Skocz do zawartości

Co dalej z Astropolis?


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Sporo się ostatnio u nas pozmieniało, ale mam nadzieję, że powoli dostrzegacie zalety tych operacji. Większość z wymarzonych przez lata elementów udało się już wdrożyć, choć oczywiście nadal znajdujemy błędy i poprawiamy jest wg priorytetu ważności. Poniżej ważniejsze kamienie milowe, które już zostały zrealizowane:

 

  1. konwersja bazy danych z ISO na UTF8 (tego nie widzicie, ale to było spore wyzwanie)
  2. aktualizacja silnika portalu (oj ciężko, było naprawdę ciężko)
  3. przeniesienie na nowy skalowany serwer (teoretycznie nigdy nie zabraknie zasobów, bo się dynamicznie skalują wraz z potrzebami)
  4. wdrożenie systemu płatności (to też spore wyzwanie, ale udało się - teraz możemy oferować płatne usługi i produkty, co powinno dać nam nowe możliwości)
  5. wdrożenie modułu e-commerce (czyli możliwość sprzedaży produktów w ramach w pełni zintegrowanej platformy handlowej)
  6. wdrożenie całkowicie nowej, rozbudowanej giełdy (jej zalety docenimy dopiero za jakiś czas)
  7. wdrożenie systemu promocji treści (widać go na głównej w postaci choćby promocji zdjęć, czy ważnych treści)

 

To główne zadania, ale oczywiście jest jeszcze sporo mniejszych. Jak widzicie, nie lenimy się tu "z tyłu". Poniżej zdradzę Wam kolejne plany i poproszę o pomoc.

 

W kolejnych krokach chciałbym zrealizować nie mniej ważne pomysły (bardzo dziękuję za ich podawanie):

 

Magazyn Astropolis 

To jest coś, co chodzi za mną od lat. Bardzo, ale to bardzo marzy mi się portal informacyjny o bardzo wartościowych treściach dotyczących zagadnień popularnonaukowych, z priorytetem na sci-tech o znaczeniu cywilizacyjnym. Astronomia byłaby jednym z elementów, ale treść byłaby trochę szersza. Patrząc na zainteresowania "astropolitan" można odnieść wrażenie, że mogliby stanowić świetny fundament czytelniczy pod taki projekt. Mogę go oczywiście zrealizować pod nową marką (kupiłem kiedyś domenę Singularity.pl), ale wartym rozważenia jest koncept zbudowania tego na podstawie Astropolis. Ostatecznie jeszcze nie zdecydowałem, ale coraz bardziej skłaniam się ku tej wizji. Widząc, jak chętnie dorzuciliście pieniądze do moduliku "wesprzyj Astropolis" sądzę, że ten projekt mógłby się udać (kasa jest kluczowa). Ale ja jestem uber-optymistą, więc najpierw muszę ten pomysł zwalidować, zanim popłynę w niego finansowo i pracoholicznie. Tak mogłoby to wyglądać w okresie przejściowym:

 

19619898_1666046013424283_586671397_o.png

 

Nowy czarny szablon Astropolis

Wiadoma sprawa - upominacie się o niego. W czym jest problem? W tym, że wymaga większych nakładów pracy, niż by się mogło wydawać. Cały czas coś zmieniamy, dodajemy, rozwijamy. Posiadanie 2 różnych templatów oznacza dodatkową pracę na każdym etapie. Dlatego to zadanie jest na liście, ale chciałbym zobaczyć, jak ogromnym jest dla was priorytetem. Na razie nie zauważam odpływu użytkowników z powodu jest braku, więc tragedii nie ma (póki co). 

 

Nowe statusy

Bardzo przez nie cierpię, bo aktualna wersja jest znacznie mniej użyteczna od poprzedniej. Moją intencją nie jest budowanie forum "merytorycznego" (nie cierpię tej nazwy), a raczej połączenie wielu ludzi podobnie myślących, o zbliżonych pasjach, wspólną platformą. Tu mamy dyskutować, bawić się, rozwijać. Do tego potrzebne są różne narzędzia, a statusy są właśnie takim "lżejszym" komunikatorem.

