Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów.Jest to mój pierwszy temat i zarazem pierwszy post zatem proszę o wyrozumiałość.

Temat teleobiektywów wałkowany był tu na forum wielokrotnie, lecz żaden temat nie poruszył obiektywu Samyang 440mm f5.6  d=78mm z szkłem ED. I właśnie dla tego Ed skłonny bym był go zakupić lecz nie wiem czy warto.Z informacji jakie udało mi się wyszperać w sieci jest to obiektyw z gwintem T2 i z zdjęć wygląda na to ze nie posiada warst MC nie zauwazylem też przesłony.

Tak czy inaczej, czy ten obiektyw dzieki szkle Ed ma szansę na mniejsze abberacje w astrofotografii niż popularne obiektywy z m42 chociażby Jupiter 37a lub Tair 3s.?

Może ktoś ma z nim jakieś doświadczenia?

Tu krótki opis jego wraz z zdjęciem poglądowym http://olypedia.de/Samyang_440mm_F5,6.

Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za zainteresowanie tematem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do astrofoto to raczej taka tubka:

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p4639_TS-APO65Q---65mm-f-6-5-Quadruplet-Astrograph---44mm-field-diam-.html

I na pewno nie na statywie fotograficznym.

A jak już musi być teleobiektyw to fajna jest L-ka Canona w najtańszej wersji: EF-s 70-200 f/4L USM bez stabilizacji:

https://www.ceneo.pl/17535263

 

Na pewno ten Samyang jest ED? Na optyczne.pl znalazłem tak samo wyglądający ale o ogniskowej 500 mm i ma powłoki MC:

http://www.optyczne.pl/846-Samyang_500_mm_MC_f_5.6-specyfikacja_obiektywu.html

Opinie mówią jednak same za siebie.

Popytaj na forum fotograficznym, ale raczej nie polecą tego obiektywu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro tak to wygląda to coś mi sie zdaje ze sprzedawca mi kit wciska z tym Ed.

Te apo od Ts znane jest w astrofoto ponoć swietny refraktorek.

Jednak na pierwszy teleskop w zyciu nie chciał bym wydawac 5k bo z flattnerem zapewne by to tyle wyniosło.

Szukam czegoś tanszego by nauczyć sie guidingu poznać sie z montażem nie dawno zakupionym (celestron cg5-gt z goto).Jak narazie udalo mi sie wycisnąć z niego 10minut ekspozycji przy 135 mm z guidingiem.Niedawno zakupiłem tez obiektyw Tair3s lecz mimo chwalenia go przez ludzi daje spore abberacje, stad też myśl o jakimś obiektywie też starszym ale juz z lepszym szkłem chodźby Apo Telezenitar 135mm lecz jego ciezko dostać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TS APO ma już w sobie flattener - podłączasz kamerę i nic więcej na początek do niego nie potrzeba, tu też mają na stanie:

http://www.teleskopy.pl/Refraktor-TS-APO65Q-65/420mm-quadruplet-2--/-1,25--OTA-(TSAPO65Q)-teleskopy-1967.html

Jak za drogi to może być też:

http://www.teleskopy.pl/Tuba-optyczna-Sky-Watcher-80-ED-APO-80/600-OTAW-Black-Diamond-+-szukacz-+-złączka-kątowa-2-cale-teleskopy-1525.html

Ale jest bez korektora. I tak będzie bez porównania lepszy od tego Samyanga.

 

Edit: Jak chcesz zmniejszyć aberrację to musisz trochę przymknąć przysłonę i da się focić na początek tym co masz.

Edytowane przez bajastro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę powoli o tym Sw 80ED bo wiem ze za te cene warto ale to dopiero na jesien lub zimę.O tym ze ten ts ma flattner juz nie wiedziałem to trafna uwaga i dziękuję za iformacje zmienia to troche moj poglad na ten refraktor.Co do tego taira to tak to oczywiste że przełona zmniejsza abberacje lecz przy nawet f10 trzeszczy komatyczną i chromatyczną☺.Dla przykładu M81 i m82 z przed 2 dni. Canon450d no mod iso800 26x180s  26x180s dark 110 ofsettów. 300mm f10.

