Skocz do zawartości

NGC 6960 Miotła Wiedźmy


fizyk5

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Bellatrix

Jaki śliczny obiekt. Widać go dopiero na zdjęciu czy również w okularze teleskopu?
Mam pytanie: jasna gwiazda w centrum mgławicy to 52 Cygni i ma ona typ widmowy K0III. Czemu na zdjęciu jest błękitnawa, mimo, że typ widmowy oraz wskaźnik barwy (+1,06) wskazują na żółtawo-pomarańczowe zabarwienie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Bellatrix napisał:

Jaki śliczny obiekt. Widać go dopiero na zdjęciu czy również w okularze teleskopu?
Mam pytanie: jasna gwiazda w centrum mgławicy to 52 Cygni i ma ona typ widmowy K0III. Czemu na zdjęciu jest błękitnawa, mimo, że typ widmowy oraz wskaźnik barwy (+1,06) wskazują na żółtawo-pomarańczowe zabarwienie?

Takie uroki filtra UHC. Ciężko później zbalansować kolory.

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adela, mam pytanko. Czy podawany przez Ciebie typ widmowy uwzględnia ewentualne przesunięcie wynikające w emisji gazów wizualnie występujących w tle gwiazdy? 52 Cygni jest widoczna na tle silnie świecącego w pasmie tlenu obłoku NGC 6960 ( gwiazda jest od nas ok. 200 lś a obłok ok1400 lś). Jakbym nie walczył z kolorem - a właśnie jestem w temacie- wychodzi niebieskawa.

 

52 cygn.jpg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bellatrix

Adela jestem ;) Z tego co zaobserwowałam, typy widmowe uwzględniają pasma emisyjne pochodzace od gazów wokół gwiazdy (zwykle są to pasma emisyjne wodoru), ale chodzi tu o wodór z otoczki, pochodzacy z materii gwiazdy, wirujący wokół niej w bliskiej odległości (coś jak pierścień u planety). Natomiast jeśli chodzi o wpływ dalszych, niezwiązanych z gwiazdą obłoków wodorowych, to nie sądzę. Wpływ mgławic wodorowych uwzględniony jest z kolei w tzw. wskaźniku barwy (B-V). Zauważyłam, ze gwiazda może mieć typ widmowy np. B2III, a wskaźnik barwy wcale nie jest ujemny ("niebieski") tylko np. +0,30. No i zagwostka, dlaczego? Dlaczego gromada otwarta zawierająca młodziutkie gorące gwiazdy jest zaledwie biała, albo chłodno żółtawa? To jest własnie wpływ mgławicy wodorowej, przez którą światło gwiazd przechodzi, zanim dotrze do naszych oczu. Dlatego jest nie niebiekie, tylko białawe albo żółtawe, a wiec zdeformowane. Natomiast typ widomowy jest dużo bliższy faktycznym parametrom gwiazdy. Ale o szczegóły trzebaby zapytać Kolegę Bajastro. Dzisiaj wieczorem zapytam (albo może sam zauważy posta i się wypowie :) ). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bellatrix

Wessel, teraz jeszcze raz przyglądam się na fragment Twojego zdjęcia, które zamieściłeś i powiem Ci, że 52 Cygni wcale nie jest u Ciebie niebieska. Jest znacznie cieplejsza niż u Kolegi fizyk5. Wygląda jakby miała wskaźnik barwy ok. 0,40. Czyli jest białawo-żółta, pudrowo-kredowa. Pewnie, to nadal za mało, bo skaźnik +1,0 powinien dać głęboko złotą albo żółto-pomarańczową gwiazdkę. Ale na pewno nie jej ona na tym zdjęciu niebieska.            

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za przekręcenie imienia , już się poprawiłem ! Na ekranie monitora to trudno ocenić, mocno zależy od kalibracji, oświetlenia itp.

Ja mówię o histogramie, ten jest przesunięty w stronę niebieskiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dopaliłem 30 minut materiału. Jest więc już 120 minut. 

Do obróbki podszedłem znowu, od nowa. Coś mi mówi, że to jeszcze nie to.

Dopalę jeszcze trochę jak będzie okazja i znowu do miotełki podejdę, od nowa.

Była niebieska, teraz jest zielona (w taki kolor wpada ze stacka), ciekawa jaka będzie końcowa?

 

59735b5fb3d0d_miotlajpg1500.jpg.8cbbf61919d6412968b84adc4e210465.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.