 

Może to wyglądać w ten sposób. Niestety ten gotowy dodatek, który mógłbym kupić, nie jest kompatybilny z nową wersją silnika, a autor porzucił projekt w 2016 roku. Inaczej mówiąc - zrobienie takich statusów wymagałoby sporej inwestycji programistycznej.

 

 

 

Konkursy

A może po prostu chcecie zostawić wszystko jak jest, a kasę inwestować w konkursy, nagrody, plebiscyty i inne tego typu akcje? 

 

Zapraszam do wyrażenia swojego głosu w poniższej ankiecie oraz oczywiście w komentarzach do tego wątku.

 

 

 
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magazyn Astropolis, czy też serwis informacyjny - kiedyś już był, pamiętam. Fajnie to wyglądało. Czemu się skończyło, nie wiem. Gdyby miał wrócić, to chciałbym, żeby był połączony z forum. Tak czuję, że Astropolis jest już dość rozbudowaną platformą łączącą nas we wspólnej pasji i samo aktywne uczestnictwo w życiu forum już jest pewnym wyzwaniem. Nie wiem, czy dałbym radę, nawet jako normalny uczestnik, "obsłużyć" dwie osobne platformy. Już teraz nie nadążam nad czytaniem wątków, nie mówiąc o chęci ruszenia bloga czy klubu. Kiedyś jak byłem młodszy i miałem furmankę wolnego czasu, to byłem aktywny na 3 forach astronomicznych. Obecnie jestem tylko na jednym (i to też nie w takim stopniu jakbym chciał).

 

Wiesz co by było super? Ale serio, super-mega-fajne! Transmisje Live. Przekaz na żywo z komórki lub z komputera. Ze zlotów, obserwacji, sesji fotograficznych, czy nawet jakieś swego rodzaju rozmowy, prelekcje. Zdaje sobie sprawę z ogromu pracy jaki trzeba by było w to włożyć. Technologicznych ograniczeń takiej funkcji obecnie chyba nie ma. A ciekaw jestem kosztów wdrożenia takiej funkcjonalności.

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, wimmer napisał:

Wiesz co by było super? Ale serio, super-mega-fajne! Transmisje Live. Przekaz na żywo z komórki lub z komputera. Ze zlotów, obserwacji, sesji fotograficznych, czy nawet jakieś swego rodzaju rozmowy, prelekcje. Zdaje sobie sprawę z ogromu pracy jaki trzeba by było w to włożyć. Technologicznych ograniczeń takiej funkcji obecnie chyba nie ma. A ciekaw jestem kosztów wdrożenia takiej funkcjonalności.

To akurat nie byłoby ekstremalnie trudne, bo można wykorzystać API do YouTube Live i przez niego przepychać. Idealnie gdyby była do tego aplikacja AP, wtedy wszystko byłoby łatwiejsze, ale to jeszcze nie teraz. Ale zapisuję na liście.

 

W sumie, to możesz robić live już teraz przez Fb i wrzucać tu link (powinien otworzyć tu okno z transmisją, bez konieczności wchodzenia na Fb). Aż sprawdzę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wiem. Ale ostatnio ograniczam wchodzenie Fb w moje życie ;) 
Gdybym zrobił transmisję live na Fb i linkował na AP, to miałbym wszystkich oglądaczy z Fb + Astropolis. A że ostatnio bardziej mi zależy na prywatności, chciałbym dzielić się moją astronomiczną pasją z ludźmi z tychże kręgów, a nie z całym gronem mniej znanych fejsbukowych ciotek (Super transmisja, Olku! Kiedy przyjedziesz ciocię odwiedzić?!), czy kolegów z pracy (nie pieprz, tylko dawaj do nas na browara!) :D

  • Lubię 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem najlepszą opcją do transmisji jest po prostu wklejenie linka do Youtube w wątku. Mamy wtedy gotowy odtwarzacz bez żadnej pracy. A Youtube to chyba najpopularniejsza platforma do "poważniejszych" transmisji (na FB najczęściej są jakieś krótkie "śmieci" z telefonu...).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podbijam temat bo jest bardzo ważny, ale też kilka słów ode mnie.

