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś jest nie tak z elektroniką albo ustawieniami.

W moim plastikowym SLT, który jest co najmniej o jedną klasę jakości niżej, opcja Two Star Alignement wystarcza. Nie ma opcji, żeby nie wskazał obiektu. Nawet jak zrobię to niedbale, to się walnie maksymalnie o kilka stopni.

Opcja przelatywania przez cel i potem powracania do niego nazywa się u mnie "GoTo approach". Nie wiem, jak u Ciebie. Spróbuj to zmienić. Ja mam ustawione tak, że nie przelatuje przez cel, tylko podchodzi do niego stopniowo zwalniając, aby na końcu, powoli na najniższej prędkości do niego dojść.

Teraz trochę kombinuję, ale może jest źle wyważony teleskop? Przy "negatywnym" GoTo approach przelatuje przez cel, ale potem nie wraca do niego, bo coś go przeciąża?

Teraz jeszcze bardziej kombinuję: Czy jest możliwość, że wprowadzisz lokalizację w stopniach dziesiętnych, a nie w stopniach, minutach i sekundach? Czy sterownik pozwoliłby Ci wprowadzić błędnie w stopniach dziesiętnych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam starszy  montaż 4/5 ale to elektronicznie chyba to samo i  u mnie jest wszystko ok. Sterownik zresetowałem na początku i upgradowałem do najnowszej wersji (zarówno GoTo jak i steroeniki silnika, bo tam masz dwa rodzaje updatów). Tylko ja nie ustawiam tego metoda Two Star... tylko Solar System i aktualnie na Jowisza i "domierzam" na Saturnie lub czymś innym. Nie mam problemów z prawidłowym GoTo choć czasami się trochę rozjedzie. Ważne jak Koledzy wspomiali jest wyważenie tuby na montażu tak aby nie leciała w tył, szczególnie jak masz cieższe barlowy, kątówki, okulary czy co tam jeszcze.

Edytowane przez syrinx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za porady.

 

30 minut temu, syrinx napisał:

mam starszy  montaż 4/5 ale to elektronicznie chyba to samo i  u mnie jest wszystko ok. Sterownik zresetowałem na początku i upgradowałem do najnowszej wersji (zarówno GoTo jak i steroeniki silnika, bo tam masz dwa rodzaje updatów). Tylko ja nie ustawiam tego metoda Two Star... tylko Solar System i aktualnie na Jowisza i "domierzam" na Saturnie lub czymś innym. Nie mam problemów z prawidłowym GoTo choć czasami się trochę rozjedzie. Ważne jak Koledzy wspomiali jest wyważenie tuby na montażu tak aby nie leciała w tył, szczególnie jak masz cieższe barlowy, kątówki, okulary czy co tam jeszcze.

Gdzie można kupić kabel rs 232, bo w naszych sklepach astronomicznych nie ma, a w teleskop- expres kosztuje całkiem sporo (ok. 160 zł)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Piobork napisał:

Wielkie dzięki za porady.

 

Gdzie można kupić kabel rs 232, bo w naszych sklepach astronomicznych nie ma, a w teleskop- expres kosztuje całkiem sporo (ok. 160 zł)

sam sobie zrób ;) - jedyne co musisz kupić to wtyk RS-232 (typ DB9 - żeński) , kabel czterożyłowy na wtyku  rj11 (ja użyłem kabla od słuchawki telefonicznej)  i przejściówka USB na  RS-232 (około 30 zł sama taka przejściówka na allegro)

 

ja robiłem swój używając tego opisu http://www.nexstarsite.com/PCControl/RS232Cable.htm 

10 min roboty. Bierzesz kabel ucinasz z jednej strony i zalutowujesz do COMa wg schematu (ja nie ucinałem tylko dorobiłęm gniazdo RJ11 aby w razie czego kiedyś kupić dłuższy kabel i po prostu przepinać przewód). Działa idealnie do tego masz nie tylko upgrade ale i  przy okazji możliwość współpracy z programem Stellarium i naprowadzania na obiekty przez komputer. Wydawanie 160 zł na ten kabel to nonsens

 

pozdrawiam

przemek

 

 

edit: przepraszam bardzo nie 30 tylko 5 zł  taka przejściówka ;)http://allegro.pl/adapter-przejsciowka-usb-na-rs232-com-rs-232-fv-gw-i5215826404.html

 

 

 

Edytowane przez syrinx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Piobork napisał:

Gdzie można kupić kabel rs 232, bo w naszych sklepach astronomicznych nie ma, a w teleskop- expres kosztuje całkiem sporo (ok. 160 zł)

o ile jeszcze jest - giełda pod GUSem, Wolumen (Żoliborz ul Kasprowicza) albo poszukaj na Allegro. 

Polecam Uniteka - nie mam problemów ze sterownikami w 7,8,10, nie gryzie się z czipami usb na 6 kompach (dell, hp, asus)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Piobork napisał:

Gdzie można kupić kabel rs 232, bo w naszych sklepach astronomicznych nie ma, a w teleskop- expres kosztuje całkiem sporo (ok. 160 zł)

Jesteś z Warszawy, ja też. I mam taki kabel. Podejrzewam, że do Nexstara SLT jest taki sam. Mam z jednej strony RS232, a z drugiej Rj11, jak do modemu.

Podjedź, mogę Ci pożyczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wimmer napisał:

Jesteś z Warszawy, ja też. I mam taki kabel. Podejrzewam, że do Nexstara SLT jest taki sam. Mam z jednej strony RS232, a z drugiej Rj11, jak do modemu.

Podjedź, mogę Ci pożyczyć.

Po kabelek chętnie przyjadę, aby poznać osobiście autora legendarnej tabeli :) .

Jeśli to nie problem to odezwę się na początku sierpnia, żeby się umówić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, syrinx napisał:

Sterownik zresetowałem na początku i upgradowałem do najnowszej wersji (zarówno GoTo jak i steroeniki silnika, bo tam masz dwa rodzaje updatów).

Jaką masz wersję sterownika? U mnie wyświetla się     HC: NXS 5.21.2200         MC: 5.14  5.14.    Z tego co się orientuję jest to wersja z 2014 r i niczego nowszego nie udało mi się wygooglać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Piobork napisał:

Jaką masz wersję sterownika? U mnie wyświetla się     HC: NXS 5.21.2200         MC: 5.14  5.14.    Z tego co się orientuję jest to wersja z 2014 r i niczego nowszego nie udało mi się wygooglać.

mam 4.21 i 5.14 właśnie i żadnych problemów. Nie przypominam sobie aby celestron na stronie miał jakieś nowsze stery niż 4.21 bo updatowałem wiosną br.  - nie zrobiłeś literówki?

Edytowane przez syrinx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.