Skocz do zawartości

Co kupić dla Synty Dobsona 6


TheMateusz258

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry wieczór. Mam dylemat. Otóż co lepiej kupić do Synty 6?

Tego Barlowa:

https://deltaoptical.pl/blizej_nieba/achromatyczna-soczewka-barlowa-sky-watcher-2x-125-z-gwintem-t2,d2607.html

 

Czy tego Barlowa i dokupić T2?

https://deltaoptical.pl/blizej_nieba/apochromatyczna-soczewka-barlowa-delta-optical-gso-5x-125,d2339.html

 

Przypominam, że chcę się na poważnie zająć astrofotografią. Głównie księżyc i planety. Ale od czasu do czasu chciałbym spojrzeć w obiekty głębokiego nieba jak, np. Mgławica w Orionie czy Andromeda.

Posiadam okulary 10 i 25mm

Edytowane przez TheMateusz258
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na poważnie to sprzedaj tą synte i kup coś mniejszego na montażu z prowadzeniem (takie minimum to pewnie SW 150/750 na EQ 3-2). Dobsony słabo nadają się do astrofotografii chyba że postawione na jakiejś platformie ale to cenowo nie ma sensu a już na pewno nie przy tak małym lustrze.  Jeżeli ma to być astrofotografia ograniczona do planet i księżyca to do zestawu najlepiej dokupić jakąś kamerkę do avikowania (nie napisałaś czy masz aparat czy kamerę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam lustrzankę. Wiem, że Dobsony do astrofotografii nie są za dobre. Ale idąc innym tokiem myślenia czy do normalnego obserwowania lepiej zastosować Barlowa x5 czy x2? Bo w Dobsonie użyteczne największe  powiększenie to coś około 450x (tak słyszałem) i jeśli to prawda to co się stanie po przekroczeniu wartości nominalnej max. Powiększenia z Barlowem x5? Bardzo się zepsuje obraz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do obserwacji lepiej kupować okulary o odpowiednich ogniskowych niż barlowy. To użyteczne powiększenie to bujda chyba że w nadnaturalnych warunkach. W prawdziwym świecie i naszym klimacie czasem ciężko wykorzystać powiększenia powyżej 200x a co dopiero drugie tyle. Ja w swojej 10" stosuje okular 6mm czyli powiększenie ok 210x. Poza tym jeśli chcesz podpinać lustrzankę to barlow musi być dwucalowy, 1,25" mają za mały przelot do tak dużej matrycy. Wyjdzie duże winietowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wspomniał kolega wyżej do wizuala barlow nie ma sensu. Poczytaj o źrenicy wyjściowej, dla Twojego lustra maksymalne użyteczne powiększenie będzie wynosić coś około 150x (w uproszczeniu średnica). Najlepszym rozwiązaniem byłby tu okular o ogniskowej 7-8mm.

Na sąsiedniej giełdzie jest np dobry TS w super stanie i myślę że to absolutne maks dla tej tuby, przy większym powiększeniu obraz będzie większy ale bardziej rozmyty bo nie zwiększamy jego rozdzielczości.

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=45470

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.