 

Dnia 5.07.2017 o 11:14, Adam_Jesion napisał:

Magazyn Astropolis 

To jest coś, co chodzi za mną od lat. Bardzo, ale to bardzo marzy mi się portal informacyjny o bardzo wartościowych treściach dotyczących zagadnień popularnonaukowych, z priorytetem na sci-tech o znaczeniu cywilizacyjnym.

Pisałem Ci to już w prywatnej rozmowie, ale powtórzę - Teraz albo nigdy! Można by też użyć powiedzenia o kuciu żelaza póki gorące - pasuje idealnie.

Dobra atmosfera jaka wytworzyła się wokół Astropolis + hype na tego typu tematykę. To dotyczy też innych "przełomowych" zmian i pomysłów. Lepszego momentu już nie będzie.

 

Dnia 5.07.2017 o 11:14, Adam_Jesion napisał:

Nowy czarny szablon Astropolis

Wiadoma sprawa - upominacie się o niego.

Chętnie używałbym ciemnego szablonu pod warunkiem, że nie będzie czarny. Coś "grafitowego" w połączeniu z charakterystycznym dla AP pomarańczowym. Forum CN ma coś takiego jako alternatywę (w połączeniu z żółtym).

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się - co więcej, niezależnie od wyników ankiety. Trudno przecież głosować za czymś, czego się nie widziało (i nawet nie wie, co to jest). 15 lipca wylatuję na urlop i w tym czasie przygotuję wszystko, co trzeba, żeby ten projekt mógł ruszyć szybko (i dojrzewać wraz z nauką).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ Ty lubisz drażnić :) Weno odpal jakąś inicjatywę, z której za darmo będzie korzystać kilka tysięcy osób, kładź w to sporo swojego potu i kasy przez 10 lat, a na koniec jak wpadniesz na pomysł jak to upiększyć i dodatkowo może wyciągnąć dla siebie parę złotych, to koniecznie daj znać, to przyjdę i trochę Cię potroluję :P No co za menda jedna :P

  • Lubię 3
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, HAMAL napisał:

Korporację Handlowo Usługową Jesion Kompany ;)

 

Ja liczę, że to etap przejściowy, położenie niezbędnego fundamentu pod projekty, które nie miałyby racji bytu bez zapewnienia podstawy organizacyjno-finansowej ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.07.2017 o 12:36, wimmer napisał:

Wiesz co by było super? Ale serio, super-mega-fajne! Transmisje Live. Przekaz na żywo z komórki lub z komputera. Ze zlotów, obserwacji, sesji fotograficznych, czy nawet jakieś swego rodzaju rozmowy, prelekcje. Zdaje sobie sprawę z ogromu pracy jaki trzeba by było w to włożyć. Technologicznych ograniczeń takiej funkcji obecnie chyba nie ma. A ciekaw jestem kosztów wdrożenia takiej funkcjonalności.

Na FB prowadzę takie live streamy z obserwacji nieba - cieszy się popularnością, jednocześnie ogląda 15-150 osób. Wczoraj testowałem obiektyw 300mm f/2.8 z kamerą ASI178MM-c na DSach i ładnie było widać gwiezdne niebo w 8 FPS. Ludziom to się podoba i siedziało wówczas 25-50 osób :) Tymczasem ogarnąłem reduktor 0.5x, aby sprawdzić, czy da się jeszcze lepiej ukazać obiekty mgławicowe, podnosząc światłosiłę. Dlatego jak najbardziej popieram ten pomysł na AP :)

 

A co do częstości transmisji, będzie różnie. Jak mam wakacje (np. teraz), to może zdarzyć się kilka na tydzień. W okresie studiów, jedna transmisja na miesiąc to sukces :P

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Adam_Jesion napisał:

 

1. Przychody ze sprzedaży kont: 516,60 (rocznie, co daje miesięcznie 43 zł) - brutto, tzn. od tego zapłacę do Urzędu Skarbowego 23% VAT (+ dochodowy, po rozliczeniu).