Autosave_DBE_HDR_PS1x1.jpg

Edytowane przez MI89
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z obiektywów Ed i Apo przychodzi mi jeszcze jeden w zamiarze kupna to w prawdzie dopiero co ociera się o teleobiektyw lecz jest blisko.

A jest to Enna Munchen 240mm f4.5 Apo. Oraz Sigma AF APO 400 MM F/5.6 chodzi około 1000zł ale czy podłącze go pod Canon EOS? Jakieś adaptery?

Jakieś sugestie?.

 

Edytowane przez MI89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wam za rady panowie :). O tym TS i 80ed warto pomyśleć lecz szukając jakiejś tańszej alternatywy i podniesienia jakości optyki w stosunku do m42 których do tej pory używałem...

Postanowiłem zareagować, wypożyczyłem  od znajomego studenta w zastaw pieniężny Sigme Apo 400mm f5.6.

Z Canonem 450d i jego matrycą 22.2x14.8 muszę przemnożyć  x1.6 da mi to f=640mm.

Czy również minimalna światło siła(tzw. pełna dziura) ulegnie temu mnożnikowi? i zrobi się z tego f=5.6x1.6 czyli blisko f=9 ?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto tu ma na myśli fizyczne wydłużenie układu optycznego??.:D

Mowa o ekwiwalencie ogniskowej obiektywu jaki uzyskamy biorąc obiektyw pełnoformatowy z sensorem APS-C który ma rozmiar x1.6 mniejszy od pełnej klatki.

Zatem jeśli się nie mylę obraz w obiektywie będzie obejmował o 1.6x mniejszy kątowo obszar nieba niż w przypadku pełnej klatki.

 

A z tą światło-siłą to masz w zupełności rację, wybacz źle wyraziłem co mam na myśli,

 

Mam nadzieję że dobrze zrozumiałem zasadę stosowania obiektywu pełnoformatowego z matrycami mniejszymi od pełnej klatki.?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapomnij o pełnej klatce. Liczy się tylko skala zdjęcia (arcsek/piksel) którą liczysz p*206/f, gdzie p to rozmiar piksela w mikronach a f to nominalna ogniskowa obiektywu w mm, taka, jaka jest napisana na pudełku:) Oprócz tego możesz pomnożyć skalę przez rozdzielczosć matrycy (np 5000x3500 pixeli) aby otrzymać pole widzenia. Światłosiła tylko mówi, jak szybko będziesz naświetlać klatki, i jak słabe gwiazdy uda Ci sie zarejestrować, jeśli masz dobry montaż to nie jest taka ważna. Myślę, że w astrofoto lepiej zrezygnować z przyzwyczajeń fotograficznych, bo sensory będą się zmieniać, aparat zastąpisz kamerą, obiektyw zastąpisz teleskopem, a wzory zostaną:)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Zatem jestem po nocy testu tej Sigmy Apo 400mm f5.6 w wersji bez macro, a w zasadzie po 2 godzinach prób złapania czegokolwiek.

Przechodząc do rzeczy.

 

Dałem obiektywowi godzinę na adaptacje do warunków zewnętrznych to jest do temperatury otoczenia itp.

Całość była podczepiona do szyny dovetail w standardzie Vixen a na niej Szyna MTO Piggyback z gwintem 1/4 cala.

Jako że nie zdążyłem podłączyć guidingu wykonałem bardzo krotkie ekspozycje by wykluczyć Periodic Error.

 

1.Nie mogę wyostrzyć obiektywu w żaden sposób do akceptowalnego poziomu.

2. Wychodzą jakieś wady typu abberacji sferycznej lub coś w ten deseń.

 

Zobaczcie sami i oceńcie.

 

Cropy z środka kadru.

 

Vega i okolice klatka 10s

M81 M82 jedna klatka 90sek.

 

Zdaje się że obiektyw uszkodzony lub jak to się mówi "puknięty'?.

Lub może był rozebrany i złożony nie jak należy przez kogoś o malej wiedzy?

Takie moje przemyślenia.

 

Czy coś z tym mogę zrobić? Po za zwrotem?

 

Pozdrawiam Serdecznie.

 

 

 

IMG_0008.jpg

IMG_0005.jpg

Edytowane przez MI89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.