Skocz do zawartości

APO 130 -drugie podejście M 27


Grzędziel

Rekomendowane odpowiedzi

Drugie podejście do testów nowego sprzętu (pierwsze tutaj:)

I jak poprzednio komentarz ograniczę do minimum, wychodząc z założenia, że jeden obrazek wart więcej niż 1000 słów.

 

Tym razem test bez reduktora/korektora, czyli ogniskowa 910 mm. Klatka wykadrowana do wielkości podobnej jak w kamerze Atik One 9 czyli w konfiguracji do fotografowania małych obiektów, kiedy nie zależy nam na dużym FOV a raczej na detalu. Skala 0.84"/pixel.

Zdjęcie robione z miejskim LP i przy Księżycu bliskim pełni, więc kolorystyka może być dyskusyjna. Bardziej zależy mi na pokazaniu zasięgu i rozdzielczości teleskopu.

Pierwsze zdjęcie resizowane a drugie to crop 1:1

Widać delikatną nieosiowość -trochę "lecą" gwiazdki w prawym górnym rogu, podczas gdy w pozostałych narożnikach są OK.

 

Setup:

APO 130 f7,   AZ-EQ6,   Canon 750D,   28x90 sek,   ISO 800

5960ccfb19833_M2728x90ISO800ISO800APO130f7.thumb.jpg.0494305be5d4f34fd523e5a03ed0c57a.jpg5960cd1d8ba93_M2728x90ISO800ISO800APO130f71do1.thumb.jpg.01775801711e8de5d252150e62f4c0c8.jpg

 

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwnie te gwiazdki wyglądają. Mam wrażenie, że to jednak sprawa obróbki , a nie optyki. Generalnie są przepalone w środku , a obwódka z kolorem jest rozmyta. 

Nie jest prosto obrobić takie gwiazdy przy w sumie niewielkiej ilości materiału. Ja ze swoją Ważką też się namęczyłem okrutnie, a idealnie nie było.

Generalnie ostrość jest dobra, a nieosiowość niewielka , nie przyczepił bym się specjalnie do tego. Jak zapniesz Atika , będzie lepiej - większy pixel no i schłodzony  szumi znacznie mniej niż Canon. 

 

Obrabiałeś  plik kolorowy w całości czy rozbijałeś na LUM i RGB?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam nadzieję, że to problem obróbki a nie optyki. Plik obrabiałem w całości. W zasadzie to tylko wyrównałem tło, potem poziomy i krzywe. Dodatkowo akcja reduce blue/violet halos i saturacja. Tak więc jest co poprawiać, ale test robię głównie po to, aby zobaczyć wszystkie niedoskonałości. Na dopieszczanie przyjdzie czas. No i trzeba zebrać lepszy materiał z ciemnego nieba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nom 

25 minut temu, Tayson napisał:

Słaby materiał nie usprawiedliwia słabej obróbki. 

Czasami robisz fajne zdjęcia, a tu całość wyglądać mało estetyczne. 

Zbierz się w sobie i zawalcz jeszcze raz z surowym stackiem!

No u Grzędziela jesli chodzi o prezentację materiału to jak z księżycem. Raz świeci raz 1 kwadra.

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Grzędziel napisał:

Drugie podejście do testów nowego sprzętu (pierwsze tutaj:)

I jak poprzednio komentarz ograniczę do minimum, wychodząc z założenia, że jeden obrazek wart więcej niż 1000 słów.

 

Tym razem test bez reduktora/korektora, czyli ogniskowa 910 mm. Klatka wykadrowana do wielkości podobnej jak w kamerze Atik One 9 czyli w konfiguracji do fotografowania małych obiektów, kiedy nie zależy nam na dużym FOV a raczej na detalu. Skala 0.84"/pixel.

Zdjęcie robione z miejskim LP i przy Księżycu bliskim pełni, więc kolorystyka może być dyskusyjna. Bardziej zależy mi na pokazaniu zasięgu i rozdzielczości teleskopu.

Pierwsze zdjęcie resizowane a drugie to crop 1:1

Widać delikatną nieosiowość -trochę "lecą" gwiazdki w prawym górnym rogu, podczas gdy w pozostałych narożnikach są OK.

 

 

Może koledze chodzi o ocenę jakości optyki , a nie obróbki jako takiej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz niewielką abberację na jaśniejszych gwiazdach. Mam ten sam teleskop, ale nie miałem okazji wypróbować w astrofoto. Tylko wizual. I tutaj nie zauważyłem abberacji, nawet przy dużych powiększeniach. Ale to żaden wyznacznik, bo wizual i astrofoto to dwie rożne bajki. Ciężko powiedzieć, czy ten poziom abberacji jest typowy dla tego modelu. Jest jeszcze kilku użytkowników tego modelu, to może oni mogli by coś więcej na ten temat powiedzieć. Z pewnością trzeba się spodziewać rozrzutu w jakości pomiędzy pojedynczymi egzemplarzami.

Zdjęcie poniżej tylko po minimalnym wyrównaniu tła w PI, aby jak najbardziej uwidocznić jakość optyki. Specjalnie zachowałem dużą rozdzielczość.

 

01.thumb.jpg.353281253414f3de03aed9451c3f568f.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.