2. Przychody z "dotacji" - ok. 2000 zł brutto (tu też niestety będę musiał oddać podatki, w tym 23% VAT)

 

U nas na warszawskiej Pradze jest takie powiedzenie: "za darmo, to można najwyżej w mordę dostać" i w "dzisiejszych czasach" trudno się z nim nie zgodzić...dlatego zawsze noszę przy sobie jakieś drobne :)

 

Chwała Wam i sława, Panowie za dotychczasowy gigantyczny wkład pracy i pieniędzy w utrzymanie i rozwój najlepszego polskiego forum astro!

 

Ale ja jestem upierdliwy i lubię się czepiać szczegółów, więc skoro doszło do "upublicznienia cyferek" - przyczepię się.

O ile mi wiadomo płatne konta i "dotacje" to rzecz całkiem nowa - ile to trwa, miesiąc, dwa, trzy - chyba, że coś przegapiłem? Mogłem przegapić, ale chyba nie aż przez rok?!
Ciekaw więc jestem jak obliczyłeś powyższe roczne przychody. Mnożąc dochód z pierwszego miesiąca czy dwóch funkcjonowania płatnych kont przez 12/6 itp?

Ciekawi mnie także nieobecność w powyższym zestawieniu dochodu z płatnych/promowanych ogłoszeń na giełdzie - tu można chyba pozwolić chyba sobie na optymizm.

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Agent Smith napisał:

Chwała Wam i sława, Panowie za dotychczasowy gigantyczny wkład pracy i pieniędzy w utrzymanie i rozwój najlepszego polskiego forum astro!

Dziękuję za miłe słowa.

 

Cytuj

O ile mi wiadomo płatne konta i "dotacje" to rzecz całkiem nowa - ile to trwa, miesiąc, dwa, trzy - chyba, że coś przegapiłem? Mogłem przegapić, ale chyba nie aż przez rok?!

Tak, około 1 tygodnia. Dlatego uważam, że to fantastyczny wynik. Mogę informować społeczność co miesiąc, jakie mamy wyniki w "sprzedaży kont", choć nie wiem, czy kogoś to jeszcze tak rajcuje, jak mnie ;)

 

Cytuj

Ciekaw więc jestem jak obliczyłeś powyższe roczne przychody. Mnożąc dochód z pierwszego miesiąca czy dwóch funkcjonowania płatnych kont przez 12/6 itp?

Dotacji nie przeliczałem na rok, po prostu są i tak je zaksięgowałem. Płatne konta zaś są roczne odnawiane co roku (wg woli użytkownika, nawet może to być automatyczne przez PayPal) i z tego względu podzieliłem je na miesięczny wkład, bo tak będą wydawane (serwer, administracja, etc.). Oczywiście jest to opisane w ofercie zakupu konta i samej cenie. Liczę, że będą się co roku przedłużać :P

 

Cytuj

Ciekawi mnie także nieobecność w powyższym zestawieniu dochodu z płatnych/promowanych ogłoszeń na giełdzie - tu można chyba pozwolić chyba sobie na optymizm.

Nieobecność wynika z... nieobecności. Nie sprzedaliśmy jeszcze ani jednej płatnej oferty na giełdzie. Liczę, że z czasem się to zacznie zmieniać. Za wcześnie na jakiekolwiek wnioski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Adam_Jesion napisał:

Astropolis jest firmą mniej więcej od 7 lat. Dopiero teraz zauważyłeś?

 

13 godzin temu, Adam_Jesion napisał:

1. Przychody ze sprzedaży kont: 516,60 (rocznie, co daje miesięcznie 43 zł) - brutto, tzn. od tego zapłacę do Urzędu Skarbowego 23% VAT (+ dochodowy, po rozliczeniu).

2. Przychody z "dotacji" - ok. 2000 zł brutto (tu też niestety będę musiał oddać podatki, w tym 23% VAT)

3. Koszty - operacja przeniesienia, serwera, programistów, adminów, kosztowała ostatnie 2 miesiące i ok. 20 tys. zł.

 

co to za dziwna firma, która oddaje vat i płaci dochodowy mimo że ma koszty większe od przychodów? :icon_eek:

jesteś firmą państwową? :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, szuu napisał:

 

 

co to za dziwna firma, która oddaje vat i płaci dochodowy mimo że ma koszty większe od przychodów? :icon_eek:

jesteś firmą państwową? :D

 

Dochodowego faktycznie raczej nie będzie (dopóki całe EXO nie będzie na plusie). Słuszna uwaga. Miałem tu bardziej na myśli podatki np. od umów, które musimy płacić.

VAT niestety od umów/zlecenie czy o działo i "innych" płatności się nie rozliczy - tylko faktury VAT, a one nie stanowią głównego kosztu (praca ludzka jest najdroższa dla nas). Ale oczywiście liczę, że w ciągu roku to się skompensuje, bo pamiętaj, że system VAT działa tak beznadziejnie, że jak dzisiaj wpłacisz nam np. 10 000, to od razu będę musiał z tej kwoty przelać do US prawie 2000 zł. Dopiero w przyszłości, jak pojawią się faktury kosztowe, to będzie ten VAT od nich rozliczany (albo będziemy mogli wystąpić o zwrot do US, co niestety nie jest przyjemną procedurą, bo oznacza natychmiastową kontrolę skarbową). 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 09/07/2017 o 12:09, Adam_Jesion napisał:

(albo będziemy mogli wystąpić o zwrot do US, co niestety nie jest przyjemną procedurą, bo oznacza natychmiastową kontrolę skarbową). 

Nie ma jak prowadzic biznes w Polsce :( Współczuję.

 

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, milosz napisał:

Ja dopiero od 2007, nigdy w Polsce. Zwroty VATu dostaję co 3 miesiące i jeszcze żadnej kontroli nie miałem. Dlatego współczuję :(

 

milosz

Niestety sprawy ze zwrotami się skomplikowały ostatnio. Faktycznie widzę jakieś dziwne opóźnienia w innej mojej firmie (mamy tam spore zwroty, bo firma funkcjonuje głównie na kapitale inwestycyjnym VC). Mam nadzieję, że takie artykuły nie są "prawdziwe": http://www.fakt.pl/pieniadze/biznes/wstrzymany-zwrot-vat-ministerstwo-finansow-zatrzymalo-ponad-3-mld-zl/c9fb609

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 7/9/2017 o 13:09, Adam_Jesion napisał:

albo będziemy mogli wystąpić o zwrot do US, co niestety nie jest przyjemną procedurą, bo oznacza natychmiastową kontrolę skarbową

a jednak to nie jest takie automatyczne, chyba że teraz w PRLu się zmieniło ale w poprzednim ustroju przez kilka lat zwroty dostawałem i kontroli nie było

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, szuu napisał:

a jednak to nie jest takie automatyczne, chyba że teraz w PRLu się zmieniło ale w poprzednim ustroju przez kilka lat zwroty dostawałem i kontroli nie było

 

To ucałuj naczelnika swojego. U mnie zwrot VAT (szczególnie pierwszy) = kontrola. To pewne jak Słońce i śmierć.

 

Dodam, że największe kontrole miałem "za poprzedniego ustroju". To był praktycznie standard, choć pewnie zależał od kwoty zwrotu. Po parę stówek kontrolerom się nie chciało fatygować ;)

 

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Chcesz-dostac-zwrot-VAT-u-Licz-sie-z-kontrola-2859513.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.